Koža, kosa i nokti - 19. veljače 2018.
AUTOR ČLANKA - Magda Dežđek

Idealna zimska njega: nahranite suhu kožu domaćim maslacem za tijelo

Koža i zimi čezne za odgovarajućom njegom. Iako njegovo nanošenje iziskuje nešto više truda od kreme ili losiona, maslac će svakako dati prave rezultate, a možete ga pripremiti i u svojoj kuhinji

maslac za tijelo

U zimskom razdobljunije neobično da je koža tijela ispod svih slojeva odjeće suha, dehidrirana, zategnuta, čak i crvena i ljuskava. Ako ste iskušali sva moguća hidratantna mlijeka, kreme obogaćene uljima ili losione za suhu kožu i nijedan proizvod nije bio dovoljno „snažan“riješiti problem dehidrirane kože, dajte priliku maslacu za tijelo.

Razlog zbog kojeg biste kožu trebali počasiti maslacem krije se u njegovoj teksturi. Naime, razlika između maslaca za tijelo, losiona i kreme jest u tome što maslac ima najgušću konzistenciju, sličnu maslacu koji jedemo. Pritom ima i snažniji miris te se na koži zadržava dulje i od kreme i od losiona.

Maslac će na površini kože stvoriti opipljivu zaštitnu barijeru, štiteći prirodne obrambene funkcije kože kako bi se bolje obranila od negativnih vanjskih utjecaja

Maslaci za tijelo su uglavnom napravljeni od kombinacije biljnih baznih ulja i biljnih maslaca te najčešće ne sadrže vodu, za razliku od ostalih pripravaka za njegu kojima je ona glavni sastojak.

Bazna ulja, često kokosovo, služe kao blagotvorna i ljekovita tekuća komponenta koja pomaže da glavni sastojci prodru u kožu. Maslaci su, pak, esencijalne masne kiseline, vitamini i minerali koji se ekstrahiraju iz različitih biljaka, a neki od najpoznatijih su kakaov, mangov te shea ili karite maslac. Svaki ima svoju unikatnu teksturu, čvrstoću i apsorpciju.

>> Maslac volimo i na stolu, no zbog činjenica o ovoj popularnoj namirnici, omiljeni doručak možda i nije uvijek najbolji izbor za zdravlje. Doznajte kakav biste maslac trebali uvrstiti u svoj jelovnik <<

Zaštitna barijera

Kombinacija ta dva sastojka, ulja i maslaca, ponekad s dodatnim sastojcima, primjerice, eteričnim uljima za miris i drugim tajnim aditivima koje koristi svaki kozmetički brend, čini osnovnu formulu maslaca za tijelo.Zbog njegove čvrste teksture većinu maslaca treba utrljati u kožu s malo više truda nego što razmazujete losion, no isplatit će se. Najlakše ćete ga nanijeti ako ga utrljate masažnim pokretima, netom nakon kupanja, na još vlažnu i toplu kožu po kojoj će se maslac najbolje topiti i najučinkovitije apsorbirati.

Maslac će na površini kože stvoriti opipljivu zaštitnu barijeru, štiteći prirodne obrambene funkcije kože kako bi se bolje obranila od negativnih vanjskih utjecaja. Zamislite ga kao štit koji ne dopušta da vlaga isparava nego je “zaključava” u unutarnje slojeve kože, dubinski je hidratizirajući i omekšavajući.

Baršunasta mekoća

Nakon nekoliko dana svakodnevnog korištenja primijetit ćete da je koža na dodir baršunasto meka. Zbog visoke koncentracije masnih kiselina i vitamina maslac pomaže iskorijeniti probleme dehidrirane kože koja zateže i svrbi. Osim toga, pruža olakšanje osobama koje pate od ekcema i drugih kožnih problema. Nanošenje maslaca može pomoći i očuvati pH kože, pružajući joj zdrav i blistav izgled. Korištenje maslaca, ako imate suhu ili zrelu kožu, preporučuje se tijekom cijele godine za njegu cijelog tijela, posebice usnica, grube i suhe kože peta, laktova, koljena te za prevenciju i ublažavanje strija. 

Recept za domaći maslac

Na policama drogerija nude se brojni maslaci za njegu kože, ali ovaj njegujući proizvod prema receptu Gordane Gorinšek, mag. ing. fitomed., osnivačice prirodne kozmetike Aromatični kutak, lako možete napraviti i sami. Miješajući prirodne, biljne maslace i ulja, bez nepotrebnih kemijskih aditiva, napravit ćete bogatu hidratantnu pomadu za njegu kože cijele obitelji.

Sastojci:70 g shea maslac, 30 g maslaca od manga ili avokada, 30 g biljnog ulja marelice (hladno prešano), 20 g biljnog ulja badema (hladno prešano ili rafinirano za osobe alergične na orašaste plodove), 3 kapi tokoferola (vitamin E), 3 kapi eteričnog ulja geranija, 5 kapi eteričnog ulja prave lavande

Priprema: Odvažite sve sastojke osim tokoferola i eteričnih ulja. Dodajte ih u inoks ili vatrostalnu posudu koju stavite u vodenu kupelj na otprilike 60 do 70 °C. Nakon 10 do 15 minuta svi bi sastojci trebali biti potpuno otopljeni, a smjesa bi trebala biti homogena, tekuća, specifične boje i mirisa po biljnim masnoćama. Izvadite posudu iz kupelji te ostavite da se smjesa ohladi do temperature od otprilike 35 do 40 °C. Tada joj dodajte tokoferol i eterična ulja te je ostavite da se hladi još barem dva sata, do temperature od oko 15 °C.

Hlađenje možete ubrzati stavljanjem posude u hladnjak dvadesetak minuta. Smjesu mikserom za kolače miješajte najvećom brzinom 5 do 10 minuta do postizanja guste i lagane teksture nalik šlagu. Dobiveni maslac čistom i alkoholom dezinficiranom žlicom ili špatulom za kolače stavite u prethodno pripremljenu i dezinficiranu staklenu ambalažu koju zatvorite pripadajućim poklopcem te označite etiketom s nazivom proizvoda i datumom pripreme. Trajnost ovako pripremljenog maslaca jestotprilike dva mjeseca. Nanosite ga na tijelo kada god i koliko god poželite.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button