Ljekovito bilje - 10. srpnja 2020.
AUTOR ČLANKA - Dr. sc. Vesna Bosanac, nutricionistkinja

Uberite svoj omiljeni čaj i učinite uslugu zdravlju

Čajevi su dobrodošli napici tijekom cijele godine. Zimi nas topli griju, a ljeti ledeni hlade. S medom ili bez njega, uz dodatak limuna ili limete, pomažu nam u liječenju brojnih zdravstvenih tegoba

ljekovito bilje biljni caj zdravlje bazga sipak gospina trava lovor anis

Svi se veselimo godišnjim odmorima, no vrijeme nas nerijetko zna neugodno iznenaditi. I zato iskoristimo dan bez kupanja i plaže za ugodnu šetnju obližnjim proplancima i planinama. Upravo su ljeto i rana jesen pravo vrijeme za sakupljanje ljekovitih biljaka za pripremu čajeva.

Međunarodni dan čaja: Praznik mirisa i okusa za prave čajoljupce

Mnoštvo je biljaka koje se koriste za pripremu čaja, no, nažalost, mali je broj onih koje prepoznajemo. Krenimo sakupljati one koje su nam otprije bliske. Malo po malo nadograđujmo svoje znanje, širimo paletu vlastitih čajeva i spremno dočekajmo zimu.

Anis (Pimpinella anisum)

Anis je naša mediteranska biljka koja se kao začin dodaje varivima, juhama te pekarskim i slastičarskim proizvodima (kruhu i keksima).

Od koristi je kod grlobolje, gastritisa i migrena. Anis spotiče probavu, pa se od njega često radi čaj protiv nadutosti i grčeva. Uz to potiče mokrenje. Sjemenke anisa sadrže brojne aktivne tvari poput anetola i estragola, a tu su još eugenol i anisaldehid. Osim toga, anis ima antioksidativno i antimikotično djelovanje.

Pozitivno djeluje u liječenju šećerne bolesti, povišenih masnoća u krvi, a od koristi je i kod sindroma policističnih jajnika te depresije. Štiti bubrege od potencijalnih oštećenja uzrokovanih živom.

  • Čaj od anisa – Ako vas je anis zainteresirao, znajte da se njegovo sjeme bere u kolovozu i rujnu. Suši se desetak dana na prozračnom sjenovitom mjestu. Čaj se priprema tako da se 1 čajna žličica anisa prelije s 2 dl kipuće vode, pokrije i ostavi 5 minuta. Potom se procijedi, a po želji se dodaju med i limun. Pije se nekoliko puta dnevno. Napomena: iako ispoljava brojna pozitivna svojstva, anis se ipak ne preporučuje trudnicama.

Bazga (Sambucus nigra)

Berba bazginog cvijeta je prošla i tko je napravio domaći sok je napravio. Možda ste osušili bazgin cvijet za čaj? Super, jer obiluje ljekovitim svojstvima. Naime, pokazalo se kako čaj bazginog cvijeta potiče lučenje inzulina, ulazak glukoze u stanice i njezino uspješno iskorištavanje za stanične funkcije.

No, bazga ima još toga za ponuditi. U razdoblju od srpnja do rujna beru se njezine sitne bobice; plodovi koje također koristimo za čaj. Pokazuju izraženo antimikrobno djelovanje.

  • Čaj od bazginih bobica – Branje bazginih bobica je vrlo jednostavno. U trenu ćete s jednog jedinog stabla nabrati dovoljnu količinu plodova za obitelj, rodbinu i susjede. Ubrane bobice sušite na sjenovitom i prozračnom mjestu 10-ak dana. Suhe stavite u staklenku s poklopcem i bazga je spremna. Kod pripreme čaja 2 čajne žličice bobica ili cvijeta prelijte s 3 dl kipuće vode. Poklopite posudu, par puta promiješajte i za 15 do 20 minuta čaj je gotov. Ja ga ne zaslađujem. Samo mu dodam limun.

ljekovito bilje biljni caj zdravlje bazga sipak gospina trava lovor anis2

Gospina trava (Hypericum perforatum)

Nekada nas tijekom zime uhvati loše raspoloženje. Čaj od gospine trave prva je i učinkovita pomoć. Od koristi je još i kod depresije, nesanice te probavnih tegoba što se vezuje uz prisutnost hipericina, hiperforina i flavonoida.

  • Čaj od gospine trave – Tijekom srpnja i kolovoza uberimo gospinu travu dok je u cvatnji. Može se ubrati i cijela biljka, pa kao snopić objesiti na prozračno mjesto i sušiti. Često se na našim otocima i priobalju mogu vidjeti te simpatične kitice kako rese sjenovita mjesta starih kuća. Čaj se priprema tako da se 1 vrhom puna jušna žlica suhe gospine trave prelije s 3 dl kipuće vode, poklopi i ostavi stajati 15 minuta. Procijedi se i pije nekoliko puta dnevno. Napomena: čaj gospine trave nije preporučljiv maloljetnim osobama, trudnicama i dojiljama.

Lovor (Laurus nobilis)

Ako ste lijeni za branje ljekovitog bilja za čaj sada za ljetnih vrućina, ništa zato. Lovorovi listovi dostupni su tijekom cijele godine. Iako se prvenstveno koriste kao začin, od njih se pravi fini aromatični čaj.

Lovor sadrži mnoštvo aktivnih sastojaka različitog djelovanja, pa je tako od koristi u liječenju gljivica, probavnih tegoba, bubrežnih bolesti i dr.

  • Čaj od lovora – Kuhanje čaja od lovora svojevrsna je aromaterapija, pri njegovoj pripremi moja cijela kuhinja zamiriše na Mediteran. Priprema je vrlo jednostavna. Usitnite tri lista svježeg ili suhog lovora, prelijte s 3 dl vode, pa kuhajte 10 minuta. Skinite s vatre, te ostavite poklopljeno 10-ak minuta. Potom procijedite, po želji dodajte med, limunov ili limetin sok i čaj je gotov.

Šipak (Rosa canina)

Osvježavajući šipkov čaj jedan je on najčešćih naših toplih napitaka. Nalazi se u svakom domaćinstvu i o njemu ne treba trošiti riječi. Ove će vam upute dobro doći tijekom jeseni kada možete ubrati plodove za pripremu čaja.

biljni čaj, osušiti bilje, sušenje bilja

Opustite se uz biljni čaj: Kako pravilno osušiti bilje?

Danas često pijemo čajeve i za određene tegobe. Ako se odlučite za sušenje bilja kod kuće, morate znati neke...

SAZNAJTE VIŠE

Šipkov čaj koristimo u liječenju bubrežnih tegoba, kod prehlade i općenito za jačanje imuniteta. Njegova široka uporaba rezultat je prisutnosti brojnih aktivnih tvari poput fenola i vitamina C koje pokazuju antioksidativno djelovanje. Šipak ima i protuupalni učinak što zahvaljuje galaktolipidima, a također štiti sluznicu želuca od pojave čira.

  • Čaj od šipka – Rujan i listopad kao stvoreni su za šetnju. Žega će splasnuti, a priroda podariti divlje plodove i prekrasne boje. U svojim šetnjama zastanite pokraj šipka. Beru se njegovi nedozreli jarkocrveni plodovi. Kada dođete kući, rasprostrite ih na čistu tkaninu na suhom, sjenovitom i prozračnom mjestu te sušite 10-tak dana. Sameljite ih strojem za mljevenje mesa i stavite u prikladnu staklenku s poklopcem.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button