Spolni odnosi nakon poroda: nije uvijek lako probuditi strasti
Intimnost između partnera jedna je od domena odnosa koja donosi niz prepreka nakon poroda, a koja je često tabu tema te se nerado o tome govori, pa čak i traži savjet
Iako je dolazak novog člana obitelji lijepo i radosno iskustvo, ono za partnere donosi niz novih izazova. Osim onih vezanih uz brigu o djetetu, odnos između partnera također mijenja dinamiku te donosi nove promjene u odnosu između novopečenih roditelja.
Intimnost između partnera jedna je od domena odnosa koja donosi niz prepreka, a koja je često tabu tema. Nedostatak vremena, iscrpljenost zbog posvećenosti djetetu, ali i niz fizioloških promjena na ženinu tijelu, samo su neki od izazova s kojima se susreću partneri kada su u pitanju intimni odnosi nakon poroda.
Koliko dugo pauzirati?
Opća je preporuka da sa spolnim odnosima treba pričekati šest tjedana nakon poroda. No, to nikako ne treba značiti i manjak intimnosti. Intimnost partneri mogu ostvariti i kroz druge aspekte, poput provođenja kvalitetnog zajedničkog vremena ili fizičkog kontakta koji ne uključuje spolni odnos.
Uzroci koji mogu poremetiti strasti
Hormonalne promjene glavni su razlog promjena koje nastupaju u ženinom tijelu nakon poroda. U periodu babinja, odnosno nakon poroda, dolazi do naglog pada razina estrogena, ali i progesterona. Manjak estrogena glavni je razlog pojave suhoće rodnice i smanjene debljine vaginalne stijenke što, uz gubitak elastičnog vaginalnog tkiva, može doprinijeti nelagodi pri spolnom odnosu, ali i krvarenju zbog mehaničkog trenja.
Epiziotomija i carski rez također mogu utjecati na kvalitetu spolnog odnosa. U tom slučaju, spolne odnose potrebno je prekinuti dok ne nastupi potpuno cijeljenje rane jer je tkivo na mjestu reza osjetljivo i sklono pucanju. U prvih 6 tjedana nakon poroda krvarenje iz rodnice je normalna pojava. Takvo se krvarenja naziva lohijama i posljedica je „čišćenja“, odnosno ljuštenja sluznice maternice. Ako primijetite krvarenje nakon ovog perioda ili jako kontaktno krvarenje nakon spolnog odnosa, obavezno obavijestite svog ginekologa i dogovorite ginekološki pregled i ultrazvuk.
Pojačana osjetljivost stidnice može predstavljati problem, a užitak i kvaliteta spolnog odnosa mogu dodatno biti narušeni prolaznim smanjenjem tonusa mišića zdjeličnog dna. Pri porodu dolazi do istezanja mišića rodnice i velikog mehaničkog stresa na zdjelično dno, što može umanjiti užitak u spolnom odnosu u narednom periodu.
Osim fizičkih promjena, emocionalno stanje također igra bitnu ulogu u želji za spolnim odnosom. Psihička i fizička iscrpljenost te manjak sna koju nosi roditeljstvo, ali i emocionalne tegobe poput postporođajne depresije ili anksioznosti imaju veliki utjecaj na libido partnerice, ali i partnera.
Kako prevladati teškoće?
Za neke od spomenutih tegoba postoje korisni savjeti i tehnike kojima se mogu ublažiti.
Primjerice, u slučaju vaginalne suhoće korištenje lubrikanata može osigurati ugodan spolni odnos. Osim lubrikanata, predigra je odličan način kojim možemo potaknuti fiziološki odgovor na seksualno uzbuđenje, uključujući i vlaženje rodnice.
U slučaju slabosti mišića zdjelice, izvođenje Kegelovih vježbi može ih ojačati i vratiti u prijašnje stanje.
Ako je pak bila riječ o carskom rezu i epiziotomiji, ali i u slučaju drugih tegoba, osjećajte se slobodno konzultirati se s ginekologom, a po potrebi dogovoriti i ginekološki pregled.
Ne treba zanemariti i važnost međusobne podrške partnera i otvorene komunikacije. Bitno je s partnerom, odnosno partnericom otvoreno komunicirati o željama i brigama vezanim uz seksualnost nakon poroda. Upamtite da je riječ o novoj situaciji te da je potrebno vrijeme za prilagodbu i fizički oporavak nakon poroda.
Iako je preporuka ginekologa da se sa spolnim odnosima pričeka šest tjedana, ovaj je period varijabilan te nema ništa loše u tome da uzmete i dulju pauzu od spolnih aktivnosti ako se ne osjećate spremno. Postporođajni period je svojevrsna prilika da poradite i na drugim aspektima fizičke i nefizičke intimnosti te učinite svoj partnerski odnos boljim.
Prirodni porođaj ili carski rez?
Prirodni porod ima niz prednosti u odnosu na carski rez, no postoje indikacije kod kojih prednost treba dati operativnom...
SAZNAJTE VIŠEMogućnost nove trudnoće nakon poroda
Nakon poroda ne treba zaboraviti i na mogućnost ponovne trudnoće, pa ako je želite izbjeći, potrebno je voditi računa i o kontracepciji.
Neki partneri prakticiraju laktacijsku amenoreju (izostanak menstruacije tijekom dojenja) kao metodu kontracepcije, no treba istaknuti kako ova metoda nije pouzdana. Naime, neredovito dojenje, uvođenje dohrane i veći razmak između dojenja, dovoljan su čimbenik da žena postane plodna i dobije ovulaciju.
Pouzdanije metode kontracepcije su prezervativi (kondomi), kontracepcijske pilule ili spirala, a odluku o odabiru pojedine metode partneri trebaju donijeti zajedno. Pripomoći može i konzultacija s ginekologom.