Valunzi i noćno znojenje nisu vezani samo uz menopauzu
Noćna preznojavanja u razdoblju perimenopauze i menopauze su dobro poznata pojava, no neke žene noćno znojenje doživljavaju i u mlađoj životnoj dobi i to neposredno prije ili tijekom menstruacije
Znojenje tijekom noći nije neuobičajeno, posebno tijekom ljetnih mjeseci ili ako spavate u toploj te nedovoljno prozračenoj prostoriji. Međutim, probudite li se u krevetu koji je sav mokar od znoja, pa ako morate promijeniti pidžamu ili čak posteljinu prije nego što se vratite na spavanje, takvo znojenje već predstavlja u najmanju ruku neugodu te može značajno narušiti kvalitetu života.
Valunzi u razdoblju perimenopauze i menopauze su dobro poznata pojava, no neke žene noćno znojenje doživljavaju i u mlađoj životnoj dobi i to neposredno prije ili tijekom menstruacije. Zašto se noćno znojenje događa, može li se nešto učiniti te kada biste se trebale javiti liječniku, na ta je pitanja odgovorio portal Healthline.com.
Razgovarali smo sa stručnjakinjom o estrogenu – hormonu koji „čini ženu“
Znojenje tijekom PMS-a
Noćno znojenje često je vezano uz predmenstrualni sindrom (PMS), iako se može pojaviti i nakon početka menstruacije. Normalna pojava menstrualnog ciklusa su promjene u razinama hormona. Točnije, promjene u razinama estrogena i progesterona mogu doprinijeti simptomima PMS-a koji uključuju valove vrućine i noćno znojenje.
Kako se razina progesterona povećava, razina estrogena se smanjuje. Ovaj pad može utjecati na vaš hipotalamus, dio vašeg mozga koji kontrolira unutarnju temperaturu. Posljedično tomu, vaš mozak može spremnije reagirati čak i na male promjene temperature te slati signale koji „govore“ vašem tijelu da vas ohladi znojenjem, čak i ako to nije potrebno.
„Vruća“ perimenopauza i prerani ulazak u menopauzu
Ako imate valunge noću, no još niste u menopauzi, možda se približavate razdoblju koje joj prethodi, takozvanoj perimenopauzi. Simptomi perimenopauze obično počinju nakon 40. godine, ali mogu početi već u drugoj polovici 30-ih. Zapravo, noćno znojenje često je jedan od prvih znakova da se približavate menopauzi.
Primarna insuficijencija jajnika (POI) uključuje pak simptome menopauze koji se javljaju prije 40. godine života. Nekada se ovo stanje nazivalo preranom menopauzom ili zatajenjem jajnika. No stručnjaci su pronašli dokaze koji sugeriraju da bi jajnici i dalje mogli funkcionirati s ovim stanjem, iako je funkcija općenito nepredvidljiva.
Simptomi POI uključuju:
- rijetke ili neredovite menstruacije ili njihov izostanak,
- noćno znojenje i valove vrućine,
- promjene raspoloženja ili sposobnosti koncentracije,
- smanjen interes za intimne odnose,
- vaginalnu suhoću,
- bol tijekom seksualnog odnosa.
POI može povećati rizik od srčanih bolesti i može povećati vjerojatnost prijeloma kostiju. Također obično dovodi do neplodnosti, stoga je važno da se pri pojavi ovih simptoma što prije javite liječniku, osobito ako imate želju rađati.
Ostali uzroci noćnog znojenja
Osim hormonalnih promjena, noćno znojenje može biti izazvano nizom drugih uzroka. Noćno znojenje mogu uzrokovati:
- apneja u snu,
- infekcije, uključujući blage ili uobičajene infekcije, kao i one ozbiljnije, poput tuberkuloze ili endokarditisa,
- gastroezofagealna refluksna bolest (GERB),
- anksioznost i stres,
- alkohol, uključujući pretjerivanje u alkoholu ili uživanje u alkoholnim pićima tijekom popodneva i večeri,
- čimbenici načina života, uključujući teške vježbe, tople napitke ili konzumiranje jako začinjene hrane neposredno prije spavanja,
- debela posteljina ili pretjerano topla spavaća soba.
Noćno znojenje ponekad se javlja i kao nuspojava lijekova. Na listi onih koji najčešće uzrokuju noćno znojenje su:
- SSRI (selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina) ili triciklički antidepresivi,
- fenotiazinski antipsihotici,
- lijekovi za dijabetes,
- lijekovi za hormonsku terapiju,
- steroidi, kao što su kortizon i prednizon,
- lijekovi protiv bolova, kao što su acetaminofen i aspirin.
Karcinom također može ponekad uzrokovati noćno znojenje, ali to nije čest uzrok. Tada obično postoje i drugi simptomi, poput neobjašnjivog gubitka težine i umora.
Mjere samopomoći
Često noćno znojenje može uzrokovati nelagodu i čak utjecati na vaš san, ali neke bi vam mjere mogle pomoći. Određene promjene u načinu života mogu doprinijeti poboljšanju i bez lijekova ili drugih terapija i tretmana.
Smanjite temperaturu u spavaćoj sobi. Na primjer, možete ostaviti prozor otvorenim tijekom noći ili koristiti ventilator.
Zamijenite teže deke prozračnom, slojevitom posteljinom. Koristite lagane pamučne plahte i deke. Također biste mogli razmisliti o posteljini izrađenoj od tkanina koje se brzo suše. Više laganih slojeva posteljine može vam biti od pomoći, jer možete jednostavno maknuti slojeve koji su vam suvišni.
Držite hladni gel oblog ispod jastuka. Stavite li ga prije odlaska na spavanje, pomoći će da vam da jastuk bude hladniji i vama ugodniji. A kad se tijekom noći probudite, možete preokrenuti jastuk i jednostavno ohladiti lice.
Držite hladnu vodu uz krevet. Koristite termosicu ili drugu bočicu koja čuva temperaturu kako bi vaša voda ostala hladna. Ako vas probudi vrućina, otpijte nekoliko gutljaja kako biste se osvježili.
Vježbajte redovito. Vježbanje ima mnoge prednosti, uključujući ublažavanje stresa koji može uzrokovati noćno znojenje. No pritom izbjegavajte zahtjevne vježbe neposredno prije odlaska u krevet. Hladno tuširanje nakon vježbanja također može pomoći.
Izbjegavajte „okidače“. Uobičajeni okidači noćnog znojenja uključuju začinjenu hranu, alkohol, cigarete i kofein. Njihovo izbjegavanje prije spavanja može pomoći u smanjenju noćnog znojenja. Manji unos kofeina također može pomoći u poboljšanju simptoma PMS-a.
Pijte puno vode. Za dobro zdravlje, važno je unositi dovoljno vode tijekom dana. Dobra hidracija također može pomoći da vaše tijelo bude hladno, što pak umanjuje šanse pojave noćnih valova vrućine.
Ako se vaše noćno znojenje redovito nastavlja te uzrokuje nesanicu ili druge tegobe, možda biste se trebali javiti liječniku.
Kada se javiti liječniku?
Noćno znojenje može se dogoditi u bilo kojoj dobi, no veća je vjerojatnost da ćete ga iskusiti u kasnim 30-im ili ranim 40-im godinama. Preznojavate li se samo neposredno prije ili tijekom menstruacije, vjerojatno se ne morate brinuti, pogotovo ako nemate druge neobične ili zabrinjavajuće simptome. Ako pak počnete imati simptome menopauze prije kasnih 30-ih, možda biste trebali posjetiti svog ginekologa kako bi se isključila primarna insuficijencija jajnika, što može dovesti do neplodnosti i povećati rizik od srčanih bolesti i prijeloma kostiju.
Promjenama životnog stila ublažite PMS
Mnoge žene osjećaju simptome predmenstrualnog sindroma te nikome nisu po volji, bez obzira na to jesu li blaži, a...
SAZNAJTE VIŠEPonekad noćno znojenje može ukazivati na ozbiljniju tegobu. Preporučuje se razgovarati s liječnikom vezano uz noćno znojenje ako primijetite i bilo koji od ovih drugih simptoma:
- problemi s kvalitetom spavanja,
- groznicu,
- jači ili slabiji apetit od uobičajenog,
- neobjašnjivi gubitak težine,
- neobjašnjivi osip,
- natečene limfne čvorove.
Ako noćno znojenje negativno utječe na kvalitetu vašeg života, ne može škoditi da o tome razgovarate sa svojim liječnikom. On vam može pomoći da istražite mogućnosti liječenja koje bi vam donijele olakšanje.
Ozbiljno noćno znojenje, čak i ono koje se javlja uz perimenopauzu ili menopauzu, možda se neće moći poboljšati bez lijekova. Lijekovi koji se ponekad propisuju za ublažavanje noćnog znojenja mogu uključivati hormonsku terapiju ili nisku dozu antidepresiva.