Zanimljivosti i savjeti - 3. siječnja 2022.
AUTOR ČLANKA - Redakcija

Koliko su sigurni TikTok “zdravstveni” trendovi?

TikTok je sve popularnija društvena mreža na kojoj pratitelji razmjenjuju plesne pokrete, kulinarske recepte i zabavne filmiće s kućnim ljubimcima. No što je sa zdravstvenim savjetima i izazovima koji se ondje dijele? Koliko su sigurni ili čak opasni?

TikTok zdravstveni savjeti

Svakog tjedna pojavi se novi viralni trend na društvenim mrežama kao što je TikTok. Tvorci njihovih sadržaja uvjeravaju nas da su njihovi „zdravstveni trikovi“ osmišljeni tako da bi vam pomogli živjeti zdravije ili zabavnije.

No, stručnjaci poznatog zdravstvenog web portala Clevelandclinic.org odlučili su istražiti neke od popularnih TikTok preporuka te otkriti koliko su ovi „hacks“ sigurni ili možda čak i opasni po vaše zdravlje.

Sladoled na štapiću od smrznutog meda

Ludi ste za slatkim? Možda će vas zanimati novi TikTok trend smrzavanja meda kojeg preko noći možete pretvoriti u sladoled na štapiću.

Tko najlakše nasjeda na lažne informacije o zdravlju?

No zastanite malo prije nego što se odlučite na ovaj korak. Med je poznat po svojim zdravstvenim blagodatima ako se uzima u umjerenoj količini. Međutim, konzumirate li ga previše, može vam povisiti razinu šećera u krvi, smanjiti krvni tlak i pokvariti želudac te čak prouzročiti dijareju. Gastroenterolog Alberto Rubio-Tapia upozorava za Cleveland Clinic da ako imate intoleranciju na fruktozu možete nepotrebno opteretiti vaš želudac.

Presuda: Preskočite porciju smrznutog meda i umjesto toga radije uključite med u vašu prehranu na zdraviji način (dodajte ga zobenim pahuljicama ili u zdravi voćni smoothie). Ako baš žudite za smrznutom poslasticom, napravite domaći sladoled na štapiću od kokosova mlijeka i malina (ili nekog drugog voća).

Rižina voda za sjajniju kosu

Sigurno ste na televiziji vidjeli neku reklamu koja vas je pokušala uvjeriti da ćete baš uz određeni preparat za njegu kose imati neodoljivo sjajne i bujne vlasi? No što kažete da umjesto toga za tretman iskoristite prokuhanu vodu od riže? Upravo je ovaj trik za njegu kose postao vrlo popularan sadržaj na TikToku. Drži li on vodu?

Dermatologinja Shilpi Khetarpal pojašnjava da rižina vodica, škrobna tekućina koja nastaje kada rižu prokuhate u vodi, sadrži inozitol kojeg mnogi slave kao sastojak koji može pomladiti kosu te potaknuti njen rast.

Presuda: Ne postoje negativni učinci korištenja rižine vode za ispiranje kose (osim ako imate upalu vlasišta). Stoga slobodno ubacite ovaj „hack“ u vašu dnevnu rutinu za njegu kose i uvjerite se sami hoće li vam osigurati sjajniji i bujniji izgled kose.

Viralni izazov #ŠtoSamSveDanasPojeo

Jedan od najpopularnijih TikTok trendova označen hashtagom #WhatIEatInaDay su i dnevna videa u kojima tiktokeri dijele informacije o tome što su sve pojeli toga dana. Zvuči benigno zar ne? No, pričekajte malo! Ova videa mogu promovirati poremećaje u prehrani, a da toga njihovi autori i nisu svjesni.

Kada ih pogledate, htjeli to ili ne, počet ćete se uspoređivati s drugima te će se možda u vama pojaviti sram što jedete više od drugih. Zapamtite da svaki organizam ima svoje potrebe za dnevnim unosom kalorija i da taj unos ovisi o spolu, dobi, razini fizičkih dnevnih aktivnosti, ali i drugim faktorima.

Presuda: Nemojte se diviti tuđoj dijeti. Važno je da svaki dan unesete dovoljnu količinu kalorija u vaš organizam. To što neki stranac na TikToku može „preživjeti“ dan s dva smoothieja, ne znači da je to dobar putokaz za vas.

Vrlo opasno „šlagiranje“ antihistaminima

Jedan od luđih i nepromišljenijih trendova na TikToku svakako je izazov uzimanja Benadryla (odnosno difenhidramin hidroklorida) u svrhu postizanja halucinacija. Riječ je o antihistaminiku koji se kao sastojak nalazi u nekim lijekovima za tretman alergija, prehlade ili kašlja. Tako neki nepromišljeni tiktokeri potiču druge da uzimaju veće doze Benadryla kako bi postigli „alternativna stanja svijesti“.

No, imajte na umu da svako uzimanje prekomjernih doza lijekova može biti vrlo opasna ideja. Svaki lijek se treba koristiti u strogo propisanim dozama i za strogo propisanu primjenu. Rekreativno korištenje lijekova sve je samo ne „dječja igra“. Pedijatrica Purva Grover upozorava da uzimanje većih doza Benadryla može osobito kod djece dovesti do zastrašujućih nuspojava – oštećenja mozga, pa i smrti.

Presuda: ovaj tobožnji izazov nevjerojatno je opasan i ni u kojem slučaju ga nemojte prihvatiti.

Kućna metoda izbjeljivanja zuba vodikovim peroksidom

Mnogi proizvodi za izbjeljivanje zuba sadrže vodikov peroksid i uglavnom su sigurni za uporabu. No to ne znači da je sigurno aplicirati čisti vodikov peroksid na zube kao što to čine neki tiktokeri.

Važno je naglasiti da odobreni preparati za izbjeljivanje zuba sadrže sigurnu dozu vodikova peroksida i to je ključ – pravilno doziranje. Ako na vaše zube stavite abrazivnu supstancu kao što je hidrogen peroksid, upozorava stomatologinja Anne Clemons, svakako ćete oštetiti njihovu caklinu.

Presuda: nemojte stavljati čisti vodikov peroksid na vaše zube jer postoje bolji načini za njihovo izbjeljivanje. Ako vas muče žuti zubi ili mrlje na njima, radije se obratite vašem zubaru za savjet i pomoć.

Češnjak za odčepljivanje nosa

Muči vas začepljen nos? Neki tiktoker savjetuju da u nosnicu stavite režanj bijelog luka te tako pročistite vaš dišni kanal. Njihovi viralni videi prikazuju scene u kojima tiktokerima procuri nos čim  izvade češnjak iz nosa. No stvari nisu uopće takve kakve izgledaju.

Stavljanje češnjaka u nos može dodatno potaknuti stvaranje sluzi koja navre van kada režanj izvadite iz nosa. Uz to, češnjak može iritirati nosnu sluznicu što može dovesti do dodatnog začepljenja nosa!

Presuda: nutricionistkinja Laura Jeffers naglašava da češnjak ima mnoge zdravstvene blagodati, ali stavljanje češnjaka u nos nije jedna od njih. Za liječenje prehlade i odčepljivanje nosa radije koristite isprobane metode: prepisane lijekove, odmor i dovoljne količine tekućine.

Hladni tretman za podočnjake

Stavljanje hladnih obloga na lice nije dobro samo kada imate čvorugu na čelu. Novi TikTok trend preporučuje obloge od leda i kada se želite riješiti podočnjaka ispod očiju.

Kozmetičarka Lori Scarso naglašava da hladni oblozi pomažu kod smanjenja suvišne tekućine u limfnom sustavu što pogoduje smanjenju kožnih nateklina. Tako možete reducirati podočnjake ispod vaših očiju i posvijetliti ten, a sve uz vrlo malo napora. 

Presuda: hladni tretmani za lice su OK, siguran trik za redukciju podočnjaka, ali nisu nikako rješenje za probleme kao što su kožne akne, genetski uzrokovani podočnjaci ili bore.

Jutarnji „proffee“ – proteinska kava za razbuđivanje

Među tiktokerima sve je popularniji trend miješanja proteinskog praška s kavom poznat pod nazivom „proffee“. Riječ je o moćnom jutarnjem napitku koji daje energiju za novi radni dan ili odlazak u teretanu.

Konzumacija proteina ujutro može pomoći kod smanjivanja osjećaja gladi te se savjetuje ako želite postići bolju kontrolu tjelesne težine. Uz to, proteini će napuniti energijom vaš metabolizam i pomoći vam da sagorite više kalorija, ističe nutricionistkinja Kate Patton.

Presuda: jutarnji „proffee“ je dobar ako ne pretjerate s njim. Kod biranja proteinskog praška, potražite onaj kontroliranog porijekla i visoke kvalitete kako biste iskoristili sve njegove prednosti.

Sjemenke od papaje protiv parazita

Jesu li sjemenke popularne papaje doista tajna za čist probavni sustav bez parazita? Tiktokeri tvrde da jesu i savjetuju konzumaciju ovih gorkih sjemenki.

Gastroenterologinja Christine Lee tvrdi da one nisu po sebi loše te da istraživanja pokazuju kako voće može biti dobro oružje u borbi protiv probavnih parazita. No još uvijek ne postoji dovoljno znanstvenih dokaza koji potvrđuju ovu tezu, uz upozorenje da u papaja sjemenkama postoji određena količina cijanida pa je potrebno biti oprezan kod konzumacije ove namirnice.

Presuda: ako mislite da imate probavne parazite, preskočite ovaj tiktokerski recept i zaputite se liječniku da vam prepiše terapiju.

Chia sjemenke natopljene u vodi kao kura mršavljenja

Neki tiktokeri objavljuju videa u kojima ih možete vidjeti kako ispijaju vodu u kojoj su odležale chia sjemenke s ciljem ublažavanja osjećaja gladi.

Zdravlje nije online: Zašto nam internet ne može reći točnu dijagnozu

Zdravlje nije online: Zašto internet ne može postaviti točnu dijagnozu

U današnje vrijeme internet sve češće zamjenjuje listanje medicinskih enciklopedija. Pa ipak, te se informacije moraju uzeti s dozom...

SAZNAJTE VIŠE

Nutricionistkinja Beth Czerwony ističe da chia sjemenke mogu upiti 12 puta veću količinu vode od svoje mase. Chia sjemenke natopljene u vodi uvećavaju se u vašem želucu gdje zauzimaju određeni prostor te vam time pružaju osjećaj ispunjenosti zbog čega se osjećate sitima te lakše možete biti na dijeti.

Presuda: povremena čaša vode s chia sjemenkama neće vam naštetiti. No konzumacija ovih sjemenki ne smije biti zamjena za zdravu prehranu, već samo zgodan trik koji vam može poslužiti kada se ukaže prilika.

Kritički razmišljajte kada pratite zdravstvene trendove na TikToku

Teško je predvidjeti koji će sljedeći viralni trend zavladati na TikToku. No jedno treba imati na umu: internet nije zamjena za savjete koje vam mogu pružiti liječnici ili ljekarnici.

Sljedeći put kada se oduševite nekim TikTok trikom, nemojte odmah pomisliti da je siguran za vaše zdravlje – uvijek provjerite s vašim liječnikom drži li preporučeni „hack“ vodu, odnosno je li opasan ili neškodljiv za vas.

Izvor: https://health.clevelandclinic.org/tiktok-health-trends/

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button