Zdrava prehrana - 20. travnja 2020.
AUTOR ČLANKA - Dr. sc. Vesna Bosanac, nutricionistkinja

Dobra strana nestašice kvasca: Pripremite svoje kiselo tijesto

Nestašica suhog kvasca potaknula je brojne domaćice na uzgoj domaćeg kvasa i pečenje zdravog i ukusnog raženog kruha

domaci kvas kvasac kruh razeni kruh

Neplanirano ovo proljeće provodimo doma u krugu obitelji. Ustaljena dnevna rutina uvelike nam se promijenila. Radimo od kuće, pošteđeni smo svakodnevne utrke s vremenom, pa se napokon možemo više posvetiti sebi i svojim bližnjima. Kad god je to moguće, trudimo se razveseliti jedni druge malim znakovima pažnje kako bismo ovo nezgodno vrijeme čim lakše prebrodili. Možda nam domaći kvas i domaći raženi kruh u tome budu od pomoći.

Ostati doma je pravi izazov: Organizacija života tijekom karantene

Nije svako zlo za zlo…

Nestašica je suhog kvasca u trgovinama, pa su se spretne i vrijedne domaćice prihvatile uzgoja kvasa i pravljenja kruha „po starinski“. Fotografije na Internetu su očaravajuće, gotovo pa se osjeti veličanstveni miris pravog domaćeg kruha.

I doista. Nije trebalo proći dugo da kruh opet ujedini naše obitelji, a doručak postane vrijeme okupljanja koje nitko ne želi propustiti. Jednostavno, teško je odoljeti zamamnom mirisu kruha i njegovoj hruskavoj korici. Po tko zna koji put potvrđuje se tako ona stara „Nije svako zlo za zlo“.

Za što se sve koristi domaći kvas

S domaćim se kvasom rade kruh, peciva, uštipci, tijesto za pizzu i mnoge druge pekarske delicije. Meni je omiljen bavarski kruh koji ostaje svjež i više od tjedan dana. Odlično ide uz povrtna variva, sireve i pikantne ljetne salate. Zasitan je, pa ga je potrebno pojesti malo. Čini ga to prikladnom namirnicom za osobe koje pate od šećerne bolesti kao i one na redukcijskoj dijeti. Kvas ili kiselo tijesto jednostavno je napraviti. Za početak je potrebno samo malo pažnje i ljubavi, a praksa i brzina dođu s vremenom.

Priprema i čuvanje kvasa

U staklenoj zdjeli pomiješajte 3 jušne žlice raženog brašna i 3 jušne žlice mlake vode kako biste dobili jednoličnu glatku smjesu. Zdjelu prekrijte prozračnom gazom i na nju dopola položite poklopac da tijesto može disati.

Poslije dva dana smjesu „nahranite“ s 3 jušne žlice raženog brašna i 3 jušne žlice vode. Sve promiješajte, prekrijte gazom i ponovo polupoklopljeno stavite na toplo mjesto. Možda uočite male mjehuriće i kiselkast miris. To je naznaka da će kvas vjerojatno uspjeti.

Sutradan ponovite postupak no sada smjesi dodajte 100 g raženog brašna i 100 ml mlake vode. Dobro sve izmiješajte i ostavite 24 sata na tamnom mjestu da odstoji. Primijetit ćete dizanje tijesta i stvaranje mjehurića. Miris je izraženiji i slatkastiji u odnosu na klasično dignuti kvasac. Želite li kvas i dalje „održavati na životu“ svaki dan mu dodajte 2 do 3 žlice raženog brašna i jednako toliko mlake vode.

Gotovi kvas držite u dobro zatvorenoj posudi u hladnjaku. „Hranite“ ga jednom tjedno. Dan prije nego ćete peći kruh, izvadite ga iz hladnjaka te ga ponovo „nahranite“. A kada se već ima kvas od raženog brašna, šteta je ne ispeći pikantni bavarski kruh.

razeni kruh domaci kruh domaci kvas kvasac

Zašto raženi kruh?

Sada kada više boravimo kući i manje se krećemo, posebnu pozornost moramo posvetiti pametnom odabiru namirnica s ciljem očuvanja zdravlja i sprječavanja debljanja. Umjesto pšeničnog brašna, za izradu domaćeg kruha dobro bi bilo koristiti raženo jer ova žitarica ima višestruko pozitivan učinak na naše zdravlje.

Konzumiranje raži pomaže reguliranje apetita i sniženju koncentracije inzulina u krvi nakon obroka. Uvelike se to može zahvaliti prisutnosti bjelančevina i vlakana kojih je više nego u cjelovitoj pšenici. I jedni i drugi doprinose osjećaju sitosti i normalizaciji šećera u krvi.

Bjelančevine se razgrađuju dulje od ugljikohidrata dok vlakna usporavaju metabolizam škroba i dotok glukoze u krvotok. Bez daljnjega je to od koristi dijabetičarima i osobama na dijeti za mršavljenje. I doista, pokazalo se kako česta prisutnost cjelovite raži u prehrani pomaže snižavanju koncentracije glukoze u krvi, te smanjuje potrebu za inzulinom kao terapijom.

Osim toga, vlakna iz raži doprinose zdravlju debelog crijeva i smanjuju rizik za pojavu raka. Naime, velika prisutnost vlakana u stolici povećava njezin volumen i skraćuje vrijeme zadržavanja u debelom crijevu. Doticaj štetnih tvari s debelim crijevom je kraći, a rizik za pojavu malignih promjena manji. Nadalje, raž sa svojim antioksidansima pozitivno djeluje na zdravlje srca i krvnih žila i perifernih živaca što je od posebnog značaja šećernim bolesnicima.

Prirodna hrana

Možemo li se danas „prirodno“ hraniti?

Po riječima jednog od naših najpoznatijih blogera, pretraživanje Googlea za riječ „recesija“ doseglo je najvišu razinu od recesije 2009....

SAZNAJTE VIŠE

Recept za bavarski kruh

Sastojci:

  • 1000 g raženog brašna
  • 200 g kvasa
  • 600 ml mlake vode
  • 20 g soli

Priprema: kvas pažljivo pomiješajte s vodom. Dodajte mu brašno i sol, pa umijesite tijesto. Pokrijte ga i ostavite na toplom oko 4 sata da se diže. Potom tijesto podijelite na pola. Pobrašnite radnu ploču, od tijesta oblikujte dvije štruce i stavite ih na tepsiju obloženu papirom za pečenje. Pokrijte tijesto i ostavite ga 20 minuta da miruje.

Zagrijete pećnicu na 200 ℃, pa u nju stavite peći kruh 30 minuta. Zatim smanjite temperaturu na 150 ℃, pa pecite još 30 minuta. Je li kruh pečen provjerite „kucajući“ po njegovoj donjoj strani. Ako čujete „prazan“ zvuk, to znači da je kruh pečen. Ako kruh nije gotov, pecite ga još 10-tak minuta. Prije konzumiranja valja ga ohladiti.

Bavarski kruh držite umotanog u lanenu krpu. Trajnost mu je do 2 tjedna. Vjerujem da ćete uskoro napraviti kvas od raženog brašna i ispeći bavarski kruh. Možda vam se dopadne i postane dio vaše prehrane. Ne samo da biste time razbili monotonost i svoj jelovnik obogatiti zanimljivim okusima već bi taj odabir bio veliki plus vašem zdravlju.

Vesna Bosanac je autorica knjige „Prehrana mladih sportaša“. Savjete o prehrani sportaša možete pronaći na njezinom Instagram profilu.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button