Kada je cerumen razlog za javljanje liječniku?
Ponekad nas ušna smola može smetati jer se pojačano stvara, pa nam se nikako ne sviđaju te nakupine i mrlje u vanjskom uhu. No cerumen ima vrlo važnu ulogu, a treba i znati kada se zbog ušne smole moramo javiti liječniku
Uho se anatomski dijeli na vanjsko (uška i zvukovod), srednje (bubnjić i slušne koščice) i unutarnje uho (pužnica, osjetni organ sluha), a za ovaj je članak bitan zvukovod uz koji je vezan i cerumen.
Zvukovod je prirodno blago zakrivljen, površno je hrskavičan, a prema unutrašnjosti koštan, dok otprilike po sredini zvukovoda postoji izbočenje koje prirodno štiti bubnjić od potencijalnih ozljeda; upravo zato kod pregleda i, primjerice, ispiranja uha potežemo ušku prema straga i gore.
Funkcija vanjskog uha i proces samočišćenja
Vanjsko uho služi za prikupljanje i pojačavanje zvuka, koji se zatim prenosi u srednje uho. Koža zvukovoda je pak posebna po tome što ima sposobnost usmjerenog ljuštenja epitela. To omogućuje normalnom vanjskom uhu samočišćenje. I pokreti čeljusti pridonose tom čišćenju.
Ako bi se točkica tinte stavila na bubnjić, a pacijent se pratio tjednima, vidjelo bi se da se točka tinte pomiče prema van i to spiralno, radeći male kružnice prema izlazu iz zvukovoda.
Važna uloga cerumena
Postojanje cerumena, odnosno ušne smole, je normalno, fiziološko stanje. Cerumen je taj koji štiti kožu zvukovoda od:
- oštećenja vodom (hidrofoban je),
- traume kože,
- infekcije,
- stranih tijela,
- insekata (tome pomaže miris cerumena).
Cerumen proizvode lojne i ceruminalne žlijezde, miješajući se s odljuštenim pločastim epitelom kože zvukovoda. Ima zaštitno antibakterijsko djelovanje.
Ceruminalni čep: zašto se nakuplja ušna smola?
Problem s nakupljanjem cerumena je puno češći u starijih ljudi; to se događa zato što žlijezde koje luče cerumen postupno atrofiraju, proizvodi ga se manje, brzo se suši i stvara se čep u zvukovodu. Kod starijih je češće prisutno i suženje zvukovoda.
Osim starije dobi, na nastanak ceruminalnog čepa mogu utjecati i:
- velik broj dlačica u zvukovodu,
- upotreba slušnog pomagala,
- korištenje slušalica,
- kožne bolesti koje zahvaćaju kožu zvukovoda, sužujući zvukovod,
- korištenje štapića za uho (štapićem ćemo vrlo često cerumen samo pomaknuti prema bubnjiću i dobro ga začepiti, nekada je i nama otorinolaringolozima povremeno teško odstraniti takav cerumen),
- prirodno suženje zvukovoda, tzv. egzostoze zvukovoda, koštana izbočenja, koja mogu lumen zvukovoda svesti na pukotinu,
- strana tijela u zvukovodu.
Promjene mirisa i boje cerumena
Miris cerumena je obično slatkast, no u ljudi koji se pojačano znoje može biti kiselkast. Miris se mijenja i ako postoji infekcija u zvukovodu.
Ušni vosak ili cerumen obično je jantarno-narančaste do svijetlosmeđe boje, ali ta boja može varirati.
Kada treba ukloniti cerumen?
Ne postoji mogućnost da se smanji proizvodnja cerumena, niti da se proširi zvukovod (osim kirurški).
Pojačano nakupljanje cerumena je obično bez simptoma. Ipak, potrebno ga ja odstraniti ako:
- postoji gubitak sluha,
- osjećaj punoće uha,
- osjet svrbeža,
- vrtoglavica,
- šum u uhu i
- bol u uhu.
Cerumen je potrebno odstraniti i prije snimanja sluha i pregleda timpanometrom (mjerenje tlaka u srednjem uhu). Ako se uz začepljenost uha pojavi i bol u uhu, a osobito ako se pojavi i povišena tjelesna temperatura, to je razlog za posjet liječniku.
Tinitus: nova otkrića o uzrocima i liječenju
Simptom poznat kao tinitus javlja se kod 15 do 20 posto stanovništva. Uzrok te neugodne pojave može biti prepoznat,...
SAZNAJTE VIŠECerumen se može odstraniti ispiranjem zvukovoda običnom, fiziološkom ili bornom vodom. Može se odstraniti i malim pumpicama za uho, hvataljkama i slično – naravno, to ne činite sami.
Savjeti za pravilnu higijenu uha
Nakon tuširanja ili kupanja, osušite uši što je više moguće. Ali nikada, baš nikada, ne biste smjeli ništa stavljati u zvukovod — uključujući štapiće za uho. Ne samo da korištenje štapića može oštetiti zvukovod i bubnjić, već može začepiti zvukovod, može ostati vatica u uhu, a može potaknuti i vaše uši da stvaraju više cerumena.
Preporučuje se korištenje lijekova u obliku spreja koja se koriste za čišćenje cerumena (koriste se npr. jednom tjedno) te spreja na bazi octene kiseline i alkohola koji se koristi nakon kupanja i plivanja, a koji će posušiti zvukovod.