Zanimljivosti i savjeti - 3. prosinca 2024.
AUTOR ČLANKA - Službene stranice Europske unije, ADIVA Plus sadržaj

Zapošljavanje osoba s invaliditetom: znate li što je razumna prilagodba?

Svaki zaposlenik s invaliditetom ima pravo na razumnu prilagodbu. To se pravo odnosi i na sve aktivnosti povezane s poslom obuhvaćene pravom EU-a, od postupka prijave za posao do prestanka ugovora o radu

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom

U skladu s propisima Europske unije, poslodavci moraju zaposlenicima s invaliditetom osigurati razumnu prilagodbu. Sve promjene i s njima povezani troškovi moraju biti realistični i ne smiju predstavljati nerazmjerno opterećenje za vaše poslovanje.

Ono što se može smatrati razmjernim ovisi o veličini i prilagodljivosti vašeg poduzeća, financijskim i drugim troškovima (npr. radno vrijeme osoblja, utjecaj na produktivnost ili uključeni poremećaj) te o bilo kakvom javnom financiranju ili drugoj pomoći u vašoj zemlji. Mnoge prilagodbe mogu se provesti bez troškova.

Međunarodni dan osoba s invaliditetom

Što je razumna prilagodba?

Razumna prilagodba svaka je promjena radnog mjesta ili radnog okruženja koja je potrebna da bi se osobi s invaliditetom omogućilo da se prijavi za određeno radno mjesto, obavlja svoj posao i u njemu napreduje ili sudjeluje u osposobljavanju.

Svaki zaposlenik s invaliditetom ima pravo na razumnu prilagodbu. To se pravo odnosi i na sve aktivnosti povezane s poslom obuhvaćene pravom EU-a, od postupka prijave za posao do prestanka ugovora o radu. Odnosi se i na radne uvjete i povlastice.

Primjer iz prakse:

Carlosu, talentiranom razvojnom inženjeru, dijagnosticirano je stanje koje je utjecalo na njegovu sposobnost za rad. Rukovoditelj mu je prilagodio radno mjesto i omogućio mu da radi fleksibilno i od kuće. Osigurana mu je i ergonomska oprema, a zadaci su prilagođeni njegovim vještinama. Zahvaljujući tim razumnim prilagodbama Carlos je nastavio napredovati i biti vrijedan član tima.

Pomoćna tehnologija za osobe s posebnim potrebama

Pomoćna tehnologija može omogućiti zaposlenicima s invaliditetom da učinkovito i neovisno obavljaju svoje zadaće. Pomaže u prevladavanju fizičkih, osjetilnih ili kognitivnih ograničenja.

Primjeri:

  • Čitači zaslona za zaposlenike s oštećenjem vida.
  • Softver za pretvaranje govora u tekst za osobe s poteškoćama u kretanju koje utječu na njihove ruke.
  • Slušna pomagala ili pomagala za slušanje za zaposlenike s oštećenjem sluha.
  • Ergonomske tipkovnice i miševi za osobe s ozljedama zbog izvođenja repetitivnih radnji.

Osobna asistencija

Osobna asistencija može pomoći zaposlenicima s invaliditetom u obavljanju kompliciranih zadataka, čime im se osigurava učinkovito obavljanje dužnosti.

Primjeri:

  • Tumač za znakovni jezik za gluhog zaposlenika tijekom sastanaka.
  • Savjetnik na licu mjesta za osobe s kognitivnim invaliditetom koji pomaže u osposobljavanju i upravljanju zadaćama.

Prilagodba radnog prostora

Prilagodbom fizičkog radnog prostora mogu se ukloniti prepreke i stvoriti uključivo okruženje koje odgovara potrebama zaposlenika s invaliditetom.

Primjeri:

  • Spuštanje stolova ili osiguravanje radnih stanica na podesivim visinama za zaposlenike koji se koriste invalidskim kolicima.
  • Proširenje vrata radi postavljanja uređaja za kretanje.
  • Postavljanje rampi ili dizala za zaposlenike koji ne mogu koristiti stepenice.
  • Osiguravanje dostupnosti zajedničkih prostora, kao što su kuhinje i zahodi.

Fleksibilno radno vrijeme

Fleksibilno radno vrijeme može pomoći zaposlenicima u upravljanju svojim zdravljem, rasporedima liječenja ili razinama energije, čime se održava produktivnost i zadovoljstvo poslom.

Primjeri:

  • Omogućavanje fleksibilnog vremena početka i završetka rada za zaposlenike koji će možda morati obaviti liječničke preglede ili će imati različite razine energije zbog svojeg stanja.
  • Ponuda komprimiranih radnih tjedana (npr. četiri 10-satna dana) kako bi se smanjio broj dana putovanja na posao.
  • Pružanje mogućnosti za rad na nepuno radno vrijeme ili dijeljenje radnih mjesta za zaposlenike koji ne mogu raditi u punom radnom vremenu.

Fleksibilna raspodjela zadataka

Prilagodbom načina na koji se zadaci dodjeljuju ili obavljaju može se pomoći zaposlenicima s invaliditetom da učinkovitije rade usklađivanjem dužnosti s njihovim sposobnostima.

adaptivna moda-moda za osobe s invaliditetom

Adaptivna moda: lijepa i funkcionalna odjeća za osobe s invaliditetom 

Adaptivne kreacije izgledom ne odudaraju od uobičajenih kolekcija, već imaju domišljata „nevidljiva“ rješenja za lakše odijevanje.

SAZNAJTE VIŠE

Primjeri:

  • Restrukturiranje radnih mjesta kako bi se marginalni poslovi koje zaposlenik s invaliditetom ne može obavljati preraspodijelili drugim članovima tima.
  • Omogućivanje rada na daljinu zaposlenicima koji zbog osjetilnih oštećenja imaju poteškoća s putovanjem na posao ili trebaju kontrolirano okruženje.
  • Izmjena odgovornosti na radnom mjestu kako bi se usredotočilo na vještine i sposobnosti, a ne na ograničenja, kao što je raspoređivanje slabovidnog zaposlenika na poslove koji prvenstveno uključuju slušne zadatke.

Na stranicama Europske unije dostupna je i brošura prevedena na hrvatski jezik „Kako provesti razumne prilagodbe u djelo – vodič kroz poslovne prakse“ koja pruža poslodavcima konkretne savjete.

Izvor: Europa.eu

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button