Nježna rješenja za čišćenje mitesera
Agresivno čišćenje kože pripada prošlosti jer se je već odavno shvatilo da se time samo pogoršava stanje. No nježno je čišćenje pora poželjno i potrebno, a kozmetička industrija nudi rješenja, pa čak i aparate koje bismo mogli usporediti s „usisavačima“
Kad su američki dermatolozi prije desetak godina upozorili da je sve više ljudi opsjednuto izgledom svojih pora, nazvavši taj poremećaj poreksija (porexia – složenica engleskih riječi pores i anorexia), činilo se da je to samo još jedan u nizu bizarnih trendova.
No, pokazalo se da ta opsesija doista uzima maha s masovnim snimanjem selfieja i kozmetičkih tutorijala koji poručuju: proširene pore su „bljak“, riješimo ih se zauvijek. Nemoguće, jer mali otvori na površini kože su prirodna pojava – kroz njih ona diše, izbacuje štetne tvari te izlučuje masnoće (sebum) koje ju štite od isušivanja. Veličina pora je nasljedna i one se ne mogu ukloniti, ali mogu biti manje vidljive ako ih održavamo „prohodnima“. To znači da sprječavamo prekomjerno nakupljanje sebuma i začepljenje, a što može dovesti do nastanka mitesera te sklonosti upalama i prištićima.
Kako nastaju miteseri?
Proširene pore i miteseri najčešće se poistovjećuju s mladenačkom i masnom kožom, no pojavljuju se i na drugim tipovima kože, pa i u zrelijoj dobi. S hormonskim promjenama i starenjem smanjuje se proizvodnja kolagenskih i elastinskih vlakana u koži, pa pore gube prirodnu potporu i „razvlače“ se.
Miteseri nastaju uslijed već spomenute začepljenosti pora što može biti posljedica nakupljanja odumrlih kožnih stanica i nečistoća iz okoliša, ali i nezdrave prehrane, stresa, „teške“ šminke i nepravilne njege. Mnogi pogrešno čiste lice, bilo da to ne čine redovito i temeljito ili, naprotiv, pretjerano „ribaju“ kožu uslijed čega ona postaje još problematičnija.
„Usisavači“ za pore
Kako je kozmetička industrija napredovala, pokazalo se da istiskivanje mitesera i agresivni pilinzi nisu rješenje. Danas se u salonima ljepote i dermatološkim klinikama daje prednost neinvazivnim metodama, počevši od njegujućih preparata s prirodnim tvarima što fino otapaju i pročišćuju nakupljeni sadržaj iz pora, poput salicilne i alfa lipoične kiseline, niacinamida (oblik vitamina B3), zelene i bijele gline, aktivnog ugljena, klorofila…
Sličan je izbor kozmetike za uporabu kod kuće, uključujući takozvane tekuće flastere za čišćenje mitesera (preparat se namaže te ostavi da se posve osuši, a potom se nježno skida s kože), kao i maske s termalnom tehnologijom koje se u kontaktu s vodom zagriju te izvlače mitesere. To su samo neki od primjera takozvane vacuum cleaner kozmetike što na svojevrstan način „usisava“ pore.
„Usisavači“ u salonu i kod kuće
Najučinkovitijim „usisavačima“ pora smatraju se profesionalni aparativni tretmani. Najpopularniji su uređaji za nježnu mikrodermoabraziju pri kojoj se koža ovlažuje pa nema iritacija. Uz pomoć aplikatora-štrcaljke stvara se minijaturni vrtlog koji u kožu dovodi revitalizirajuće tvari, a usput izvlači nečistoće. Nakon čišćenja i pilinga na bazi prirodnih kiselina, pore se „usisavaju“. Također se tijekom tretmana koža „puni“ revitalizirajućim serumima. Blagotvoran učinak pojačava se vakuumskom masažom, te se lice tretira plavom i crvenom LED svjetlošću određenih valnih duljina koje djeluju protuupalno i obnavljajuće.
Postoje i razne varijante takozvanih gadgeta – mini uređaja za kućnu uporabu, posebno osmišljenih za „usisavanje“ pora odnosno mitesera. Takve spravice također imaju nježnu vakuumsku i LED tehnologiju, često u kombinaciji sa soničnim pulsacijama i mikrostrujom za masažu i učvršćivanje kože. Povezive su s mobilnim aplikacijama putem kojih se mogu individualno prilagođavati korisniku.
Muče vas potkožne akne? Ovo su loše navike koje biste trebali promijeniti
Zreli ten često muče suhoća, pojačana osjetljivost, hiperpigmentacija, rozaceja itd., a kad tom nizu problema dodamo i (potkožne) akne,...
SAZNAJTE VIŠESavjeti za kraj
Dobro je pročistiti ten jer se tako oslobađa nakupljenog balasta i bolje upija kozmetičke proizvode (pa su oni utoliko djelotvorniji), ali ne pretjerujte.
- Birajte njegu prema preporuci dermatologa.
- Pročistite pore i cjelokupnim čišćenjem organizma: jedite što više voća i povrća, izbjegavajte industrijski prerađenu hranu i cigarete, i pijte puno vode.
- Njegujte se i mentalno – ne budite prekritični prema sebi i ne tražite si nesavršenosti. Umjesto toga, mogli biste se osjećati dobro u vlastitoj koži i uživati u životu.