Kada je potrebno operirati kralježnicu?
Operacija kralježnice može se činiti kao posljednja opcija za rješavanje problema s kralježnicom, ali ponekad je neophodna za poboljšanje kvalitete života i funkcionalnosti
Bol u donjem dijelu leđa jedan je od najčešćih razloga zbog kojih ljudi traže medicinsku pomoć i pregled specijaliste. Uobičajeni tretmani mogu uključivati lijekove protiv upale, toplinu ili led te fizioterapiju.
Operacija kralježnice pak može biti opcija ako drugi tretmani nisu djelovali, a tegobe i dalje narušavaju kvalitetu života i onemogućavaju izvođenje svakidašnjih funkcija. Operativni zahvati izvode se s ciljem sprječavanja nastanka trajnog neurološkog oštećenja ili radi uspostavljanja fizioloških odnosa između koštanih, mišićnih i neuroloških struktura.
Spriječite bolove: naučite kako rasteretiti kralježnicu u svakodnevnom životu
Razina ugroze i indikacije za operaciju kralježnice
Operativni zahvati izvode se kao hitni, žurni ili elektivni, ovisno o razini ugroze, odnosno mogućnosti nastanka trajnog oštećenja.
- Hitno u slučajevima značajnog neurološkog oštećenja,
- žurno ako postoji mogućnost neurološkog oštećenja, a
- elektivno kada neurološko oštećenje nije vjerojatno.
Operacije se izvode u sljedećih nekoliko slučajeva koje ćemo opisati u nastavku teksta.
Hernija diska
Hernije diska su karakteristične za mlađu populaciju. Nastaju radi oštećenja anulusa fibrosusa koji služi zadržavanju želatinozne mase središnjice diska (nucleusa pulposusa); uslijed oštećenja dolazi do protiskivanja želatinoze pod neuralno tkivo, što rezultira vrlo izraženim bolnim sindromom. Bolni sindrom može, ali i ne mora biti praćen neurološkim ispadom.
Hernije diska nisu nužno predmet operacijskog liječenja – zapravo, najveći dio njih spontano regredira uz konzervativni tretman.
Kirurško liječenje potrebno je u slučaju nesavladivog bolnog sindroma ili neurološkog ispada u hitnoj ili žurnoj organizaciji. Postoje i kronični oblici hernije diska gdje uz želatinoznu masu dolazi i do protiskivanja hrskavičnog tkiva pod neuralne strukture što uzrokuje kronicitet koji ne reagira na konzervativne metode.
Spinalna stenoza
Spinalna stenoza je pojava koja dovodi do suženja otvora kroz koje prolaze neuralne strukture u kralježnici. Ona može biti centralna ili lateralna.
Karakterističan je znak starenja kralježnice te se javlja u zreloj životnoj dobi. Nastaje kao posljedica mijenjanja biomehaničkih između kralježaka što dovodi do koštanog zadebljavanja malih zglobova kralježnice.
Klinička slika je tipična, skraćena hodna pruga, značajno ako je 50 m i manje. Pacijenti često navode kako voze bicikl bez problema, a hodati ne mogu. Također, vrlo često nemaju tegoba kada su naslonjeni na kolica u trgovinama jer prilikom savijanja prema naprijed dolazi do oslobađanja neuralnih struktura, a time i do prestanka tegoba.
Smatra se da je uzrok u oslabljenoj cirkulaciji unutar neuralnog tkiva u uvjetima suženog spinalnog kanala. Kirurško zbrinjavanje je jedino koje može dati rješenje za dulje vrijeme. Konzervativne metode daju dobre rezultate, ali na kraći period.
Stenoze spinalnog kanala su u najvećem broju slučajeva predmet elektivnog kirurškog liječenja jer je mogućnost trajnog neurološkog oštećenja niska.
Deformiteti kralježnice
Deformiteti kralježnice uključuju spondilolistezu, kojom se opisuje horizontalni pomak kralješka, a često je i višerazinska stenoza spinalnog kanala udružena s deformacijom kralježnice.
Dvije najvažnije vrste spondilolisteza su degenerativna i litička.
Degenerativna spondilolisteza je najčešće prisutna uz stenozu spinalnog kanala, posljedica je mehaničkog trošenja i predstavlja najblaži oblik deformiteta kralježnice. Smatra se da je optimum kirurškog liječenja repozicija deformiteta i dekompresija neuralnih struktura. Navedeno je moguće napraviti indirektnom ili direktnom dekompresijom neuralnih struktura uz fuziju kralježaka. U obzir dolazi i jednostavna neuralna kompresija.
Litička spondilolisteza je najčešća u razini LV-SI kod mlađih ljudi. Radi se lomu između dva kralješka koji je posljedica gomilanja stresa u najslabijem djelu gdje dolazi do pucanja. U kliničkoj slici najčešća je bol u području glutealne regije (ako se radi o listezi LV-SI), može biti uni ili bilateralna. Smatra se da je optimum liječenja repozicija deformiteta i fuzija. Dekompresija se izvodi ili direktno ili indirektno, ali svakako se savjetuje fuzija kralježaka.
Višerazinska stenoza spinalnog kanala
Kada degeneracija kralježnice napreduje kroz značajniji period, moguće je da nastanu višerazinske stenoze kralježnice koje najčešće idu ruku uz ruku s deformacijama kralježnice.
Liječenje skolioze: suvremeni operativni zahvat značajno skraćuje vrijeme oporavka
Skolioza ili iskrivljenje kralježnice može predstavljati ne samo estetski, već i vrlo ozbiljan zdravstveni problem kojeg svakako treba liječiti
SAZNAJTE VIŠEDeformacije se klinički manifestiraju u periodu prelaska iz zrele u stariju dob, a klinička slika je vrlo slična stenozi spinalnog kanala. Kirurško liječenje je jedina opcija uz vrlo dobro razmatranje faktora koji mogu dovesti do slabijih rezultata. Jednostavne dekompresije moguće je izvoditi zbog višerazinskih stenoza, no postizanje odličnih rezultata često nije moguće zbog raznih senilnih fizioloških promjena.
Nemojte trpjeti tegobe
Tegobe vezane uz akutno ili kronično zbivanje u kralježnici predstavljaju složen problem koji zahtijeva tim visoko specijaliziranih zdravstvenih stručnjaka za postavljanje dijagnoze i odgovarajuće liječenje.
Ako simptomi traju duže od šest tjedana, ne odgađajte pregled u nadi da će se stanje popraviti samo od sebe. Javite se u Centar za liječenje kralježnice s povjerenjem i dogovorite termin pregleda.
Izvor: SB „Sv. Katarina“