Jesu li olovke za izbjeljivanje zubi sigurne?
Posljednjih godina vrlo su popularne olovke za izbjeljivanje zubi zbog njihove praktičnosti i postizanja brzog, iako privremenog učinka. No jesu li doista sigurne za korištenje?
Iako od djetinjstva učimo da su zubi bijele boje, oni nisu nužno takvi. Točnije, nijanse zdravih zubi variraju od vrlo bijelih, pa do smećkastih, pa čak i do onih s primjesama crvenkaste boje. Boja se često mijenja i s godinama, a na nju mogu utjecati i navike poput pušenja, ispijanja kave ili, na primjer, uzimanje određenih lijekova.
Činjenica je da često sanjamo o biserno bijelim zubima, stoga i ne čudi da su tretmani izbjeljivanja zubi vrlo popularni, a nudi se i niz proizvoda koji obećavaju barem privremeno izbjeljivanje, od niza zubnih pasti, trakica, seruma, pa do olovki za izbjeljivanje zubi koje su posljednjih godina vrlo popularne i o kojima će ovom prilikom biti riječi.
Mitovi o oralnom zdravlju: održavajte zdravlje zubi na odgovarajući način!
Naime, olovke za izbjeljivanje zubi su praktične, povoljne i brze, a učinkovito uklanjaju diskoloraciju zubi izazvanu pušenjem, kavom, vinom ili drugim tvarima u samo nekoliko minuta. Vrh tih olovaka nalik četkici, natopljen je otopinom na bazi vodikovog peroksida, dok neke sadrže karbamid, izbjeljujući spoj sličan peroksidu.
O vodikovom peroksidu
Vodikov peroksid zapravo se vrlo često koristi u ordinacijama dentalne medicine. On je općenito poznati antiseptik, eliminira patogene mikroorganizme, pa se tako, osim u tretmanima izbjeljivanja zubi, koristi i za liječenje bolesti desni.
Može ga se naći u otopinama za ispiranje usne šupljine, kao i u sredstvima za čišćenje i dezinfekciju pribora i radnih površina u stomatološkoj ambulanti. Smatra se sigurnim ako se koristi u određenim koncentracijama i prema uputama stomatologa. Međutim, ako je koncentracija previsoka ili se ne koristi na pravilan način, vodikov peroksid može oštetiti meka tkiva (desni i sluznice), izazvati preosjetljivost zubi, pa i dovesti do slabljenja ili oštećenja zubne cakline.
Prednosti i nedostaci olovaka za izbjeljivanje
Ponajprije, olovke duguju svoju popularnost praktičnosti – mogu se nositi u torbici, pa čak i u većem novčaniku, a vrlo lako se koriste u svakoj prilici. Gel, odnosno otopina se može nanijeti u minuti, a učinak se postiže unutar 15 minuta do pola sata. Iako učinak izbjeljivanja nije trajan, svakako će potrajati nekoliko sati što je sasvim dovoljno za, primjerice, poslovni sastanak ili neke društvene prilike.
Upravo privremenost učinka je njihov najveći nedostatak, a također treba istaknuti da su isključivo kozmetički proizvod koji, kao takav, ne doprinosi i zdravlju zubi. Olovke za izbjeljivanje ne djeluju na krunice i ispune, a ne bi smjele uopće koristiti ako imate izložene korijene zuba (kao što je to slučaj kod parodontoze) ili karijes. Kod nekih osoba mogu iritirati desni te uzrokovati nelagodu. Dugotrajna ili učestala upotreba može dovesti do spomenutog oštećenja zubne cakline, pa time i do ozbiljnijih problema.
Stomatolozi će, općenito, uvijek preporučiti izbjeljivanje zuba u stomatološkoj ambulanti koje je sigurno i dugotrajnijeg učinka. Ni najnovije olovke s LED svjetlom za „aktivaciju” otopine (kakvih još nema na domaćem tržištu) ne mogu zamijeniti suvremene stomatološke tehnike koje pružaju trajne rezultate.
Kako postići i održavati dugotrajniju bjelinu zubi
Redovito pranje zubi i korištenje zubnog konca ključno je za sprječavanje nakupljanja bakterija, pa tako i za prevenciju diskoloracija zbog hrane, pića ili pušenja. Doduše, ako se higijena zanemari, izgled zubi može biti najmanji problem. Osim redovite oralne higijene, jednom do dvaput godišnje preporučuje se tretman profesionalnog čišćenja kod stomatologa kojim se doprinosi sprječavanju žućenja zubi. Tretmanom se uklanja plak koji uzrokuje mrlje, a poliranjem se zubima vraća prirodni sjaj.
Profesionalno izbjeljivanje zubi kod vašeg stomatologa svakako je najbolji izbor za postizanje blistavog, ali i zdravog osmijeha. Postupak se temelji na istom principu kao olovka, ali je mnogo učinkovitiji. Stomatolog nanosi otopinu vodikovog peroksida, koju pojačava bezopasno lasersko svjetlo, čime se zubi mogu posvijetliti i do osam nijansi. Učinak traje od šest mjeseci do godinu dana, pod uvjetom da izbjegavate duhan i druge tvari koje uzrokuju mrlje.
Postoje i kućni setovi za izbjeljivanje zubi, no uvijek se preporučuje prethodno savjetovanje sa stomatologom o njihovom korištenju.
Inovacije iz svijeta stomatologije: digitalni dizajn osmijeha
Razvoj tehnologije omogućio je da „zavirite u izlog“, odnosno da detaljno isplanirate i vizualizirate detalje osmijeha zajedno s liječnikom.
SAZNAJTE VIŠEZaključno
Olovke za izbjeljivanje zubi su praktično rješenje za brzo uklanjanje mrlja i poboljšanje estetike osmijeha, ali njihov učinak je privremen i ne utječe na zdravlje zubi. Iako se općenito smatraju sigurnima ako se pravilno koriste, prečesta upotreba može dovesti do iritacije desni i oštećenja zubne cakline. Stomatolozi preporučuju profesionalno izbjeljivanje kao dugotrajniju i učinkovitiju opciju, dok je redovita oralna higijena ključna za održavanje prirodne boje zubi i, ponajprije, njihovog zdravlja.
Korišteni izvori: The dental district, Dental choice