Gonoreja: Simptomi, dijagnoza i liječenje jedne od najčešćih spolno prenosivih bolesti
Gonoreja, poznata i kao kapavac ili triper, druga je najčešća spolno prenosiva bolest u razvijenim zemljama, odmah nakon klamidije. Često prolazi neprepoznato zbog blagih ili odsutnih simptoma, a neliječena može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija
Gonoreja ili triper je druga najčešća spolno prenosiva bolest u razvijenom svijetu, nakon klamidije. Uzrokovana je bakterijom Neisseria gonorrhoeae, a zarazi su podložni i žene i muškarci. Glavna karakteristika gonoreje je pojačan vaginalni iscjedak, odnosno kapanje gnojnog iscjetka iz penisa u muškaraca. Upravo zato, ova bolest poznata i je pod nazivom kapavac.
Bolest se prenosi vaginalnim, oralnim ili analnim spolnim odnosom. Prijenos je moguć i s oboljele majke na dijete pri porodu.
Simptomi gonoreje
Simptoma gonoreje obično nema ili su vrlo blagi, zbog čega bolest često prolazi neopaženo.
Neisseria gonorrhoeae može inficirati sluznice mokraćno – spolnog sustava, uključujući vrat i trup maternice te jajovode kod žena, kao i mokraćnu cijev kod žena i muškaraca. S obzirom na način spolnog odnosa pri kojem je nastupila infekcija, ova se bakterija također može nastaniti na sluznici usta, ždrijela te rektuma.
Kod novorođenčadi koja se zarazila tijekom poroda, često je prisutan gonokokni konjunktivitis (upala oka).
Ovisno o inficiranom području, simptomi mogu biti sljedeći.
- akutni uretritis (upala mokraćne cijevi) s bolnim mokrenjem,
- gnojni iscjedak iz mokraćne cijevi kod muškaraca,
- pojačan, rijetko gnojni iscjedak iz rodnice,
- krvarenje iz rodnice između menstruacija,
- konjunktivitis (upala oka) ,
- orofaringitis (upala usne šupljine i ždrijela) s peckanjem i bolovima,
- anorektalna infekcija s bolnim pražnjenjem crijeva, krvarenjem i svrbežom.
Najčešće se radi o infekciji mokraćno – spolnog sustava, koja je kod gotovo 95 % muškaraca simptomatska, dok je kod žena najčešće asimptomatska, a katkad i neprepoznata, budući da se simptomi mogu pripisivati upali mokraćnog mjehura ili vaginitisu (gljivična ili bakterijska infekcija rodnice).
Specifičan gnojni iscjedak javlja se u samo 10 do 20 % inficiranih žena.
Moguće komplikacije
Kod žena, gonokokna infekcija može upalnu bolest zdjelice koja, ako se pravovremeno ne prepozna i ne liječi, dovesti do trajnih oštećenja reproduktivnog sustava te otežati ostvarivanje trudnoće.
Gonokokna infekcija može uzrokovati komplikacije i kod muškaraca, uključujući epididimitis (upalu pasjemenika), prostatitis (upalu prostate), te suženja mokraćne cijevi.
U trudnoći, gonoreja može uzrokovati pobačaj ili prijevremeni porođaj.
Vrlo rijetko, gonokok može dospjeti u krvotok te uzrokovati životno opasnu infekciju obilježenu visokom temperaturom, crvenim osipom te bolnom upalom zglobova.
Dijagnostika i liječenje gonoreje
U muškaraca, za postavljanje dijagnoze gonoreje uzima se bris mokraćne cijevi, a u žena se uzima bris vrata maternice ili mokraćne cijevi. Po potrebi, može se uzeti i bris ždrijela, rektuma ili spojnice oka (konjunktive).
S obzirom na to da je gonoreja bakterijska infekcija, liječenje se provodi primjenom antibiotika.
Kada je potrebno testirati se na gonoreju?
Postoje li simptomi poput bolnog mokrenja, pojačanog ili gnojnog iscjetka, osipa ili crvenila spolnih organa, potrebno je učiniti testiranje na spolno prenosive bolesti, uključujući gonoreju.
Međutim, ponekad se potrebno testirati i ako simptomi bolesti nisu prisutni, primjerice kod:
- čestih promjena spolnih partnera,
- nezaštićenog spolnog odnosa s nepoznatom osobom,
- prakticiranja spolnih odnosa s osobom koja često mijenja partnere,
- prakticiranja spolnih odnosa s osobom koja je nedavno oboljela od spolno prenosive bolesti.
Bolesni bez simptoma: testirajte se pravovremeno na spolno prenosive bolesti
Sve spolno aktivne osobe mogu biti u riziku od zaraze spolno prenosivim bolestima. One ne prolaze same, ali se...
SAZNAJTE VIŠENaravno, ako se ispostavi da jedan od partnera boluje od spolne bolesti, i drugi se partner također treba testirati.
Mogućnosti prevencije
Redovito i ispravno korištenje kondoma znatno smanjuje rizik prijenosa gonoreje. Također, odgovorno spolno ponašanje, kao što je testiranje na spolno prenosive bolesti, vrlo je važno u prevenciji širenja gonoreje.
Više stručnih savjeta potražite na stranici Poliklinike Mazalin.