Poremećaj žlijezda slinovnica: kako ublažiti suha usta
Poremećaj rada žlijezda slinovnica češći je kod odraslih i obično uključuje premalo proizvodnje sline, dovodeći do stanja kojeg zovemo „suha usta“. No, u rijetkim slučajevima žlijezde slinovnice proizvode previše sline
Žlijezde slinovnice proizvode slinu koja vlaži i pomaže razložiti hranu kako bismo je lakše progutali, te sadrži enzime koji pomažu razgraditi hranu kako bi se lakše probavila.
Poremećaj rada žlijezda slinovnica dovodi do proizvodnje manje sline, što može uzrokovati suha usta i karijes. Bolnost kao glavni simptom prisutan je kod upale žlijezde slinovnice.
Postoje tri velika para žlijezda slinovnica:
- parotidne žlijezde, najveći par žlijezda slinovnica koji se nalazi odmah uz donje čeljusti, ispod i ispred ušiju,
- sublingvalne žlijezde koje leže ispod bočne strane jezika te
- submandibularne žlijezde koje leže ispod bočne strane donje čeljusti.
Osim ovih velikih žlijezda, mnoge sitne žlijezde slinovnice raspoređene su po sluznici usana i usne šupljine. Sve žlijezde proizvode slinu, koja pomaže u razgradnji hrane kao dijelu probavnog procesa.
Bolesti žlijezda slinovnica
Nekoliko je vrsta bolesti žlijezda slinovnica:
- previše ili premalo lučenja sline (poremećaj rada žlijezda slinovnica),
- kamenci unutar žlijezde slinovnice,
- infekcija žlijezda slinovnica,
- edem/otok žlijezda slinovnica.
Poremećaj rada žlijezda slinovnica češći je kod odraslih i obično uključuje premalo proizvodnje sline. Kada je protok sline nedovoljan ili gotovo nepostojeći, usta su suha. Ovo stanje se naziva kserostomija (suha usta).
Uzroci suhih usta
Određena stanja mogu smanjiti proizvodnju sline:
- bolesti kao što su Sjögrenov sindrom, reumatoidni artritis i lupus (sistemski eritematozni lupus),
- infekcije, kao što je infekcija virusom humane imunodeficijencije (HIV),
- lijekovi, kao što su određeni antidepresivi, antihistaminici, antipsihotici, lijekovi protiv Parkinsonove bolesti, sedativi, metildopa, diuretici i ilegalni metamfetamin,
- kemoterapija ili zračenje glave i vrata za liječenje raka ili radioaktivni jod za liječenje raka štitnjače. Suha usta zbog zračenja obično su trajna pojava, osobito ako je doza zračenja velika. Suha usta zbog kemoterapije obično su privremena.
Međutim, nisu svi slučajevi suhih usta uzrokovani poremećajem rada žlijezda slinovnica. Na primjer, suha usta mogu biti uzrokovana i:
- pijenjem premalo tekućine,
- disanjem na usta,
- anksioznošću ili stresom,
- usta se također mogu donekle sušiti kako osoba stari, iako je u takvim slučajevima sušenje češće uzrokovano uzimanjem lijeka koji uzrokuje suha usta nego samim procesom starenja.
U starije populacije često se susrećemo s problemom suhih usta. Iako i samo starenje utječe na vlažnost usne šupljine, ono čini ljude osjetljivijima na stanja koja isušuju usta, a stariji ljudi češće uzimaju lijekove koji mogu isušiti usta.
Mnogim ljudima suha usta predstavljaju samo povremenu smetnju. Za druge, to je uporan problem koji ometa okus, žvakanje, gutanje, govor i nošenje proteze. Budući da slina nudi znatnu prirodnu zaštitu od karijesa, nedovoljna količina sline dovodi do karijesa—osobito u korijenu zuba. Trajno suha usta povećavaju tako rizik od karijesa i parodontoze.
Previše sline je rijetkost
U rijetkim slučajevima žlijezde slinovnice proizvode previše sline. Povećano lučenje sline obično je kratkotrajno i javlja se kao odgovor na konzumaciju određene hrane, poput kisele hrane. Ponekad čak i razmišljanje o jedenju ove hrane može povećati proizvodnju sline.
Liječenje suhih usta
Osobe koje imaju suha usta mogu pokušati poboljšati kvalitetu života uz sljedeće:
- izbjegavajte lijekove koji smanjuju proizvodnju sline,
- pijuckajte tekućinu tijekom dana,
- koristite gel za usta koji olakšava osjećaj stalne suhoće,
- redovito četkajte zube i čistite koncem,
- koristite sredstva za ispiranje usta s fluorom,
Mitovi o oralnom zdravlju: održavajte zdravlje zubi na odgovarajući način!
Važno je znati: dentalne bolesti se lako sprječavaju. Poučavanje o oralnom zdravlju u tom je kontekstu važan element u...
SAZNAJTE VIŠE- redovno posjećujte stomatologa i čistite kamenac sa zuba,
- ponekad možete koristiti zamjenu za slinu koja sadrži karboksimetil celulozu u tekućini za ispiranje usta,
- žvačite žvakaću gumu bez šećera ili sišite pastile sa ksilitolom.
Neki stomatolozi predlažu pacijentima da noću nose plastične navlake za zube s fluoridnim gelom kako bi spriječili razvoj karijesa zbog suhih usta.
Ponekad lijekovi koji povećavaju proizvodnju sline, poput cevimelina ili pilokarpina, pomažu u ublažavanju simptoma. Treba ipak imati na umu da takvi lijekovi možda neće pomoći ako su žlijezde slinovnice oštećene zračenjem.