ADIVA Plus sadržaj - 14. studenoga 2024.
AUTOR ČLANKA - Mia Eškinja, Recipe - CPSA

Koenzim Q10: kada se preporučuje suplementacija?

Određena istraživanja pokazala su da se starenjem značajno smanjuje razina koenzima Q10, molekule koja utječe na brojne tjelesne funkcije. Prirodni izvori, nažalost, ne mogu povisiti, već samo održavati razine ovog antioksidansa u organizmu

koenzim Q10

Brojne studije istraživale su utjecaj koenzima Q10 na tjelesne funkcije. Riječ je o molekuli koju naš organizam prirodno stvara; maksimalna koncentracija postiže se oko 22. godine života, a s godinama se značajno smanjuje. Također, brojne bolesti i stanja, nepravilna prehrana i lijekovi mogu uzrokovati njegov deficit.

Koenzim Q10 (CoQ10) još se naziva i „ubikinon“, porijeklom od latinske riječi „ubiquitous“, a znači „svugdje prisutan“. Tvar je slična vitaminima, a iz navedenog se može zaključiti da ga sadrže sve stanice u organizmu. Najveće količine pronađene su u jetri, bubrezima, gušterači i srcu. Ukupna količina u tijelu iznosi 500-1500 mg.

Recept za zdravo starenje – o zlatnim godinama misli se već u četrdesetima

Mehanizam djelovanja

CoQ10 dio je transportnog lanca elektrona u mitohondrijima gdje hvata slobodne radikale i djeluje antioksidativno. Oksidirani je oblik ubikinon, a reducirani ubikinol te dolazi do njihove međusobne pretvorbe iz jednog oblika u drugi.

Djelovanje se čak uspoređuje s vitaminom E koji je jedan od jačih antioksidansa. Osim toga, ima važnu ulogu u pretvorbi energije iz hrane u ATP (adenozin trifosfat) koji je glavni izvor energije u organizmu.

Prirodni izvori koenzima Q10

Uravnotežena je prehrana bitna, ali unos nije dovoljan za povišenje razine CoQ10 u organizmu, već samo za održavanje. Obično hranom unosimo 10 do 15 mg dnevno.

Najveće količine koenzima Q10 sadrže, primjerice:

  • životinjski organi poput srca, jetre i bubrega te
  • masna riba poput skuše, lososa i pastrve.

Zbog navedenog, vegetarijancima prijeti veći rizik deficita. Među biljnim izvorima ističu se:

  • soja,
  • leća,
  • brokula,
  • pistacije,
  • kikiriki i
  • sezam.

Kad je „dobrodošla“ suplementacija?

Određena istraživanja pokazala su da se starenjem smanjuje razina CoQ10 pa je tako, na primjer, u dobi od 60 godina udio manji za 60% u odnosu na dob od 20 godina.

Suplementacija koenzimom Q10 može biti korisna:

  • za usporavanje starenja kože i nastanak bora,
  • u slučaju zatajenja srca – istraživanja su pokazala da dodaci CoQ10 pomažu smanjiti edem nogu i nakupljanje tekućine u plućima,
  • u slučaju srčanog udara – smanjuje šanse da se ponovi,
  • kod migrena – niska razina energije u mitohondrijima može pridonijeti razvoju migrena, a CoQ10 pomaže u stvaranju ATP-a,
  • kod dijabetesa,
  • u slučaju parodontitisa (bolest desni).

Osim ovih stanja i bolesti, CoQ10 pomaže i kod neplodnosti jer povećava pokretljivost spermija te smanjuje gubitak jajnih stanica.

Simptomi koji se mogu javiti kod kroničnog deficita jesu iscrpljenost, metabolički poremećaji i umor. Ako se kombinira s vitaminom E, CoQ10 može spriječiti oksidaciju LDL-a i aterosklerozu.

kolagen i koža

Kolagensko vrelo mladosti

Bez kolagena nema ni života ni pokretljivosti, a posebno ga spominjemo kada je riječ o starenju. Kolagenu zahvaljujemo mladolik...

SAZNAJTE VIŠE

Doziranje

Doze mogu varirati ovisno o stanju organizma za koje se primjenjuje. Preporučena dnevna doza za odrasle iznosi 30 do 200 mg dnevno, a maksimalna dnevna doza oko 1200 mg.

Dostupan je u obliku kapsula, tableta i oralnog spreja, a osim u samostalnom obliku, može se nalaziti i u kombinaciji s nekim drugim vitaminima i mineralima. Također, preporučuje se uzimati ga uz obrok kako bi se povećala apsorpcija jer je topljiv u mastima.

Za pomoć pri izboru dodatka prehrani te za detaljne upute tražite savjet vašeg ljekarnika.

Izvor: Recipe-CPSA

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button