Goveđi loj za lice? Što dermatolozi kažu o novom TikTok trendu
Iako je goveđi loj novi hit na društvenim mrežama, nedostaje znanstvenih dokaza koji bi poduprli njegovu učinkovitost u njezi kože. Kao nereguliran proizvod mogao bi izazvati iritacije ili alergijske reakcije kože umjesto stvarnih koristi
U beskonačnoj potrazi za savršenom kožom, društvene mreže redovito donose nove „revolucionarne“ trikove. Najnoviji među njima – goveđi loj kao rješenje za njegu lica – izazvao je pravu lavinu reakcija. No, što dermatolozi zaista misle o ovom trendu koji se munjevito širi TikTokom?
Od kuhinje do kozmetičke police
Goveđi loj, životinjska mast koja se tradicionalno koristi u kuhanju, izradi sapuna i svijeća, postao je viralni hit na TikToku. Kako navode stručnjaci zdravstvene web stranice Everyday Health, hashtag #beeftallow ima više od 3000 objava, dok #beeftallowskincare broji preko 1300 objava na ovoj platformi.
Influenceri tvrde da je goveđi loj prirodno, jeftino i drevno rješenje za probleme poput akni, suhe kože i ožiljaka. „Shvatila sam da nema smisla imati kompliciranu rutinu za njegu kože, jer naša koža ulaže toliko truda u proizvodnju vlastitih prirodnih ulja i sebuma, a mi ih svake večeri skidamo agresivnim proizvodima,” objasnila je jedna od TikTokerica i zagovornica goveđeg loja u videu koji je prikupio čak 7,3 milijuna pregleda.
Od mladosti do zrele dobi: koliko koraka i slojeva treba imati beauty rutina?
Što kažu stručnjaci?
Većina dermatologa, koji su dali mišljenje za Everyday Health, ipak poziva na oprez prije nego što svoju uobičajenu kremu zamijenite životinjskom masti.
“Uzimanje ovih masti iz životinjskog izvora poput govedine ne bi bio moj prvi izbor, s obzirom na moguću zabrinutost oko kontaminacije i činjenice da nisu sigurne za veganske potrošače,” upozorava dr. Caren Campbell, certificirana dermatologica iz San Francisca. U slučaju goveđeg loja ona smatra da je riječ o novitetu koji prvenstveno skuplja klikove i lajkove na društvenim mrežama pa više preferira kozmetičke sastojke s dugogodišnjom potvrdom sigurnosti.
Dr. Jenny Liu, certificirana dermatologica iz Minneapolisa, još je izravnija: „Nisam obožavatelj uradi sam proizvoda za njegu kože, niti mislim da su „prirodni“ sastojci bolji.“
Tvrdnje naspram stvarnosti
Zagovornici goveđeg loja ističu njegov bogati nutritivni sastav te tvrde da sadrži retinol (vitamin A) te da oponaša prirodna ulja našeg tijela. Mnogi ga hvale i zbog sadržaja vitamina E, D, K te omega-3 i omega-6 masnih kiselina.
Dr. Joshua Zeichner iz Mount Sinai bolnice u New Yorku potvrđuje da goveđi loj zaista sadrži iste vrste masti koje se prirodno nalaze u vanjskom sloju kože. „Nanošenjem na kožu, goveđi loj pruža svojstva omekšavanja grubih stanica na površini kože te ima hidratacijske prednosti,“ napominje dr. Zeichner.
Međutim, Benjamin Knight Fuchs, registrirani farmaceut i kemičar za njegu kože, upozorava da samo zato što nešto sadrži vitamine koji su dobri za kožu, ne znači da je formulirano tako da ga koža može sigurno apsorbirati.
Goveđi loj nasuprot retinola
Mnogi beauty influenceri tvrde da je goveđi loj dobra alternativa retinolu, no stručnjaci se slažu da je to u velikoj mjeri netočno. Dok potencijalna korist goveđeg loja leži u hidrataciji, retinol djeluje prodiranjem ispod gornjeg sloja kože kako bi neutralizirao slobodne radikale.
„Nitko tko razumije kemiju sastojaka ili biologiju kože nikada ne bi rekao da je loj čak i izdaleka učinkovit ili funkcionalan sastojak za njegu kože kao retinol,“ naglašava Fuchs za Everyday Health.
Potencijalni rizici
Budući da goveđi loj nije reguliran kao proizvod za njegu kože od strane Američke nacionalne agencije za hranu (FDA), mogao bi biti kontaminiran ili predstavljati rizik za nastanak alergija.
„Ulja i masti općenito samo sprječavaju gubitak vlage, ali nisu tako dobra kao vazelin te mogu uzrokovati druge probleme s kožom poput iritacije ili alergijske reakcije,“ upozorava dr. Liu.
Ako ipak želite isprobati kako djeluje goveđi loj, stručnjaci savjetuju da je bolje odabrati balzam s goveđim lojem formuliran za njegu kože nego teglu izravno iz trgovine. Potonje predstavlja stvarni rizik za začepljenje pora zbog visokih razina oleinske kiseline.
Vraćanje izgubljenog sjaja: kako pomladiti kožu vrata
Područje vrata osjetljivo je, a sadrži strukture od vitalnog značaja. No izložena je pogledima te se pitamo kako je...
SAZNAJTE VIŠEZaključno
Iako je goveđi loj novi hit na društvenim mrežama, nedostaje znanstvenih dokaza koji bi poduprli njegovu učinkovitost u njezi kože. Kao nereguliran proizvod mogao bi izazvati iritacije ili alergijske reakcije kože umjesto stvarnih koristi. Možda je najbolje slijediti savjet dr. Campbell – kozmetički sastojci s dugogodišnjom potvrdom sigurnosti su najbolji izbor za vašu kožu.
Korišten izvor: Everyday Health