PROMO ČLANAK
Dječje zdravlje - 25. rujna 2024.10 savjeta za postizanje boljeg uspjeha u školi
Iako su uvjeti u školi važni za uspjeh djeteta, značajna uloga pripada roditeljima koji putem razvijanja zdravih navika, rutina i razgovorom sa školarcem stvaraju pretpostavke za postizanje najboljih mogućih školskih rezultata
Uspjeh djeteta u školi zapravo počinje kod kuće, a ne u školskoj klupi, složit će se mnogi stručnjaci. Naime, studije su povezale loše rezultate mališana s nedostatkom sna, neodgovarajućom prehranom, pretilošću te manjkom podrške roditelja. Drugim riječima, osigura li im se upravo suprotno tim čimbenicima rizika, možemo očekivati i da će dijete u školi napredovati.
Zdrave navike, razvoj rutina i kvalitetna komunikacija važni su za uspjeh vašeg djeteta u školi. Ovom prilikom izdvajamo 10 savjeta koji će doprinijeti dobrim ocjenama, a ne ovise o učiteljima, već o vama i vašem školarcu.
1. Uložite trud u razvoj zdravih navika
Bilo da je riječ o djetetu ili o vama, jasno je da se dobri rezultati ne postižu ako se ne osjećate dobro. Dijete stoga mora biti naspavano, čim bolje kondicije i puno energije. Pobrinite se da vaše dijete slijedi zdrave navike kod kuće – odaberite vrijeme za spavanje koje osigurava dovoljno sna i osigurajte mu zdrav doručak svako jutro. Omogućite školarcima kuhane, zdrave obroke za ručak iako znamo da vam nije lako svakodnevno misliti o „obrocima sa žlicom“. Potičite vježbanje i ograničite vrijeme provedeno uz digitalne medije, odnosno ekrane.
2. Držite se rutine
Pokazalo se je da djeci treba struktura, treba im raspored, a pritom ne mislimo na onaj školski. Tako će većina napredovati i pozitivno reagirati na rutine koje im pomažu organizirati dane. Na primjer, jutarnje pripreme za školu mogu uključivati oblačenje i pospremanje kreveta dok vi pripremate doručak. Potom slijedi tuširanje, pranje zubi i odlazak u školu. U slučaju popodnevnog turnusa tu su vrijeme za domaću zadaću, ručak, možda pokoja kućanska obaveza poput pranja suđa i slično. Odredite u koje doba dana se uči, a kada je „na snazi“ slobodno vrijeme, rasporedite izvanškolske obaveze i pritom pazite da ne dođe do preopterećenja.
3. Odredite prostor za „školski ormarić“
Prema mogućnostima, odredite mjesto u sobi ili stanu gdje će dijete držati sve stvari potrebne za školu. Pritom ne mislimo na radni prostor, već, primjerice, to jedno mjesto gdje će mu stajati ruksak, likovne i ostale kutije, na kojem će se možda već dan ranije pripremiti roba koju će dijete sutradan obući za školu… Drugim riječima, cilj je da sve bude na jednom mjestu kako bi se dijete moglo brzo i jednostavno spremiti za školu i naći stvari.
4. Organizirajte radni prostor
Stol školarca trebao bi biti dovoljno velik kako bi se osigurao nesmetan rad, a treba biti i odgovarajuće osvijetljen. S ciljem dobrog zdravlja, treba slijediti savjete o ergonomskoj prilagodbi radnog prostora djetetu. No ako i nemate takvih mogućnosti, odnosno dijete nema svoj radni stol, odredite mjesto u stanu gdje će se uvijek raditi zadaća i učiti, primjerice za stolom u dnevnom boravku.
5. Potičite čitanje
Čitanje značajno doprinosi kognitivnom razvoju jer aktivira različite dijelove mozga uključene u jezik, pažnju, pamćenje i kritičko razmišljanje. Potiče razvoj vokabulara, razumijevanje koncepta uzročno-posljedičnih veza te omogućuje dublje razumijevanje emocija i socijalnih situacija. Također, redovito čitanje jača sposobnost fokusiranja i pamćenja, dok složeniji tekstovi razvijaju analitičke i logičke vještine. Čitanjem dijete uči prepoznavati uzorke i rješavati probleme, što su ključni elementi u učenju i akademskom uspjehu. Dakle, čitanje je ključ za sve oblike učenja.
6. Učinite učenje zabavnim
Važno je da dijete uči za školu i rješava domaće zadaće, ali i lekcije koje dijete nauči kod kuće bitne su i često se pamte doživotno. Na primjer, dok kuhate ručak i čekate da voda zakipi, možete djetetu objasniti koja je točka vrenja i koliko juha mora biti vruća da se pojave mjehurići. Ili mu možete pričati o nadmorskoj visini dok ste na izletu na nekom brdu, a mogli biste i ubaciti lekciju o brzini zvuka tijekom grmljavinskog vremena (primjerice, ukazati mališanu na činjenicu da između bljeska i zvuka grmljavine uvijek postoji određeno vrijeme, pa što je kraće, udarac munje je bliži) i slično. Tako ćete se i vi prisjetiti nekih davno naučenih lekcija.
7. Budite uzor
Djeca uče promatrajući. Neka vas vide kako čitate ili učite nešto novo, razvijate neku novu vještinu. Pokažete li svoj pozitivan odnos prema učenju, oni će modelirati takvo ponašanje. Primjerice, nikada nije kasno za učenje stranog jezika, a mogli biste uključiti i dijete da uči s vama.
8. Razgovarajte s djetetom
Redovito razgovarajte s djetetom o školi. Pitajte ga kako se osjeća u vezi škole, učitelja i prijatelja, što ga najviše veseli, a koji su mu izazovi najteži. Pohvalite ga za trud i nemojte mu slomiti duh ako se bori s ocjenama. One nisu uvijek pravi odraz (ne)znanja, to smo i sami naučili. Budite mu podrška i savjetnik, a ne osoba od koje će bježati bojeći se od kritike i kazne.
9. Budite zainteresirani
Odlazite na konzultacije u školu i roditeljske sastanke, redovito održavajte kontakt s učiteljima i raspitajte se za njihova zapažanja vezana uz vaše dijete. To će olakšati rješavanje problema.
10. Očekujte zalaganje
Iako dijete možda neće biti najbolji učenik u razredu, a niti je dobro (kao što smo već spomenuli) očekivati stalno najbolje ocjene, važno je poticati dijete da se zalaže, da uloži najbolje što može u školovanje i rezultate, da pokaže želju, potrudi se i bude ponosno na svoje uspjehe. Pokušajte, što je moguće bolje, podržati dijete na tom putu i pomoći mu da održi motivaciju. Školska godina je tek počela, predstoje vam dugi mjeseci puni izazova.
Ne zaboravite: mozak je još uvijek u razvoju
Ne smije se zaboraviti da je vaše dijete još uvijek u razvoju, što znači da se razvija i njegov mozak. Za zdrav razvoj mozga kod djece ključno je osigurati uravnoteženu prehranu bogatu nutrijentima poput omega-3 masnih kiselina, željeza i vitamina. Posebno se to odnosi na omega-3 koje su jako dobro istražene, posebno kada je riječ o razvoju i funkcioniranju mozga.
Što su pokazala istraživanja o ulju jetre bakalara i njegov utjecaj na razvoj djeteta
Uzimanje ulja jetre bakalara tijekom trudnoće i laktacije povećava IQ djeteta do četvrte godine života za 4,1 bod
SAZNAJTE VIŠETako je, na primjer, nekoliko studija dovelo u vezu unos ribe kod trudnica ili korištenje dodatka ribljeg ulja, s višim rezultatima njihove djece na testovima inteligencije i funkcije mozga u ranom djetinjstvu. Ove masne kiseline također su vitalne za održavanje normalne funkcije mozga tijekom života. No ako i niste u trudnoći pazili na unos omega-3, nije kasno osigurati vašim mališanima odgovarajući unos ovih važnih kiselina kroz prehranu. Masna riba trebala bi se čim češće naći na vašem stolu, a tu su i drugi prirodni izvori poput orašastih plodova, sjemenki lana, chia sjemenki ili pak alge ako ste skloni malo drugačijoj kuhinji. Dodatni izvor omega-3 masnih kiselina mogu biti i suplementi poput Moller’s Tutti Frutti tekućeg dodatka prehrani nagrađivanog okusa i dugogodišnje tradicije. To je prirodni izvor omega-3 masnih kiselina iz ulja jetre bakalara koje se smatra i najboljim prirodnim izvorom omega-3. A za djecu skloniju slatkišima, može se ponuditi ukusna i zdrava slastica s omega-3 masnim kiselinama – Jelly Fish.
Uz prehranu je vrlo važna i fizička aktivnost jer poboljšava protok krvi u mozgu te potiče njegovu neuroplastičnost. Dovoljno sna omogućava oporavak i konsolidaciju sjećanja, dok redovite intelektualne aktivnosti, poput čitanja, igranja igara koje potiču rješavanje problema te kreativne igre, stimuliraju kognitivni razvoj.
Ako usvojite ove smjernice i stvorite poticajno okruženje kod kuće, vaše dijete će imati veće šanse za najbolji mogući uspjeh u školi.
Korišteni izvori: Columbus Regional Health, Healthline