Dječje zdravlje - 12. studenoga 2024.
AUTOR ČLANKA - Prof. prim. dr. sc. Milivoj Jovančević , dr. med., spec. pedijatar, ADIVA Plus sadržaj

Pedijatar Jovančević: što roditelji trebaju znati o nosiljkama za bebe?

Danas se na tržištu nudi niz najrazličitijih nosiljki za bebe koje su, ponajprije zbog svoje praktičnosti, vrlo popularne; majkama pružaju slobodu kretanja, a bebe zadovoljavaju potrebu za bliskošću i zaštitom. No na što treba paziti s medicinske strane?

nosiljka za bebe

Nosiljke za dijete se koriste stoljećima, u različitim kulturama diljem cijelog svijeta i u različitim oblicima/varijantama. U pravilu su namijenjene za dojenačku dob, za dob kada dijete još ne hoda samostalno i nije previše teško da bi ga se nosilo.

Dobrobiti nosiljki za majke i bebe

Čini se da je primarni razlog široke rasprostranjenosti njihova praktičnost. One su omogućavale da dijete bude uz majku i kada je radila u polju, kada je nosila kućne potrepštine ili, u suvremeno doba, kada ide u šetnju ili šoping.

Velika radost uz dozu opreza: dolazak iz rodilišta i prvi posjeti bebi

Nosiljke imaju dvostruku dobrobit za dijete. S jedne strane, ono se ne odvaja od majke te pritom ostaju u bliskom tjelesnom kontaktu, što je neobično korisno za optimalni emocionalni razvoj djeteta i njihovo međusobno povezivanje. A s druge, u periodima velikih hladnoća, dijete je u nosiljci, zakriveno majčinom odjećom (kaputom, a nekada krznom) dobro zaštićeno.

Dva važna pravila za sve nosiljke

Postoje različite varijante nosiljki, od onih koje imaju ili nemaju potporu za glavu, koje se nose na prsima ili leđima (ili se mogu koristiti na oba načina), s ili bez čvrstih okvira (drvo, metal), do nošenja djece u marami (slingu).

  1. 1. Potpora za glavu

Načelno je dobro da za mlađu dojenačku dob nosiljka pruža potporu za glavu (sprječava nekontrolirano zabacivanje glave unatrag), iako se u brojnim kulturama koriste varijante bez potpore. Pomalo izgleda zastrašujuće kada majka nosi dijete na leđima, dijete spava, a glavica pada unatrag u ritmu njezinih koraka.

  1. 2. „Kaubojski“ položaj

Jedino što je bitno za nosiljke s medicinske strane jest da je dijete u kaubojskom, jahaćem položaju – s nogicama razmaknutim u stranu i povijenim u kukovima. Nije dobro za razvoj kukova kada je središnja potpora nosiljke uska i kada djetetu noge vise ravno prema dolje.

Jednako vrijedi i za marame, treba ih podesiti da odozdo podupiru gotovo cijelu natkoljenicu. Izvrsna je varijanta nošenje djeteta na boku gdje su nogice razmaknute bokom majke; tu postoji određena prednost korištenja marama jer se nosiljke ne mogu postaviti u takav položaj.

Još nekoliko korisnih savjeta

U prvim tjednima je možda primjerenije nositi dijete sprijeda, okrenuto prema sebi jer se tako najčešće osjeća dobro i zaštićeno. Kada razvije bogatiju interakciju i zanimanje za okolinu, tada mu je zanimljivije ako mu je lice okrenuto prema naprijed, pa može istraživati okoliš.

prve tri su najvaznije ebook djecji razvoj pedijatrija Milivoj Jovancevic

Preuzmite ebook: Zašto su prve tri godine najvažnije

Pedijatar Milivoj Jovančević u ebook "Zašto su prve tri godine najvažnije" objašnjava kako se razvija vaše dijete, je li...

SAZNAJTE VIŠE

Kako vrijeme prolazi i dijete biva sve teže, češće će nosiljku imati tata, pa čak i kada dijete prohoda, primjerice, prigodom dužih pješačenja u prirodi. Nosiljke treba prilagoditi na odgovarajući način da ne izazivaju bolove u leđima.

I konačno, bliski kontakt kožom na kožu i materijal same nosiljke/marame ljeti može i djetetu i roditelju stvarati neugodu, stoga treba birati hladnije periode dana za izlazak u šetnju s nosiljkom, a češće koristiti kolica.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button