Zaposlite ruke: poslovi s rukama blagotvorno djeluju na mozak
Rad s rukama daje našim preopterećenim umovima priliku da se odmore, angažirajući um na drugačiji način. Tako se opuštamo, punimo se energijom, razvijamo kreativnost, a iz toga se rađaju i nove ideje
U današnje vrijeme su ponovno postali popularni neki „stari“ hobiji poput heklanja i štrikanja, vrtlarenja, izrade origamija, slaganja maketa i sličnog. Ljudi su im se intuitivno vratili jer osjećaju da im čine dobro. A rad s našim rukama je doista ugodan te pomaže u suzbijanju iritabilnosti, apatije i depresije.
Znanstvene studije potvrđuju da je intuicija u pravu te daju objašnjenja o tome što se sve događa u našim mozgovima kada radimo s rukama. Rad s rukama daje našim preopterećenim umovima priliku da se odmore, angažirajući um na drugačiji način. Tako se opuštamo, punimo se energijom, razvijamo kreativnost, a iz toga se rađaju i nove ideje.
Život u zatvorenom prostoru: Kako sjedilački način života utječe na našu psihu
Postoje, dakle, brojne prednosti rada s rukama, a pritom ne ovise o dobi – korisne su kako za mlade mozgove u razvoju, tako i za starije koji traže odmor i žele zadržati dobru funkcionalnost.
Navedimo ovom prilikom nekoliko osnovnih blagodati koje proizlaze iz rada s rukama.
Opuštanje i kreativnost
Kada koristimo ruke na zadatku koji ne traži pretjerano razmišljanje, dajemo umu priliku da se opusti i odmori. Kada je naš mozak „offline“, on zapravo rješava probleme „iza kulisa“. Tako nije neobično da sinu neke revolucionarne ideje dok bezbrižno radimo nešto jednostavno s rukama.
To je slično meditaciji – umjesto izgovaranja mantre, naše ruke su te koje obavljaju nekakav ponavljajući zadatak i skreću naše misli s problema ili bilo koje teme o kojoj smo prije intenzivno razmišljali. U takvom stanju svijesti, rješenja nerijetko isplivaju sama od sebe.
Osjećaj duboke ugode
Produktivan rad s našim rukama pruža osjećaj duboke ugode. Naime, stvoreni smo da budemo aktivni, a da naše ruke aktivno koristimo kao dio naše svakodnevne borbe za opstanak tisućama godina. S pojavom tehnologije, mnogi od nas prolaze kroz dane s minimalnim fizičkim naporom, pa dobivamo daleko manje tjelesne aktivnosti nego što bi bilo optimalno za naša tijela i umove. A da bismo bili i ostali zdravi, tijelu je potrebno pružiti aktivnost koja mu je „programirana“ u genima, isto vrijedi i za ruke. Aktivnošću ispunjavamo potrebu, što pruža osjećaj zadovoljstva.
Ublažavanje stresa
Korištenje naših ruku zapravo može biti ključno za održavanje zdravog raspoloženja. A nedostatak ove vrste aktivnosti može pridonijeti osjećajima iritabilnosti, apatije i depresije.
Ublažavanje stresa proizlazi iz već spomenutog opuštanja uma, preusmjeravanja pažnje s problema i briga koje nas muče, podsvjesnog rješavanja problema i povećanja fizičke aktivnosti.
No pritom je posebno korisno ako postoji i senzorni užitak. Naime, osjet dodira tijekom aktivnosti poput oblikovanja gline, rezbarenja ili pletenja, pruža fizički užitak koji umiruje i smiruje um, oslobađajući endorfine koji su poznati po svom učinku ublažavanja stresa.
Slikar, vrtlar, virtualni astronaut: Odvojite vrijeme za hobi o kojem ste do jučer sanjali
Izolacija nam je donijela neke minuse i pluseve, među plusevima je svakako procvat kreativnosti. Hobi je dobar način smirivanja...
SAZNAJTE VIŠERad s rukama povećava i osjećaj postignuća; vidjeti konkretan rezultat svog rada, poput ispletenog šala ili vaze s cvijećem koju smo sami izradili, stvara osjećaj zadovoljstva i uspjeha, što dodatno smanjuje stres.
Lista različitih hobija u kojima intenzivno koristimo ruke doista je dugačka, bilo da je riječ o štrikanju, lončarstvu, rezbarenju, vrtlarenju… Koju god aktivnost izabrali, zdravstvene blagodati neće izostati.
Korišteni izvori: Psychology Today, NBSS.edu