Koštice avokada: vrijedan izvor nutrijenata ili potencijalna opasnost?
Dok milijuni ljubitelja avokada širom svijeta rutinski bacaju veliku smeđu košticu, sve više „fit and healthy“ entuzijasta na društvenim mrežama postavlja pitanje: bacamo li zapravo vrijedan dio ovog popularnog supervoća? Istražujemo znanstvene činjenice iza rastućeg trenda
U eri kada zdravstveni trendovi osvajaju društvene mreže, sve više namirnica ili njihovih dijelova prelazi iz kategorije „otpada“ u kategoriju „superhrane“. Jedan od takvih trendova koji privlači pažnju jest konzumacija koštica avokada.
Dok većina od nas rutinski baca ovu veliku, tvrdu sjemenku, neki entuzijasti tvrde da propuštamo važan izvor hranjivih tvari. No, postavlja se pitanje: je li koštica avokada zaista zdrava za konzumaciju ili je bolje držati se samo zelenog, kremastog dijela ovog popularnog voća? Na to su pitanje pokušali odgovoriti stručnjaci zdravstvene web stranice Healthline koji su proučili dosadašnja znanstvena istraživanja na ovu temu.
Što se krije u koštici avokada?
Koštica avokada čini značajan dio ploda, oko 13 do 18 posto ukupne veličine. Iako je naše znanje o njezinom sastavu još uvijek ograničeno, dosadašnja istraživanja otkrivaju da sadrži različite masne kiseline, prehrambena vlakna, ugljikohidrate i manju količinu proteina.
Ono što je posebno zanimljivo jest da je koštica avokada bogat izvor fitokemikalija – spojeva koje biljke proizvode kao vlastiti obrambeni mehanizam. Neki od tih spojeva pokazuju snažan antioksidativni potencijal, dok za druge još nije jasno nude li ikakve zdravstvene prednosti.
Ugljikohidrati u koštici avokada uglavnom dolaze u obliku škroba, koji čini gotovo 75 posto njezine suhe težine. Znanstvenici su počeli istraživati mogućnosti njegova korištenja u prehrambenim proizvodima, što otvara nova vrata za potencijalnu upotrebu koštica koje se tradicionalno odbacuju.
Potencijalne zdravstvene prednosti
U Nigeriji se ekstrakti koštica avokada već koriste u tradicionalnoj medicini za kontrolu visokog krvnog tlaka. Rane studije nagovještaju i druge moguće zdravstvene prednosti, no važno je naglasiti da su dosadašnja istraživanja provedena uglavnom na životinjama i u laboratorijskim uvjetima.
Kada govorimo o kardiovaskularnom zdravlju, istraživanja pokazuju da brašno od koštica avokada može sniziti ukupni kolesterol i „loš“ LDL kolesterol kod miševa. Nadalje, ekstrakti koštice mogu pomoći kod opuštanja krvnih žila, što potencijalno doprinosi snižavanju krvnog tlaka – ključnog faktora rizika za srčane bolesti.
Za osobe s dijabetesom, preliminarna istraživanja na štakorima sugeriraju da bi koštice avokada mogle pomoći kod snižavanja razine šećera u krvi. U jednoj studiji, ekstrakt se pokazao jednako učinkovitim kao i određeni lijekovi protiv dijabetesa, što otvara intrigantne mogućnosti za buduća istraživanja.
Laboratorijska istraživanja također ukazuju na potencijalna antimikrobna svojstva. Koštice avokada pokazale su sposobnost inhibiranja rasta određenih bakterija, poput Clostridium sporogenes, te gljivica, posebice Candida albicans – kvasca koji često uzrokuje probleme u crijevima.
Međutim, važno je naglasiti da su ova istraživanja u ranim fazama i većinom koriste prerađene ekstrakte koštice, a ne cijelu košticu. Potrebna su daljnja istraživanja na ljudima prije nego što se mogu izvući konkretniji zaključci o zdravstvenim prednostima.
Razlozi za oprez
Unatoč obećavajućim preliminarnim rezultatima, postoje određeni sigurnosni rizici povezani s konzumacijom koštica avokada. Neki biljni spojevi prisutni u koštici, poput inhibitora tripsina i cijanogenih glikozida, potencijalno mogu biti štetni za zdravlje.
Sigurnosna ispitivanja koštica još su u ranim fazama i ograničena su na studije na životinjama. Jedno nigerijsko istraživanje provedeno na štakorima pokazalo je da vrlo visoke doze ekstrakta koštice avokada tijekom 28 dana nisu izazvale štetne učinke. Međutim, druga studija na miševima otkrila je da su životinje koje su konzumirale ekstremno visoke koncentracije ekstrakta koštice avokada uginule unutar 24 sata.
Dodatni razlog za zabrinutost jest ulje koštice avokada, koje je u istraživanjima na štakorima pokazalo potencijal za povećanje određenih enzima i nakupljanje masti u jetri.
Kako konzumirati košticu avokada (ako se odlučite na taj korak)
Za one koji se ipak žele okušati u ovom trendu, važno je znati da koštice avokada zahtijevaju pripremu prije konzumacije. Prvo ih treba sušiti u pećnici na visokoj temperaturi nekoliko sati – neki preporučuju sušenje na 121 °C oko dva sata.
Nakon dehidracije, košticu je moguće usitniti i samljeti u blenderu ili procesoru hrane dok ne nastane prah. Taj prah zatim se može dodati u smoothieje, koristiti za čajeve ili umake (dipove).
Međutim, proces sušenja može smanjiti antioksidativni sadržaj koštice, čime se potencijalno gube neke od očekivanih prednosti. Također, važno je napomenuti da je koštica gorka, pa ako je dodajete u smoothie, potrebno ju je uravnotežiti s nečim slatkim, poput banane ili jagoda.
Možemo li prehranom i dodacima prehrani sniziti razine kolesterola?
U preporučenim razinama kolesterol nam je potreban za normalno funkcioniranje, no kad „probije“ granice, moramo razmišljati o njegovu snižavanju
SAZNAJTE VIŠEZaključak: pričekajmo konkretnije dokaze
Iako postoje obećavajući rezultati istraživanja na životinjama i u laboratorijskim uvjetima, nedostaju dokazi koji bi potvrdili zdravstvene prednosti koštica avokada za ljude. Istovremeno, životinjske studije pokazuju da visoke količine mogu uzrokovati neželjene nuspojave.
Trenutačno se ne preporučuje konzumacija koštica kao dio redovite prehrane. Ako se ipak odlučite isprobati ovaj trend, mudro je ograničiti unos na minimum kako biste smanjili rizik od potencijalnih neželjenih učinaka.
Možda je sigurnija opcija posegnuti za šalicom zelenog čaja ili šakom bobičastog voća za dozu antioksidansa, nego riskirati s trendom čija sigurnost još nije znanstveno potvrđena. Dok se ne provedu opsežnija istraživanja na ljudima, možda je najbolje da koštice avokada ostanu u kompostu, a ne na našim tanjurima.
Korišten izvor: Healthline