Kronični laringitis: uzroci, simptomi i liječenje
Kronična upalna bolest sluznice grkljana (kronični laringitis) najčešće se javlja kod muškaraca, a među vodećim krivcima su pušenje, nepravilno korištenje glasa te laringofaringealni refluks. Svakako ga je važno odgovarajuće liječiti, ali naknadno i pratiti stanje
Kronični laringitis je kronična upalna bolest sluznice grkljana uzrokovana mnogobrojnim čimbenicima. Često obolijevaju kronični pušači te osobe koje nepravilno koriste glas, puno viču i glasno govore. Najčešće se radi o muškarcima između 40 i 60 godina.
Za razliku od akutnog laringitisa u kojem prestankom djelovanja čimbenika upale (npr. virusa, bakterija, alergije) obično nestaju i smetnje te se brzo poboljšava i fizikalni nalaz na grkljanu, kod kroničnog laringitisa prestankom djelovanja uzročnog čimbenika, npr. prestankom pušenja, potrebne su godine da nestanu smetnje i da dođe do poboljšanja.
Simptomi
Glavni simptom kroničnog laringitisa je promuklost, ali pacijenti se vrlo često žale i na
- grlobolju,
- otežano, bolno gutanje,
- osjećaj knedle u grlu,
- kašalj
- te potrebu za stalnim čišćenjem grla.
Sluznica grkljana će se djelovanjem kronične traume zadebljati, nastat će otok (edem), u sluznici će se nakupiti upalne stanice. Simptomi koje karakterizira kronični laringitis (npr. kašalj i stalno čišćenje grla) će zatvoriti patološki krug te će još dodatno pogoršati stanje novim oštećenjem sluznice.
Opisane smetnje koje traju dulje od tri tjedna se definiraju kao kronični laringitis. Za razliku od akutnog laringitisa, kronični laringitis je stanje koje svakako zahtijeva pregled otorinolaringologa.
Uzročnici
Nema pouzdanih podataka o učestalosti kroničnog laringitisa u Hrvatskoj. Bolest se pojavljuje dvostruko češće u muškaraca.
Najčešći uzročnici su:
- pušenje,
- kronična fonotrauma,
- laringofaringealni refluks (LPR),
- alergija i
- patološki čimbenici gornjeg dišnoga sustava kao što su postnazalna sekrecija (slijevanje sluzi iz nosa u ždrijelo), deformirana nosna pregrada (devijacija septuma) i kronična upala sinusa (rinosinuitis).
Rjeđi uzročnici su gljivične infekcije, osobito u pacijenata koji su na kroničnoj terapiji astme inhalacijskim steroidima. Gljivični laringitis može se pojaviti i u osoba koje su imunokompromitirane (npr. na kemoterapiji, osobe koje imaju AIDS itd.).
Bakterijski laringitis, za razliku od virusnog koji je najčešće dovoljno liječiti simptomatski, treba liječiti obično antibioticima i liječenje traje dulje. Moguća je pojava i tuberkuloze grkljana.
Rijetki su i autoimuni uzročnici te lokalne manifestacije sistemskih bolesti kao što su reumatoidni artritis, sistemski lupus eritematodes, Wegenerova granulomatoza, sarkoidoza, AIDS.
Postavljanje dijagnoze
Svakog pacijenta koji je promukao dulje od tri tjedna potrebno je detaljno pregledati. Pregled se sastoji od cjelokupnog otorinolaringološkog pregleda, traženja eventualne patologije u području nosa, paranazalnih sinusa, ždrijela, krajnika, a indirektoskopski pregled (pregled grkljana zrcalom) otkrit će izgled i pokretljivost glasnica. Potrebno je vizualizirati glasnice, ždrijelo i početni dio jednjaka.
U otorinolaringološkom pregledu rutinski se koriste i endoskopski instrumenti, rigidni (kruti) endoskopi i fleksibilni nazolaringoskopi kojim otkrivamo patološke promjene na sluznici grkljana, ali može služiti i u procjeni funkcije gutanja. Potrebno je napraviti laringovideostroboskopiju koja će otkriti diskretne promjene u pokretljivosti i izgledu glasnica.
Radiološka dijagnostika obično nije potrebna; dolazi u obzir učiniti akt gutanja i pasažu jednjaka u slučaju smetnji gutanja. Može biti potrebno učiniti ultrazvuk vrata u slučaju pojave čvora u vratu.
Učinkovito se riješite kaktusa u grlu: naučite kako ublažiti grlobolju
SAZNAJTE VIŠELiječenje kroničnog laringitisa
Liječenje treba usmjeriti na otkrivanje i eliminaciju uzročnog čimbenika koji uzrokuje bolest. Potrebno je pacijente poticati na promjenu navika, prestanak pušenja, uputiti ih kako pravilno koristiti glas, a često će tu biti potreban i logopedski tretman.
U liječenju laringofaringealnog refluksa (LPR) se koriste dijetalne mjere, inhibitori protonske pumpe (IPP) i alginati.
Za razliku od akutnog laringitisa, pacijente s kroničnim laringitisom je potrebno kontrolirati zbog mogućeg razvoja ostalih patoloških stanja, uključujući i karcinom grkljana.