Riječ farmaceuta - 27. srpnja 2024.
AUTOR ČLANKA - Aleksandra Grundler Bencarić, mag. pharm., ADIVA Plus sadržaj

Može li se odgoditi menstruacija i je li to opasno po zdravlje?

Ponekad žena zbog zdravstvenih ili osobnih razloga ima potrebu „upravljati“ svojim ciklusom kako bi lakše začela ili pak spriječila začeće, a ponekad ima potrebu odgoditi menstruaciju

kako odgoditi menstruaciju

Odgoda menstruacije je jednostavna uz pomoć hormonskih lijekova, odnosno kombiniranih oralnih hormonskih kontraceptiva ili pak gestagenih hormona kod žena koje ne koriste oralnu kontracepciju.

Gotovo svaka žena ponekad ima potrebu iz zdravstvenih ili osobnih razloga odgoditi ili „pomaknuti“ menstruaciju. To nikako nije za osudu, već, dapače, za zaštitu zdravlja ili poboljšanje kvalitete života. No, obavezno je savjetovanje s ginekologom koji će preporučiti metodu i uputiti ženu u pravilno doziranje. Uzimanje na svoju ruku posuđivanjem tableta od prijateljica se ne preporučuje, kao ni uostalom bilo koje drugo uzimanje lijekova, a bez savjetovanja s liječnikom ili ljekarnikom.

Razgovarali smo sa stručnjakinjom o estrogenu – hormonu koji „čini ženu“

O menstrualnom ciklusu

Menstruacija ili mjesečnica jest krvarenje iz maternice koje nastaje na kraju jednog menstrualnog ciklusa. Menstrualnim ciklusom upravljaju spolni hormoni, estrogeni i progesteron, koji omogućavaju da žena zanese i rodi.

Menstruacijski ciklus najčešće traje 28 dana, no može trajati i kraće i dulje, od 21 do 35 dana. To je vrlo složeni proces, a možemo ga pojednostavljeno opisati kroz tri perioda:

  • prvi dio ciklusa u kojem sazrijeva jajna stanica,
  • ovulaciju tijekom koje nastaje oplodnja i
  • drugi dio ciklusa u kojem sluznica maternice buja i podebljava se, kako bi prihvatila oplođenu jajnu stanicu. Ako nije došlo do oplodnje, sluznica se ljušti i nastaje menstrualno krvarenje.

Važno je razumjeti kako ovulacija ne nastupa 14. dana menstruacije, već 14. dana prije sljedeće menstruacije, a plodni dani su otprilike razdoblje od pet dana prije i tri dana nakon ovulacije. Praćenjem ciklusa te određivanjem ovulacije, svaka žena može znati kad su njeni plodni dani te kad bi trebala započeti menstruacija.

Utjecanje na menstrualni ciklus

Ponekad žena zbog zdravstvenih ili osobnih razloga ima potrebu „upravljati“ svojim ciklusom kako bi lakše začela ili pak spriječila začeće, a ponekad ima potrebu odgoditi menstruaciju.

Kontracepcijske tablete se ne propisuju samo za sprečavanje neplanirane ili neželjene trudnoće, već i za uspostavu pravilnog menstrualnog ciklusa, za liječenje bolnih menstruacija, obilnih menstruacija, izraženih simptoma predmenstrualnog sindroma, poremećaja zbog viška androgena uz liječenje akni, seboreje i pojačane dlakavosti.

Kada se odgađa menstruacija?

S ciljem odgađanja menstruacije, tablete se propisuju ženama koje imaju:

  • obilna krvarenja uz rizik nastanka anemije,
  • bolne menstruacije,
  • menstrualnu migrenu ili
  • druge ginekološke bolesti poput endometrioze.

Takvo odgađanje se propisuje u duljem periodu i provodi se oralnim hormonskim kontraceptivima s produljenim režimom, najčešće 84 dana, a žena krvari četiri puta godišnje.

Odgađanje menstruacije potrebno je i kod žena koje:

  • rade teže fizičke poslove,
  • rade na terenu,
  • pod pojačanim su stresom ili prolaze kroz neke teške situacije,
  • duže borave na putu ili jednostavno imaju kratak godišnji odmor baš i jedino u vrijeme menstruacije.

Kako se odgađa menstruacija?

Kratkotrajno odgađanje menstruacije provodi se uobičajenim kontracepcijskim tabletama, tako da se nakon 21 tablete odmah nastavi s uzimanjem sljedeće mjesečne terapije, dakle, bez pauze od sedam dana.

mjesecnica kupanje kupanje u moru menstruacija kupanje u bazenu higijena menstruacijske casice

Možemo li se kupati za vrijeme mjesečnice?

Mjesečnica i kupanje u moru ili bazenu mogu ići zajedno, uz odgovarajuću higijenu menstruacija nije nikakva prepreka za uživanje...

SAZNAJTE VIŠE

Ženama koje ne uzimaju kontracepcijske tablete, za odgodu menstruacije mogu se propisati gestageni hormoni. Uzimanje započinje dva do tri dana prije očekivane menstruacije i traje onoliko dugo koliko se menstruacija treba odgoditi, odnosno „pomaknuti“. Nekoliko dana nakon prestanka uzimanja ovih hormona, nastupit će krvarenje.

Nije opasno, no nuspojave su moguće

Odgoda menstruacije nije opasna po zdravlje, već je, kao što smo objasnili, ponekad nužna za zaštitu zdravlja. No, nuspojave hormonskih lijekova mogu se pojaviti bez obzira na to uzimaju li se dulje ili kraće vrijeme.

Upravo zato ginekolog treba pregledati ženu, ustanoviti da ne postoje kontraindikacije za uzimanje hormonskih lijekova te joj propisati individualnu terapiju.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button