Što jesti ako vas muči crijevna viroza?
Trbušna gripa, crijevna viroza, pokvaren želudac… Sve su to nazivi kojima se opisuje gastroenteritis, odnosno upala sluznice želuca te tankog i debelog crijeva. Tada prehrana može predstavljati pravi izazov
Gastroenteritis je upala sluznice želuca i crijeva koja se najčešće manifestira simptomima poput proljeva, povraćanja, bolova u trbuhu i grčeva. Ova se tegoba u narodu naziva raznim imenima, od trbušne gripe do crijevne viroze i pokvarenog želuca.
Iako „crijevna viroza“ sugerira da je riječ samo o virusnoj bolesti, ipak postoji niz čimbenika koji mogu izazvati gastroenteritis, pa su tu, uz viruse, i bakterijske infekcije, paraziti, konzumiranje toksičnih tvari (uključujući onih u pokvarenoj hrani, odatle i naziv „pokvareni želudac“), kao i razni neinfektivni uzroci, poput određenih lijekova ili kroničnih stanja kao što je upalna bolest crijeva.
Gastroenteritis obično traje nekoliko dana, ali u nekim slučajevima može potrajati dulje, osobito kod male djece, starijih osoba ili osoba s oslabljenim imunosnim sustavom.
Prepoznajte simptome akutnih crijevnih bolesti prije nego što bude prekasno
Simptomi crijevne viroze
Simptomi gastroenteritisa mogu varirati, ali najčešći su:
- proljev (vodenasta stolica),
- povraćanje,
- mučnina,
- bolovi u trbuhu i grčevi,
- povišena tjelesna temperatura,
- glavobolja i bolovi u mišićima,
- gubitak apetita,
- dehidracija, što može uzrokovati suha usta, smanjeno mokrenje i vrtoglavicu.
Zbog često obilnog gubitka tekućine izazvanog proljevima i povraćanjem, najvažnije je spriječiti razvoj teže dehidracije, posebno kada je riječ o djeci, starijim i kronično bolesnim osobama. U tome važnu ulogu, uz oralne rehidracijske soli, igra nadoknada tekućine prehranom pića i namirnice bogate vodom.
No krenimo redom.
Jako je važno piti, ali ne naglo
Obroci i unos tekućine mogu biti izazovni dok povraćate, a posebno ako je povraćanje intenzivno. Stoga u kućnoj ljekarni uvijek vrijedi imati oralnu rehidracijsku sol za pripremu otopine jer se, uz tekućinu, gube i elektroliti (soli i minerali).
Koju god tekućinu odabrali, nastojte piti u manjim gutljajima, posebno ako teško zadržavate bilo kakav sadržaj u želucu. Nemojte naglo popiti više jer će vaš želudac teško podnijeti čak i takvo opterećenje. Gutljaj po gutljaj osigurat će da ostanete hidrirani.
Nadoknada tekućine i elektrolita
Pri izboru tekućine, birajte one prozirne (možete vidjeti kroz čašu), a ne guste poput, primjerice, gustog soka od breskve. Tako se preporučuje piti:
- vodu,
- povrtnu juhu,
- biljni čaj,
- voćne sokove bez pulpe, poput soka od jabuke ili brusnice,
- sportske napitke.
Osim tekućine, vrlo je važno nadoknaditi i elektrolite koji pomažu u održavanju ravnoteže tekućine, otkucaja srca, krvnog tlaka te funkcije mišića i živaca. Osim što se nalaze u oralnoj rehidracijskoj otopini, možete posegnuti i za njihovim prirodnim izvorima kao što su:
- Voće: banane i dinje dobri su izvori kalija, a avokado može osigurati magnezij.
- Povrće: krumpir, špinat i batat su primjeri povrća bogatog kalijem, a u tamno zelenom lisnatom povrću nalazi se magnezij.
- Slani krekeri: sadrže natrij, no pazite da nisu previše masni.
Ugljikohidrati
Iako ih volimo izbjegavati zbog viška kilograma, tijekom i nakon trbušne viroze uobičajeno se preporučuju jer ne opterećuju želudac. Imaju malo vlakana te se lako probavljaju. Na toj listi su:
- tjestenina,
- bijela riža,
- kukuruzne pahuljice,
- kukuruzni kruh.
Također možete jesti, na primjer, palačinke i vafle koji su napravljeni od bijelog brašna, ali pazite da ne budu previše slatki i masni.
Nemasni proteini
Nakon što vam se vrati apetit, svojoj prehrani možete dodati i nemasne proteine. Nemasni proteini osiguravaju bitne hranjive tvari za održavanje snage mišića, oporavak oštećenog tkiva i vraćanje prehrambene neravnoteže. Najbolje je pripremati ove namirnice bez začina te ih peći („suho“ u pećnici) ili kuhati kako biste izbjegli nadražaj želuca. Primjeri takvih proteina su:
- piletina bez kože,
- puretina,
- jaja,
- tofu.
Hrana i napitci bogati probioticima
Probiotici su živi mikroorganizmi koji pomažu vratiti ravnotežu „dobrih“ bakterija u crijevima. Povraćanje i proljev mogu poremetiti raznolikost crijevnog mikrobioma, smanjujući količinu i raznolikost dobrih bakterija u crijevima, što može dugoročno utjecati na vaše zdravlje.
Već dugo se sugerira da su probiotici vrlo korisni i važni u slučaju trbušnih tegoba, pa su tako neka istraživanja i pokazala da mogu poboljšati simptome gastroenteritisa te skratiti trajanje proljeva.
Kad govorimo o hrani bogatoj probioticima, ona uključuje:
- jogurt: obični, nezaslađeni jogurt sa živim i aktivnim probiotičkim kulturama,
- fermentirana hrana: to uključuje kiselo zelje, kimchi, kisele krastavce i miso juhu.
- Kefir bez mlijeka: probiotički napitak napravljen od kefirnih zrnaca i kokosovog mlijeka. Treba reći da, iako kod nas nije dostupan u prodaji, postoje recepti za njegovu pripremu.
Namirnice koje bi trebalo izbjegavati
Kao što postoje namirnice koje je korisno uključiti u prehranu, kod trbušne viroze je važno i određene skupine izbjegavati jer mogu pogoršati iritaciju želuca. Na toj su listi:
- mliječni proizvodi: mlijeko, sir, maslac, sladoled i jogurt,
- masna i pržena hrana: pržena hrana, masno meso, čips i masni umaci,
- ljuta i jako začinjena hrana,
- kofein i alkohol: kava, čaj s visokim sadržajem kofeina, energetska pića i alkohol.
- gazirana pića i sokovi s visokim sadržajem šećera,
- hrana bogata vlaknima: cjelovite žitarice, mahunarke, brokula, kupus i grašak,
- slatkiši i visokoprerađena hrana: bomboni, čokolada, kolači, i dr.,
- naranče, limuni, grejp i druge kisele namirnice,
- hrana bogata fruktozom: voćni sokovi i namirnice s visokim udjelom fruktoze.
Postupno se vraćajte uobičajenoj hrani
Navedene prehrambene smjernice su privremene, pa tako na listi namirnica koje treba izbjegavati postoje i one koje su vrlo zdrave, stoga ih nemojte trajno isključiti iz vaše prehrane. Tako su tu mliječni proizvodi, hrana bogata vlaknima, voće, pa čak i kava ako se ne pretjeruje.
5 simptoma koji vam govore kada se javiti gastroenterologu
Zanimanje gastroenterologa uglavnom povezujemo sa želučanim tegobama, no on je zadužen za cijeli probavni sustav, od jednjaka do jetre.
SAZNAJTE VIŠES druge strane, poznato je da, na primjer, proizvode od bijelog brašna općenito treba konzumirati s mjerom jer sadrže proteine loše kvalitete i škrob, pa doprinose debljanju. Ipak, dok vam se želudac ne smiri, pomoći će vam da se nahranite iako je jelo posljednje o čemu u tom trenu razmišljate. Mislite i o tome da se post ne preporučuje jer je vaš organizam iscrpljen i treba mu omogućiti da se oporavi.
Kad se probavne smetnje smire i krene oporavak, polako se vraćajte uobičajenoj prehrani. Budite oprezni i s količinama, nemojte naglo preopteretiti želudac; radije jedite manje i češće, čak i ako vas je gastroenteritis „izgladnio“. I, naravno, nemojte zaboraviti na unos tekućine.
Korišteni izvori: Health.com, NIH, Cleveland Clinic