Olfaktivni trening: upute za vježbanje njuha
Olfaktivni trening je vrlo jednostavna, pa i ugodna metoda koja se savjetuje svima koji su izgubili njuh, no potrebno je strpljenje jer trening traje barem šest mjeseci
Tijekom pandemije koronavirusa učestalo smo pisali o gubitku njuha, pa i okusa. Naime, između mirisa i okusa postoji čvrsta povezanost pa se s gubitkom njuha i okus pogorša ili „iskrivi“. To je zato što olfaktorno područje u vašem nosu kontrolira oboje.
Pri žvakanju hrane molekule mirisa ulaze u stražnji dio vašeg nosa te se potom stvara potpuno iskustvo okusa – vaši okusni pupoljci vam govore je li hrana slatka, kisela, gorka ili slana, dok nos otkriva pojedinosti, primjerice je li slatka čokolada ili je riječ o slatkoći zrele breskve. Tako vam uživanje u punini okusa može pokvariti već i obična prehlada zbog koje vam je nos trenutno začepljen.
Nije samo COVID-19 kriv: Zbog čega sve mogu oslabjeti okusi i mirisi
COVID nije jedini krivac za gubitak njuha
Uzroka za gubitak ili poremećaj mirisa i okusa ima doista puno, od respiratornih infekcija (pa tako i COVID-a), alergija, nazalnih polipa, traume glave, neuroloških bolesti poput Alzheimerove i Parkinsonove bolesti, pušenja, starenja, izloženosti kemikalijama te određenih lijekova i drugog.
Muči li vas gubitak mirisa dulje od dva, tri dana, svakako bi bilo dobro javiti se za savjet vašem liječniku obiteljske medicine. Dugotrajni gubitak mirisa nije nimalo bezazlen, budući da možda nećemo moći prepoznati opasnosti iz okoliša poput mirisa prirodnog plina ili dima, a zbog oslabljenog okusa mogli bismo pojesti pokvarenu ili kontaminiranu hranu. S druge strane, gubitak mirisa se uvijek preporučuje provjeriti s liječnikom jer može biti i simptom bolesti poput Alzheimerove ili Parkinsonove bolesti.
Dobra je vijest da se miris može vježbati u miru vašeg doma.
Što je olfaktivni trening?
Takozvani olfaktivni trening je nefarmakološka i nekirurška opcija liječenja pacijenata s olfaktornom disfunkcijom. Zaobiđemo li stručne izraze, ta je opcija zapravo vrlo jednostavna, pa i ugodna metoda vježbanja njuha. Pacijenti koji prolaze kroz olfaktorni trening izlažu se četiri različita mirisa dva puta dnevno tijekom najmanje šest mjeseci.
Nekoliko je studija opisalo učinkovitost olfaktornog treninga, no treba reći da su u mnogim slučajevima nalazi studija upitni zbog, primjerice, nepostojanja odgovarajućih kontrolnih skupina, a i neki se pacijenti s gubitkom njuha spontano oporave. Dodatno, mlađi pacijenti, pacijenti s relativno dobro očuvanom olfaktornom funkcijom, žene i nepušači imaju dobre šanse za spontano poboljšanje njušne funkcije. Pacijenti koji su pušači pritom bi svakako trebali prestati s ovom štetnom navikom žele li oporaviti svoj njuh. Naime, osim što je pušenje povezano sa slabljenjem njuha, također može osujetiti svaki pokušaj poboljšanja osjeta mirisa.
Nedavna istraživanja pak sugeriraju da je olfaktorni trening učinkovitiji kod mlađih osoba u odnosu na starije te da se postižu bolji rezultati kod pojedinaca s teškom olfaktornom disfunkcijom nego kod pojedinaca koji su samo blago pogođeni gubitkom njuha.
Olfaktivni trening je relativno jednostavan i do sada nisu zabilježene nikakve ozbiljne nuspojave. Iako njegov točan mehanizam djelovanja i učinkovitost nisu u potpunosti shvaćeni, njušni trening se u svakom slučaju sve više primjenjuje u rutinskoj njezi pacijenata s olfaktornom disfunkcijom različitih uzroka.
Izradite mirisni set za trening
Osnovni set za olfaktorni trening kojeg sami možete pripremiti uključuje četiri staklene bočice volumena 30 ml. U Hrvatskoj su takve bočice uglavnom dostupne u web trgovinama. Također će vam biti potrebno malo akvarel papira, škare te četiri eterična ulja. Među eteričnim uljima za vježbu njuha se najčešće savjetuju ruža, limun, klinčić i eukaliptus, no možete odabrati bilo koji miris po vašem izboru. Bitno je samo da na bočice stavite etiketu s nazivom mirisa kako ne bi došlo do zabune.
Mogli biste se pitati zašto ne možete za trening koristiti bočice s eteričnim uljima, pa preskočiti cijeli postupak izrade seta? S jedne strane, te bočice imaju samo sićušnu rupu (dozator) koja ne može osloboditi dovoljno mirisa, a s druge strane, riječ je o mjeri predostrožnosti kako bi se izbjegao rizik izravnog dodirivanja dozatora s nosom, pa time i eventualne iritacije kože. Malo je onih eteričnih ulja koja su sigurna za korištenje izravno na koži.
Izrežite četiri kružića akvarel papira koji stanu u dno vaših bočica za trening. Naravno, ne morate se zamarati oblikom, ne trebaju biti savršeni, pa čak ni ne trebaju biti kružići, no bitno je da stanu u staklenke. U svaku bočicu na papir nakapajte 7 do 8 kapi jednog eteričnog ulja. Više od toga nije potrebno, niti će ojačati miris.
Osim što ćete označiti staklenke, oznaku stavite i na njihove poklopce. Budite pažljivi da, na primjer, ne pomiješate poklopac limuna s bočicom ruže. Poklopci će poprimiti miris eteričnog ulja koje se u bočici nalazi.
Držite bočice za vježbanje mirisa na nekom prikladnom mjestu tako da ih ne zaboravite koristiti dva puta dnevno. Dobro mjesto je pokraj vašeg kreveta. Tako ćete se sjetiti da ih upotrijebite odmah nakon što se probudite, a zatim neposredno prije spavanja. Možete ih držati i za radnim stolom, u autu ili bilo gdje drugdje gdje biste ih mogli koristiti tijekom dana.
Upute za trening njuha
Najkraće upute odnose se na sam trening. Odaberite miran trenutak u danu u kojem vas nitko neće ometati te se pokušajte usredotočiti na svoje iskustvo, kao da je riječ o meditaciji.
Otvorite staklenku i prinesite je blizu nosu. Njušite je 20 do 30 sekundi te usredotočite svoje misli na ono što pokušavate namirisati, pokušajte „pronaći“ taj miris. Potom se opustite, udahnite nekoliko puta i prijeđite na sljedeću bočicu. Pronjušite sva četiri mirisa, bočicu po bočicu. Isti trening ponovite još jednom tijekom dana.
Nemojte se uzbuđivati ako tijekom treninga ne osjećate ništa ili je miris „iskrivljen“. Da je vaš njuh funkcionalan, trening vam ne bi ni trebao, zar ne? Budite sigurni da je sve u redu i da je svako iskustvo itekako dobro za vas, no morat ćete se naoružati strpljenjem – trening mirisa traje dugo. Ponovno gradite nove neuronske mreže, stanicu po stanicu te ne možete samo stisnuti prekidač. Zamislite to kao rehabilitaciju nakon moždanog udara.
Trening mirisa je više od pukog „šnjofanja“ i tijekom vježbe se mora angažirati mozak. Ma koliko to neobično zvučalo, mi mirišemo mozgom, ondje se obrađuju informacije o svemu, pa tako i o mirisima. Zato je bitna usredotočenost, pokušaj da miris „uhvatimo“. S vremenom će vas trening mirisa dovesti do veće svijesti o mirisu.
Istraživanje otkrilo zašto zaraženi koronom gube njuh
Radi se o studiji koja ne samo da objašnjava gubitak osjeta mirisa kod zaraženih, nego i omogućava nove metode...
SAZNAJTE VIŠESavjeti za kraj
Eksperimentirajte s time koji vam način njuškanja odgovara. Počnite s nježnim i kratkim ušmrkavanjem, a možda će vam kasnije biti bolje to činiti drugačije. U svakom slučaju, radite ono što vam je ugodno i prirodno.
Mijenjajte ulja svakih četiri do pet mjeseci. Tijekom tog vremena trebali bi mirisi ostati svježi ako bočice držite čvrsto zatvorenima i podalje od sunca.
Kada mijenjate ulje (papir), operite staklenke običnom kipućom vodom i bez sapuna. Tu bočicu možete koristiti samo za isti miris. No ako ste ga odlučili promijeniti, bit će vam potrebna nova bočica jer će poklopci apsorbirati miris.
Korišteni izvori: Olfactory Training, CKOS, AbScent