Obiteljsko zdravlje - 29. studenoga 2024.
AUTOR ČLANKA - Tanja Pekez, dr. med., spec. obiteljske medicine

Trebaju li nas zabrinuti povišeni enzimi jetre?

Testovi funkcije jetre mjere enzime i proteine u krvi te pomažu u procjeni rada jetre i otkrivanju mogućih oštećenja. No, abnormalni nalazi ne znače uvijek bolest jetre i često su potrebne dodatne pretrage

povišeni jetreni enzimi

Pacijenti sve češće dolaze u ordinacije obiteljskih liječnika sa željom da se provjeri njihova „krvna slika“ ili pak odlaze sami u privatne laboratorije sa svojim spiskom pretraga za koje misle da su im potrebne. No, laboratorijski nalazi sami po sebi nisu dovoljni, već je potrebno sagledati širu sliku koja uključuje tegobe, druge pretrage, liječnički pregled… Iako vrlo rijetko, pretrage koje se najčešće rade u laboratoriju mogu biti unutar normalnih vrijednosti, a da osoba već ima neku ozbiljnu bolest.

Jetra: Snažan organ koji vješto prikriva ozbiljne bolesti i zato dobro pazite

Zahvaljujući portalu e-Građani i dijelu „Portal zdravlje“ nalazi su lako dostupni, no ako ih interpretiraju laici, dakle osobe bez medicinske edukacije, mogu dovesti i do panike. Stoga je interpretaciju laboratorijskih nalaza najbolje prepustiti liječniku pa tako i onih koji se odnose na vašu jetru.

Testovi funkcije jetre

Testovi funkcije jetre su krvni testovi koji se koriste za pronalaženje uzroka vaših simptoma te praćenje bolesti ili oštećenja jetre. Testovi mjere razine određenih enzima i proteina u vašoj krvi.

Neki od ovih testova mjere koliko dobro jetra obavlja svoje redovne funkcije proizvodnje proteina i čišćenja bilirubina (otpadnog produkta krvi). Ostali testovi funkcije jetre mjere enzime koje jetrene stanice oslobađaju kao odgovor na oštećenje ili bolest.

Ali testovi funkcije jetre sami po sebi obično nisu dovoljni za dijagnosticiranje određene bolesti. Dakle, ako vaši rezultati nisu u granicama referentnih vrijednosti, obično će vam trebati drugi testovi kako bi se pronašao točan uzrok. Također, abnormalni rezultati testova jetrene funkcije ne znače uvijek i postojanje bolesti jetre. Liječnik će vam pojasniti rezultate, što oni znače  te odrediti trebaju li se poduzeti drugi dijagnostički postupci.

Najčešći jetreni testovi i jetreni enzimi

Najčešći jetreni testovi uključuju:

  • alkalnu fosfatazu (ALP),
  • alanin transaminazu (ALT),
  • aspartat aminotransferazu (AST) i gama-glutamil transferazu (GGT),
  • razinu albumina,
  • bilirubina,
  • laktat dehidrogenaza (LDH) i
  • protrombinsko vrijeme.

Svi ovi enzimi (ALP, ALT, AST, GGT, bilirubin, albumini) nisu specifični samo za jetru, već se nalaze i u drugim tkivima i organima.

Tako se, na primjer, alkalna fosfataza nalazi u jetri, žučnim vodovima i kostima, ALT se uglavnom nalazi u jetri, dok se AST može naći u  bubrezima, gušterači, srcu, skeletnim mišićima i crvenim krvnim stanicama. AST i ALT su najčešće povišeni kod akutnih oštećenja jetre, najčešće kod upalnih stanja, izazvanih virusnim, bakterijskim bolestima ali i oštećenja izazvana kemikalijama.

GGT je enzim koji je možda najspecifičniji za oštećenje jetre, posebice kod pretjerane uporabe alkohola. No, nisu sve osobe s povišenim GGT alkoholičari. GGT je povišen i kod nealkoholne masne bolesti jetre te autoimunih bolesti jetre, kao što je primarni bilijarni kolangitis.

Bilirubin se proizvodi kada se crvena krvna zrnca razgrađuju i glavni je pigment u žuči (žuto-zelena tvar koju proizvodi vaša jetra i pomaže u probavi). Povećanje bilirubina uzrokuje žuticu, koju karakterizira žutilo očiju i kože kod bolesti jetre.

Albumin je protein koji proizvodi jetra i čini oko 60 posto ukupnih proteina u krvi, pomažući u održavanju rasta i obnavljanja tkiva. Zaustavlja istjecanje tekućine iz krvnih žila te prenosi hranjive tvari i hormone po tijelu. Razine albumina mogu se smanjiti ako je jetra oštećena.

alkoholna bolest jetre i ostecenja jetre

Alkoholna bolest jetre: opasna posljedica „čašice više“

Alkohol uzrokuje niz oštećenja jetre: od masne jetre, preko alkoholnog hepatitisa do ciroze. Kod 20% alkoholičara razvije se ciroza...

SAZNAJTE VIŠE

Što ako su mi nalazi jetre loši?

Kada ustanovimo da su nalazi jetrenih pretraga loši, rijetko će se kod blago povišenih vrijednosti ponoviti pretrage u određenom vremenu, a češće je potrebno proširiti pretrage kao što su mikrobiološke (isključivanje infekcije), ultrazvuk jetre, MSCT abdomena ili širi spektar krvnih pretraga kojima se želi ustanoviti postoji li autoimuna bolest jetre.

Iz svega ovog jasno je da se niti jedan nalaz ne može i ne smije gledati zasebno, već je potrebno sagledati međuodnos nalaza, kao i tegobe koje osoba ima. Kod rijetkih bolesti je potrebno vrijeme da se postavi sumnja na određenu bolest te da se odrade dodatne pretrage.

I da, čuvajte svoju jetru, jer iako imamo izvrstan program transplantacije, daleko je bolje ne oštećivati svoju jetru alkoholom, masnom hranom, lijekovima ili infekcijama.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button