Zdrava prehrana - 1. veljače 2022.
AUTOR ČLANKA - Iva Savić, www.culinary-postcards.com, ADIVA Plus sadržaj

Naučite pripremiti svoje maslace od orašastih plodova

Maslaci od orašida nisu ni na koji način povezani s maslacem od vrhnja, a jedina zajednička crta jest da su lako mazivi te primjenjivi u kuhinji na brojne načine. Osim što su jednostavni za pripremu, osvajaju bogatstvom okusa

orašidi maslac od orašida orašasti plodovi

Iako nas njihovi nazivi navode na pomisao da je riječ o maslacu u kontekstu proizvoda od kravljeg mlijeka, odnosno vrhnja, „maslaci“ od orašastih plodova nemaju nikakve sličnosti s tim „klasičnim“ maslacem.

Riječ je o namazima koji se, u svojoj najčišćoj formi, proizvode od jedne ili više vrsta orašida, a za njihovu proizvodnju nije potrebno ništa više osim upravo toga – orašastih plodova.

Orašasti plodovi: riznica hranjivih tvari skrivena „u malom“

Maslac od orašastih plodova možete vrlo lako napraviti i sami kod kuće, ali za to je nužno imati potrebnu opremu koja podrazumijeva kvalitetnu sjeckalicu ili manju posudu blendera vrlo oštrih noževa i jakog motora. Osim tog kuhinjskog aparata, trebat ćete još samo orašaste plodove ili sjemenke, po ukusu i želji. To mogu biti lješnjaci, orasi, bademi, pistacije, indijski oraščići, suncokretove sjemenke, sezam ili kikiriki… Dakle, gotovo sve vrste orašida i sjemenki ili njihova kombinacija.

Upute za pripremu

Koji god od ovih plodova odabrali, da biste pripremili maslac, najmanje 250 g orašida/sjemenki trebate „tostirati“ (pržiti u pećnici) desetak minuta na 170˚C (dok ne počnu mirisati i dobivati boju) te ih još mlake prebaciti u sjeckalicu/blender. Možete koristiti i veću količinu, ali to ovisi o zapremnini aparata kojeg koristite.

Trajanje blendanja ovisit će isključivo o jačini korištenog aparata; ono može varirati od 2-3 minute, pa do 20-ak minuta. U posljednjem slučaju, kada je riječ o slabijem aparatu, tijekom blendanja će biti potrebno praviti kratke pauze kako bi se izbjeglo pregrijavanje aparata. No bez obzira na duljinu trajanja blendanja, znat ćete da je posao gotov i da je maslac spreman kad se pretvori u glatku smjesu koja je i dalje gusta, ali dovoljno tekuća da je lako maziva.

Tako pripremljen namaz pohranite u staklenku s poklopcem i čuvajte do mjesec dana na sobnoj temperaturi (uvijek dobro zatvoren).

Također, tijekom pripreme, uz orašaste plodove možete dodati malo kakaa ili rogača i tekućeg zaslađivača po želji. Tako ćete pripremiti zdrav čokoladno-orašasti namaz. No treba znati da je ovako pripremljen namaz kraćeg vijeka trajanja i dobro ga je čuvati u frižideru.

Upotreba maslaca od orašida

Maslace od orašida možete koristiti na mnogo načina.

  • Najjednostavnije je koristiti ga kao namaz na krekeru, kriški kruha ili palačinki, bilo samog ili u kombinaciji s pekmezom. Maslac će obogatiti i učiniti vaš doručak ukusnijim i ako ga dodate u zobenu (ili drugu) toplu kašu. Također, jednu do dvije žličice možete dodati u smoothie te ga učiniti nutritivno jačim, ali i kremastijim.
  • I u slanim jelima s povrćem ili u umacima može poslužiti kako bi obogatio i učinio jelo kremastijim, primjerice, u raznim tjesteninama s povrćem ili u rižotu. U tom slučaju je najbolje koristiti maslac od badema ili indijskih oraščića, puno je zdravija alternativa vrhnju za kuhanje.
  • Osim toga, maslac od orašida možete koristiti i u pečenju slastica, kao zamjenu za dio masnoće i/ili jaja u biskvitnim kolačima i keksima.

U svakom slučaju, upotreba maslaca od orašida je velika i raznolika, a još ju zanimljivijom čini to što i sam maslac možete pripremiti u raznim kombinacijama okusa.

U nastavku donosimo recept obogaćen jednim od najfinijih maslaca od orašida – maslacem od lješnjaka.

orašasti plodovi - lješnjaci i bademi

Lješnjaci i bademi za zdravlje

Orašasti plodovi omiljena su jesenska namirnica, a s kasnim ljetom i prvim hladnijim danima na stolove nam stižu lješnjaci...

SAZNAJTE VIŠE

Mekani keksi s maslacem od lješnjaka

(recept za 10 keksa promjera 7-8 cm)

Sastojci:

  • ½ šalice (115 g) maslaca od lješnjaka,
  • ¼ šalice (75 g) rižinog sirupa,
  • 2 žlice blagog maslinovog ulja,
  • prstohvat soli,
  • 1 šalica (130 g) zobenog brašna,
  • 1 žličica praska za pecivo,
  • 60 g tostiranih lješnjaka.

Priprema:

Pećnicu zagrijte na 170˚C. Pomiješajte maslac od lješnjaka s prstohvatom soli, rižinim sirupom i uljem. U drugoj posudi posebno pomiješajte brašno i prašak za pecivo. Prethodno tostirane lješnjake usitnite nožem. Umiješajte mokru smjesu u suhu, dodajte sjeckane lješnjake i ostavite da smjesa odstoji nekoliko minuta dok se pećnica dobro ne zagrije.

Lim za pečenje obložite pek papirom. Kekse oblikujte rukama (i malo spljoštite), pa ih stavite peći na 170˚C oko 10 minuta. Keksi će početi jako mirisati i lagano tamniti, ali ih ne smijete prepeći. Kad su gotovi, bit će mekani na dodir, pa ih ostavite da se ohlade prije posluživanja.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button