Zdrava prehrana - 25. studenoga 2021.
AUTOR ČLANKA - Dr. sc. Vesna Bosanac, nutricionistkinja

Crveni radič – praznik za oči bogat antioksidansima

Bez obzira na doba godine, povrće nam je svakodnevno potrebno. Njegov manji izbor u hladnijem dijelu godine, ne smije nas obeshrabriti. Uživajmo u vrstama kojih nema ljeti. Među njima je crveni radič

crveni radic

Svojim bogatstvom mikronutrijenata i antioksidanasa radič jača naš imunitet a primamljivim bojama potiče apetit.     

Radič je zanimljiva jednogodišnja biljka koja se može saditi kako u proljeće, tako i sada u jesen. Štoviše, jesenski radič je kvalitetniji i blažeg okusa.    

Prokulice – zelene „bombice“ u misiji protiv raka

Jedno je od rijetkih zimskih vrsta povrća koje jedemo sirovo, i stoga zadržava svoju izvornu nutritivnu vrijednost. Sadrži mineralne tvari poput kalcija, magnezija, kalija, željeza i cinka. Tu je i vitamin C kojeg crveni radič sadrži više od mrkve, cikle, luka i celera, a ne smije se zanemariti ni prisutnost drugih antioksidanasa poput karotenoida.

Bogatstvo antocijanina

Mnoge se degenerativne bolesti, poput raka debelog crijeva i upalnih promjena u području probavnog sustava, vezuju uz povećani oksidativni stres i prekomjerno stvaranje slobodnih radikala.  Istodobno, s povećanjem svijesti o važnosti kvalitetne i raznolike prehrane, raste zanimanje ljudi za svježe namirnice bogatog mikronutritivnog sastava koje štite naš organizam. Posebno je sada zimi, kada je na jelovniku više teže hrane i mesa, potrebno u prehranu uključiti namirnice bogate antioksidansima.

Upravo je crveni radič primjer prirodnog i lako dostupnog izvora antocijanina koji zaštitno djeluju na zdravlje probavnih organa. Sprječavaju oksidativna oštećenja i nepoželjne upalne promjene.

Osim toga, radič pomaže mokrenje, a zahvaljujući prisutnosti prehrambenih vlakana, doprinosi funkciji crijeva i detoksikaciji. Vlakna također doprinose smanjenju rizika za pojavu raka debelog crijeva tako da smanjuju vrijeme njegovog doticaja sa štetnim tvarima unesenima hranom.

Uz to, vlaknasta hrana, poput svježeg radiča, je voluminozna pa njezin dodatak obroku sprječava prejedanje. 

Vrijedi spomenuti kako ovo povrće ima pozitivan učinak i na jetru što je od značaja sada kada jedemo masniju hranu.      

Radič u kulinarstvu

Hruskava tekstura i specifičan, pomalo gorak okus radiča posebno se dobro kombiniraju s mesom u pikantnim umacima kao što su Dalmatinska pašticada i pileći paprikaš.

Evo nekih ideja kako češće uključiti radič u prehranu.

  • Osim što je sam po sebi odličan kao salata, zanimljiva je kombinacija bijelog kupusa, ribane mrkve i radiča.
  • Nesvakidašnji preljev za salatu od radiča, zelene salate i rukole je mješavina bučinog ulja i limunovog soka. 
  • Salata kao samostalno jelo na poslu može se pripremiti unaprijed kod kuće. Izrezanim pečenim pilećim prsima dodajte skuhanu i ocijeđenu tjesteninu te oprane listove radiča i zelene salate. Pred sam ručak prelijte mješavinom maslinovog ulja i vinskog octa. Za posebnost okusa, pospite blago poprženim lješnjacima. 
  • I kada nemamo volje ili vremena kuhati, ručak i večera moraju uključivati povrće. Lagani podnevni ili večernji obrok može biti skuta pomiješana sa sezamom pa namazana na integralni kruh, te salata od radiča i crnih maslina začinjena maslinovim uljem i jabučnim octom.     
  • Ako ste u žurbi, a želite pojesti kvalitetan ručak, tortilju premažite krem sirom pa dodajte nadjev: pečene tikvice, salatu od radiča i ribane mrkve, izrezanu rajčicu, kuhani bijeli grah i pečenu tunu.
vitamin C je najvažniji antioksidans

O njima se govori na svakom koraku: što su zapravo antioksidansi?

Nagomilavanje slobodnih radikala narušava zdravlje i ubrzava starenje, a antioksidansi štite stanice od njihova oksidacijskog djelovanja. Najvažniji među njima...

SAZNAJTE VIŠE

Sve u svemu, crveni radič je namirnica koja svojim sastavom, ove sezone, zavrjeđuje našu pozornost. Vjerujem da se slažete kako je salata od svježeg crvenog radiča daleko bolji izbor od kupovnog ukiseljenog povrća pripremljenog tko zna kada.

Autorica teksta dr. sc. Vesna Bosanac, nutricionistkinja je i autorica knjige „Prehrana mladih sportaša“. Pratiti ju možete i na stranici www.prehranasportasa.com    

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button