Povratak u školu: savjeti za prosvjetne djelatnike nakon traumatičnog događaja
Blagdani su za nama i ponovno počinje škola. Tragedija u Prečkom nije zaboravljena, a posljedice, osim djece i roditelja, najviše osjećaju prosvjetni djelatnici od kojih se mnogi nose s teškim emocijama
Danas se je ponovno oglasilo školsko zvono. U većini škola sigurnost je podignuta na višu razinu – doneseni su strogi protokoli o ulascima i izlascima iz zgrada, a vrata se zaključavaju. Osim što se vodi briga o sigurnosti, posebnu pažnju treba posvetiti mentalnom zdravlju koje je neminovno kod mnogih narušeno tragedijom. Ovom prilikom donosimo savjete UNICEF-a za djelatnike u školama.
Suosjećajni umor
Tragedije u školskom okruženju, posebno kada uključuju smrt i ozljede više osoba, velik su izazov i za djecu i za odrasle te pogađaju cijelu zajednicu. Učitelji i ostali zaposlenici u školama u posebnom su riziku zato što su u situaciji da, uz osobno proživljavanje traume, nastavljaju svakodnevno brinuti o djeci koja su imala iskustvo tragičnog događaja.
Kako razgovarati s djecom nakon tragedije u Prečkom i gdje potražiti pomoć?
Bez obzira na to koliko su vaši učenici bili uključeni u sam događaj – neki su mu svjedočili, neki su bili u neposrednoj blizini, a drugi su „samo“ čuli što se dogodilo – vjerojatno će pokazati neke reakcije na tragični događaj i trebat će vašu podršku i pomoć. Doživljaj emocionalne i fizičke iscrpljenosti ili osjećaj preplavljenosti zbog traumatizacije učenika naziva se sekundarni traumatski stres ili suosjećajni umor. Najbolji način da se nosite s ovom vrstom stresa je rano prepoznavanje.
Učitelji sa sekundarnim traumatskim stresom mogu imati neke od ovih simptoma:
- pojačana razdražljivost ili nestrpljenje s učenicima,
- teškoće u planiranju nastavnih aktivnosti i organizaciji sata,
- smanjena koncentracija,
- negiranje da je tragični događaj utjecao na učenike ili osjećaj „ravnodušnosti“,
- intenzivni osjećaji i misli vezane za traumu koji ne prestaju s protokom vremena,
- sanjanje o traumatskom iskustvu.
Savjeti za učitelje
Imajte razumijevanja za sebe, dozvolite si vrijeme za oporavak i potražite stručnu pomoć ako vam je potrebna da počnete bolje funkcionirati.
Nemojte kroz to prolaziti sami. Svi koji su uključeni u traumu trebaju se zaštititi od izolacije. Poštujući povjerenje učenika, tražite podršku radom u timovima, razgovarajte jedni s drugima u školi i tražite podršku od školskog osoblja zaduženog za krizne situacije.
Prepoznajte da možete doživjeti sekundarni traumatski stres. Kada učitelj u želji da pomogne učeniku iznova sluša o tragičnom događaju, kod učitelja se može javiti sekundarni traumatski stres. To nije znak slabosti i nesposobnosti, nego posljedica toga što smo u stanju brinuti za druge.
Potražite pomoć ako ste i sami ranije imali traumatsko iskustvo. Svaka odrasla osoba koja je ranije u životu imala traumatsko iskustvo i u situaciji je pomoći djetetu s traumom, bit će u povećanom riziku razviti sekundarni traumatski stres.
Oporavak od traumatskog iskustva teče sporije nego što se nadamo, sporije nego što bismo željeli i skokovit je. Postoje razdoblja poboljšanja i pogoršanja, ali s vremenom znakovi stresa su rjeđi i blaži, te se na kraju oporavimo.
Ako imate teškoće u svakodnevnom funkcioniranju (npr. nesanica, manjak apetita, manjak interesa za svakodnevne aktivnosti i dr.) i ako simptomi traju duže od dva do tri tjedna, potražite pomoć stručnjaka koji ima iskustvo u radu s traumom.
Tri koraka brige o sebi
Briga o sebi ima tri aspekta, odnosno tri koraka: svjesnost, ravnoteža i povezanost.
Prvi korak zahtijeva da usporite i usmjerite se na sebe, na to kako se osjećate, pod kolikom količinom stresa se nalazite, koje misli vam prolaze kroz glavu i je li vaše ponašanje u skladu s predodžbom o tome kakva osoba želite biti.
Drugi korak je traženje ravnoteže u svim područjima života: na poslu, osobnom i obiteljskom životu, slobodnom vremenu i odmoru. Bit ćete produktivniji ako imate priliku odmoriti se i opustiti. Svjesnost o tome da gubite ravnotežu stvara priliku za promjenu.
I treći je povezanost – povežite se sa svojom obitelji, prijateljima, kolegama i učenicima.
Odaberite strategije koje vam mogu pomoći
Postoji više načina koji vam mogu pomoći da pronađete ravnotežu, osvijestite što vam je potrebno i ostanete povezani s drugima. Možete koristiti ovu listu za odabir strategija brige o sebi koje vam odgovaraju:
- Svaki dan odvojite vrijeme za sebe i zapitajte se kako ste.
- Razgovarajte s bliskim osobama o svojim osjećanjima i sjećanjima ili ih izrazite na način koji vam odgovara, ne potiskujte ih.
- Prakticirajte kratke tehnike relaksacije tijekom radnog dana (npr. šetnje i vježbe istezanja, meditacija itd.)
- Više se odmarajte, pronađite način odmora koji vam najviše odgovara (netko voli šetati sam, netko u društvu, netko će slušati glazbu, baviti se sportom, crtati, pisati…)
- Neka vam dan teče što je moguće uobičajenije (obavljajte svakodnevne aktivnosti).
- Kad god možete, idite u prirodu.
- Više pažnje obratite na prehranu i kretanje.
- Držite svoje granice: delegirajte zadatke, recite ne, izbjegavajte pretrpavanje poslom.
- Posebnu pažnju obratite na održavanje i njegovanje odnosa s bliskim osobama.
- Održavajte redovan i zdrav ritam sna.
- Radite stvari u kojima uživate i koje vas mogu nasmijati.
- Prakticirajte aktivnosti ili događaje koji mogu imati filozofski, religiozni ili duhovni značaj za vas.
- Vodite dnevnik o brigama koje imate.
- Svakodnevno razgovarajte s kolegama, dijelite brige, pričajte kako pomoći jedni drugima.
- Budite svjesni ograničenja i potreba.
- Prepoznajte kada ste gladni, ljuti, usamljeni, umorni i poduzmite odgovarajuće korake.
- Povećajte aktivnosti koje vas vesele i ispunjavaju.
- Provodite vrijeme s obitelji i prijateljima.
- Učite tehnike suočavanja sa stresom.
- Ograničite unos kofeina i alkohola. Lijekove za smirenje ne uzimajte bez konzultacija s liječnikom.
- Ne dopustite da posao i ono što je povezano s poslom bude jedino što vas definira.
- Provodite vrijeme s odraslima i djecom koja nisu izravno pogođena traumom.
- Dozvolite si biti tužni i plakati, ne krivite se ako se nasmijete i osjećate ugodno u nekim situacijama koje vam pričinjavaju zadovoljstvo.
- Ovo nije vrijeme za donošenje velikih odluka, budite nježni i strpljivi sa sobom, odgodite odluke za kasnije.
Kada treba potražiti pomoć?
- Ako se ne možete nositi s intenzitetom emocija ili fizičkih simptoma stresa i oni se ne smanjuju s vremenom.
- Ako osjećate kroničnu napetost, zbunjenost, iscrpljenost, „prazninu“.
- Ako ste nakon mjesec dana i dalje „zamrznuti“ i ne osjećate emocije ili ih nastojite spriječiti da izbiju na površinu.
5 načina kako uložiti trud u poboljšanje mentalnog zdravlja
Kao što mislimo o tijelu tako treba misliti o zdravlju psihe. Mentalni problemi češći su uzrok obolijevanja i umiranja...
SAZNAJTE VIŠE- Ako imate noćne more i probleme sa spavanjem ili vam se i dalje vrte “slike i misli” povezani s traumatskim događajem.
- Ako nemate prijatelja ili člana obitelji s kojim možete podijeliti misli i osjećaje, a osjećate potrebu za tim.
- Ako se vaši odnosi s drugima bitno pogoršaju i lošije funkcionirate na poslu.
Ako unatoč svim preporukama, osjećate da se i dalje ne možete samostalno nositi sa situacijom, obratite se za pomoć stručnjacima, a popis ustanova i kontakata potražite na ovoj poveznici, a letak sa savjetima preuzmite ovdje.