Sigurniji seksualni odnosi: 10 odgovora za 10 izgovora
Razgovor o sigurnijem seksu može izgledati kao pregovaranje. Partner koji nerado prakticira sigurniji seks može vas pokušati uvjeriti da se upustite u rizično spolno ponašanje (npr. seks bez kondoma). Budite spremni na razloge koje može iznositi.
Mladi i adolescenti često nisu svjesni rizika da spolno prenosive bolesti (SPB), uključujući infekciju HIV-om ili neplanirana, maloljetnička, trudnoća mogu biti posljedica seksualnih aktivnosti, pa makar se to dogodilo i samo jednom. Kada neki misle da se takve stvari njima ne mogu dogoditi ili ne smatraju da su podložni bilo kakvom riziku, ne vide ni potrebu za razgovorom o „sigurnijem seksu“.
Epidemiološki podaci pokazuju da nitko, osim onih koji apstiniraju, nije zaštićen od spolno prenosivih bolesti, HIV-a ili neplanirane trudnoće ako prakticira rizične seksualne aktivnosti. Važno je biti upoznat sa svim rizicima i mogućim posljedicama i prije samog spolnog odnosa. No, informiranje, usvajanje znanja, stvaranje stavova i vještina time ne prestaje.
Nema maženja bez paženja! 4. rujna obilježava se Svjetski dan spolnog zdravlja
Zbog toga je važno da i oni koji su spolno aktivni znaju pronaći prave izvore informacija te trebaju razgovarati o sigurnijem seksu, što uključuje pravilnu i stalnu primjenu metoda zaštite.
Pripremite se za razgovor
Razmislite prije razgovora. Prije razgovora s partnerom razgovarajte sa sobom. Zašto želite prakticirati sigurniji seks? Što sigurniji seks znači vama? Koja su vaša očekivanja u seksualnom odnosu? Također morate razmišljati i o vlastitoj seksualnoj povijesti te odlučiti o tome želite li i kako podijeliti te informacije s partnerom.
Planirajte kada razgovarati. Nemojte čekati do situacije kada ste seksualno uzbuđeni da biste razgovarali o sigurnijem seksu. Planirajte taj razgovor kada ste vi i vaš partner opušteni, trijezni i bez opterećenja, kao npr. seksualnom uzbuđenošću.
Držite se teme, čak i ako vaš partner pokušava promijeniti temu. U zdravom odnosu, partner će poštivati odluke koje donosite (osobito odluke da se obostrano zaštitite od mogućih neželjenih posljedica). Ako ustanovite da vaš partner ne vrednuje ono što govorite, nemojte odustati niti posustati, jer je tema važna. Ne dopustite da promijeni vaše mišljenje o očuvanju spolnog zdravlja.
Budite spremni na negiranje ili odbacivanje. U idealnom slučaju, vaš će partner poštivati vašu odluku o prakticiranju sigurnijeg seksa. Nemojte otpor doživljavati osobno jer vaš partner može imati drugačije mišljenje i osjećati se drugačije od vas. Zapamtite, činite sve kako biste sačuvali svoje zdravlje. Ako vaš partner to ne poštuje, bolje vam je bez njega.
Popularni izgovori
Razgovor o sigurnijem seksu može izgledati kao pregovaranje. Partner koji nerado prakticira sigurniji seks može vas pokušati uvjeriti da se upustite u rizično spolno ponašanje (npr. seks bez kondoma). Budite spremni na razloge koje može iznositi.
Ovdje su neki od popularnih izgovora i odgovora na njih:
- Izgovor: „Uzimam tablete, ne trebaš koristiti kondom.“ Odgovor: „Tableta nas ne štiti od HIV-a ni od spolno prenosivih infekcija, uključujući i HIV.“
- Izgovor: „Znam da sam čist/a, nisam imao/la seks preko šest mjeseci.“ Odgovor: „Želim svejedno koristiti zaštitu. Oboje ćemo biti zaštićeni od eventualnih infekcija za koje možda ne znamo da ih imamo“
- Izgovor: „Samo ovaj put…“. Odgovor: „Jednom je dovoljno.“
- Izgovor: „Volim te. Nikada te ne bih povrijedio/la. Vjeruj mi.“ Odgovor: „I ja tebe volim i ne mislim da bi me namjerno povrijedio/la. Ne radi se o povjerenju nego o činjenici da mnogi ljudi ne znaju da imaju neku infekciju.“
- Izgovor: „Testirao/la sam se na HIV i negativan/na sam.“ Odgovor: „Osim HIV-a postoje i druge infekcije.“
- Izgovor: „Nemam kondom kod sebe.“ Odgovor: „Sreća za nas, ja imam.“
- Izgovor: „Nitko me do sada prije nije tražio da koristim zaštitu.“ Odgovor: „Molim te ne uspoređuj me s prijašnjim partnerima. Ako želiš spolni odnos sa mnom, mora biti sa zaštitom.“
- Izgovor: „S kondomom mi nije dobar seks / osjećaj.“ Odgovor: „Probajmo onda neku drugu marku ili vrstu kondoma. Osim toga, kladim se da je bolji osjećaj od spolno prenosive infekcije.“
- Izgovor: „Prekidanje da bi stavili zaštitu kvari raspoloženje.“ Odgovor: „Ne mogu uživati u seksu ako nije zaštićen. To meni kvari raspoloženje. Ako te to zabrinjava, možemo taj trenutak napraviti ugodnijim i zabavnim.“
- Izgovor: „Onda neću seks s tobom.“ Odgovor: „Dobro, onda nemoj.“
Metode sigurnijeg seksa
Za svaku je osobu važno znati koje su joj sve mogućnosti zaštite od spolno prenosivih bolesti i neplanirane trudnoće dostupni. Ako se odlučite imati spolne odnose, uzajamno vjerna veza najbolja je zaštita od spolno prenosivih bolesti, no treba misliti na zaštitu od neplanirane trudnoće.
Osobama koje nisu spremne na uzajamno vjerne veze, a sklone su češćem mijenjanju spolnih partnera, zaštita od spolno prenosivih bolesti je redovita i ispravna uporaba kondoma, koji je vrlo dobro kontracepcijsko sredstvo, a istodobno pruža zaštitu od spolno prenosivih bolesti i neplanirane trudnoće.
Zapamtite: metode sigurnijeg seksa neće vam pomoći ako ih ne primjenjujete ili ako sredstvo zaštite nemate uz sebe kada vam je potrebno. Uvijek planirajte unaprijed i koristite svoju metodu kada je potrebno ili imajte sredstvo zaštite uz sebe i spremno za pravi trenutak.
Metode sigurnijeg seksa uključuju uporabu:
Muškog kondoma – smanjuje rizik od prijenosa spolno prenosivih infekcija, uključujući infekciju HIV-om. Ovo kontracepcijsko sredstvo je također korisno u smanjenju rizika od neplanirane trudnoće. Stavlja se na penis u erekciji prije početka odnosa. Treba ga koristiti tijekom seksualnog odnosa bilo koje vrste: vaginalnog, oralnog ili analnog. Lubrikant (ovlaživač) – može smanjiti rizik od pucanja kondoma tijekom spolnog odnosa. Osim toga, može učiniti seksualnu aktivnost ugodnijom. Svaki kondom u svom pakiranju sadrži lubrikant. Ako ga koristite dodatno, pazite da uvijek koristite lubrikante na bazi vode, jer lubrikanti na bazi ulja mogu uzrokovati oštećenje ili puknuće kondoma.
Ženskog kondoma – smanjuje rizik od prijenosa spolno prenosivih infekcija, uključujući infekciju HIV-om. Umeće se u vaginu prije spolnog odnosa. Ovo je kontracepcijsko sredstvo također korisno u smanjenju rizika od neplanirane trudnoće. Manje je popularan i skuplji od kondoma te nedostupniji u Hrvatskoj (nema ga u ljekarnama, može se naručiti internetom).
Dentalne brane – mogu se koristiti tijekom oralnog spolnog odnosa na vulvi ili anusu kako bi se spriječila mogućnost prijenosa spolno prenosivih infekcija. Dentalne brane su u obliku rastezljivog kvadratnog lateksa ili plastike. Ako ne možete nabaviti dentalnu branu, možete je sami napraviti upotrebom većeg komada plastične folije za domaćinstvo ili rezanjem kondoma u pravokutnik.
Uživajte, ali pametno! Ljeto donosi rizike od spolno prenosivih bolesti
Neke od ovih bolesti mogu se prenijeti i nespolnim putem (krvlju, s majke na dijete). Osim što uzrokuju bolesti...
SAZNAJTE VIŠEZapamtite: prakticiranje sigurnijeg seksa svaki put kada se upustite u seksualnu aktivnost može vrlo dobro smanjiti rizik od HIV-a, drugih spolno prenosivih infekcija i neplanirane trudnoće!
Gdje potražiti savjet?
Muški i ženski kondomi te lubrikanti, razgovor i savjetovanje o spolnom zdravlju i potencijalnim rizicima te testiranje na HIV prema potrebi i preporuci dostupni su u CheckPoint centru Zagreb. U Tražilici zdravstvenih usluga u mobilnoj aplikaciji Spolno zdravlje možete potražiti koje su usluge za očuvanje spolnog i reproduktivnog zdravlja, ali i zdravlja općenito dostupne u vašem gradu ili vašoj blizini.
Ovaj članak namijenjen je općoj informiranosti. Nije namijenjen kao zamjena konzultacije s pružateljem zdravstvenih usluga. Za medicinske savjete i liječenje uvijek se obratite svom liječniku.
Izvor: Spolnozdravlje.hr