Glavobolje i migrene od gledanja u ekrane: zašto nastaju i kako ih spriječiti
Glavobolje i migrene nastale zbog gledanja u ekrane sve su češća pojava. Prepoznavanje njihovih simptoma i uzroka te poduzimanje koraka za prevenciju mogu značajno poboljšati kvalitetu života
Svi danas provodimo velik dio vremena ispred ekrana neovisno o tome traži li naš posao dugotrajan rad za računalom, gledamo li TV serije na streamingu ili smo ovisni o praćenju statusa na društvenim mrežama. Ovo produženo vrijeme gledanja u ekrane ne napreže samo naše oči, nego može dovesti i do neugodnih zdravstvenih problema kao što su glavobolje i migrene.
U ovom članku istražit ćemo zašto se glavobolje češće javljaju kod osoba koje često gledaju u ekrane, koji su simptomi tzv. „screen headaches“ te kako ih možemo prevenirati i liječiti.
Što su „screen headaches“, odnosno glavobolje nastale zbog gledanja u ekrane?
Glavobolje koje nastaju zbog gledanja u ekrane, poznate i kao „screen headaches“, su bolovi koje uzrokuje produženo vrijeme boravka ispred ekrana. Ove glavobolje slične su „običnim“ glavoboljama i migrenama, a mogu biti praćene simptomima poput pulsirajućeg bola na jednoj strani glave, problema s vidom, vrtoglavicom, mučninom te osjetljivosti na svjetlost i zvukove.
„Predoziranje“ plavim svjetlom – nova epidemija zbog digitalnog načina života
Simptomi glavobolja i migrena od ekrana
Kako navode stručnjaci zdravstvene web stranice Medical News Today, glavobolje koje nastaju zbog gledanja u ekrane najčešće su praćene sljedećim simptomima:
- bolom u području iza očiju,
- osjećajem naprezanja u očima,
- zamagljenim vidom,
- napetošću u mišićima vrata i ramena,
- pojavom suhog oka,
- osjetljivošću na svjetlo.
Kod migrena uzrokovanih ekranima simptomi mogu biti intenzivniji nego kod glavobolja te mogu dodatno uključivati:
- pulsirajuću bol na jednoj strani glave,
- mučninu,
- pojačanu osjetljivost na svjetlost i zvuk,
- vidne smetnje poput bljeska ili svjetlosnih linija.
Zašto nastaju glavobolje zbog gledanja u ekrane?
Glavni uzrok glavobolja jest naprezanje očiju. To se događa kada oči postanu umorne zbog dugotrajnog gledanja u ekran bez odgovarajuće osvijetljenosti okolnog prostora. Također, nepravilna udaljenost od ekrana i loše držanje tijela mogu doprinijeti napetosti mišića u vratu i ramenima, što može potaknuti glavobolje i migrene.
Produženo vrijeme boravka ispred ekrana može također uzrokovati suhoću oka koja se javlja zbog rjeđeg treptanja, što dovodi do isušivanja sluznice oka i dodatnog opterećenja očiju, a plavo svjetlo koje emitiraju ekrani može igrati nemalu ulogu u izazivanju glavobolja i migrena.
Naprezanje očiju
Kada je riječ o vremenu provedenom ispred ekrana i glavoboljama, važno je razumjeti kako dolazi do naprezanja očiju i koje su njegove posljedice.
Stručnjaci akademskog medicinskog centra Houston Methodist pojašnjavaju da se naprezanje očiju događa kada se naše oči umore nakon intenzivne uporabe kroz dulje vrijeme – uključujući gledanje u računalne ekrane – a to je već nakon dva sata neprekidnog gledanja u laptop, mobitel ili računalo.
I dok naprezanje očiju nije ozbiljno stanje, može biti neugodno i dovesti do iritantnih simptoma, uključujući glavobolje koje možda doživljavate. Znakovi i simptomi naprezanja očiju praćeni su simptomima kao što su zamagljen vid, peckanje ili svrbež očiju, poteškoće s koncentracijom, glavobolje, bolne i umorne oči.
Kako spriječiti nastanak glavobolja od ekrana?
Da biste poboljšali kvalitetu života i smanjili pojavu simptoma glavobolje ili migrene, slijedite nekoliko savjeta koje donose stručnjaci zdravstvene web stranice Healthline.com:
- Pravite česte pauze: primijenite pravilo 20-20-20 – to jest, svakih 20 minuta napravite pauzu od 20 sekundi i pogledajte objekt udaljen najmanje 20 metara. To će vam pomoći kod smanjenja naprezanja očiju.
- Prilagodite osvjetljenje u prostoriji: pazite da je osvjetljenje u prostoriji u kojoj radite uravnoteženo s osvjetljenjem ekrana. Izbjegavajte pojavu odsjaja na ekranu tako što ćete ekran postaviti pod odgovarajućim kutom u odnosu na izvor svjetla, a za blokadu suvišnog svjetla koristite zavjese ili rolete.
- Pazite na odgovarajuću udaljenost očiju od ekrana: vaš ekran trebao bi biti pozicioniran najmanje 50 do 60 cm od očiju kako biste smanjili njihovo naprezanje.
- Zaštitite se od utjecaja plavog svjetla: razmislite o korištenju naočala s filtrom za plavo svjetlo ili postavljanju filtera na ekrane.
- Ugodite radni prostor: ergonomija vašeg radnog prostora može značajno utjecati na smanjenje napetosti mišića u vratu ili ramenima. Provjerite je li vaš monitor postavljen na visinu očiju i koristite stolicu koja podržava pravilno sjedenje.
Liječenje glavobolje i kućni lijekovi
Ako vam se, unatoč mjerama prevencije, pojavi glavobolja, postoje načini kako je ublažiti. Slijedite ovih nekoliko savjeta:
- Ublažite bol uz neki bezreceptni analgetik: lijekovi poput paracetamola, aspirina i ibuprofena mogu pomoći kod smanjenja bola.
- Stavite hladni oblog: primjena hladnog obloga na čelo može pomoći kod olakšanja bola u slučaju migrene.
- Odmarajte se u zamračenoj prostoriji: ležanje u tamnoj i tihoj prostoriji može smanjiti osjetljivost na svjetlo i zvuk.
- Brinite o unosu tekućine: pijte dovoljno vode kako biste spriječili dehidraciju koja može pogoršati glavobolje.
Kada se trebate obratiti liječniku?
Ako glavobolje ili migrene postanu učestale ili dugotrajne, važno je posjetiti liječnika. Liječnik će vam preporučiti dodatne mjere ili lijekove za prevenciju i liječenje migrena.
Ako vam glavobolja ili migrena traju dulje od 72 sata, odmah se obratite liječniku ili u slučaju da imate sljedeće simptome:
- slabost ili nemogućnost pomicanja noge, ruke ili mišića lica na jednoj strani tijela,
- nagle napadaje bolne migrene,
Upoznajte migrenu
Migrena nije glavobolja poput bilo koje druge. Riječ je o onesposobljavajućoj glavobolji koja narušava kvalitetu života u svakom...
SAZNAJTE VIŠE- poteškoće s govorom i pamćenjem,
- vrtoglavicu i zbunjenost,
- grčeve u mišićima i
- visoku temperaturu.
Zaključno
Glavobolje i migrene nastale zbog gledanja u ekrane sve su češća pojava. Prepoznavanje njihovih simptoma i uzroka te poduzimanje koraka za prevenciju, mogu značajno poboljšati kvalitetu života. Uz pravilne mjere i savjete stručnjaka, moguće je smanjiti njihovu učestalost i intenzitet neugodnih simptoma. Ne oklijevajte potražiti liječničku pomoć ako vaše glavobolje ili migrene postanu učestale ili dugotrajne.
Korišteni izvori: Medical News Today, Healthline, Houston Methodist