Otorinolaringologija - 19. ožujka 2025.
AUTOR ČLANKA - Doc. dr. sc. Ivana Aras, spec ORL, audiolog i fonijatar, Poliklinika za rehabilitaciju slušanja i govora SUVAG, Zagreb

Osjećate vrtoglavicu pri pokretima glave? Krivci mogu biti kristalići u uhu 

Ako vam se vrtoglavica javlja pri zabacivanju glave unatrag, okretanju u krevetu ili čak pri pogledu prema gore, moguće je da su za to odgovorni „odbjegli“ kristalići u unutarnjem uhu. Iako neugodan, ovaj poremećaj može se uspješno dijagnosticirati i liječiti

kristali u uhu-vrtoglavica

Mnogi pacijenti s vrtoglavicom, među njima i oni mlađe dobi, osjećaju da im određeni pokreti glave provociraju vrtnju. Posebice im smeta pogled prema gore; tuže se da ne mogu dosegnuti više police u ormaru, obrisati s njih prašinu, promijeniti žarulju ili staviti oprano rublje da se suši na visoku žicu. Da bude gore, neki od njih nemaju mira niti kad legnu; vrtoglavica se javlja tipično pri polijeganju ili okretanju u krevetu, pa moraju pomno birati položaj kako će se namjestiti za počinak.

Kristali u uhu kao najčešći uzrok vrtoglavice 

Iako ovakva vrtoglavica uglavnom kratko traje, spontano prolazi najčešće unutar minute, može biti intenzivna, izazivati mučninu i nagon na povraćanje, pa pacijenti u panici i nelagodi gube osjećaj za vrijeme. Uz to je vjerojatno i da će se ponoviti, javiti u posebno nezgodnom trenutku, te pacijent s vremenom razvija strah od kretanja, povlači se u sebe, a svakodnevno  mu je funkcioniranje prilično ograničeno, čak i unutar vlastita četiri zida. 

Naučite razliku: Što mi je? Nesvjestica ili vrtoglavica?

Najčešći uzrok ovakvih smetnji, a i najčešći uzrok vrtoglavice uopće prema kliničkoj praksi i literaturi su „kristali u uhu“. 

Što su kristali u uhu? 

Riječ je o sitnim kristalićima kalcij karbonata koji su dio osjetila za ravnotežu u unutrašnjem uhu, i to onog njegovog dijela koji je zadužen za detekciju linearnog (ravnog) gibanja. 

Kristalići su „ukopani“ u membranu koja prekriva osjetne stanice sa izdancima, takozvanim dlačicama, daju joj težinu; kad se glava pokrene, pomiče se i membrana te savija dlačice, a to je signal o kretanju koji se putem živca šalje dalje u mozak. 

I sve je dobro dok su kristalići u membrani, tamo gdje i trebaju biti. 

„Odbjegli“ kristalići kao uzrok vrtoglavice 

Ali, ponekad se dogodi, nekad nakon nekog trzaja ili udarca glavom, a često bez jasnog uzroka, da se mali dio tih sitnih kristalića odvoji od svoje membrane i otpluta u tekućini koja se nalazi unutar osjetila za ravnotežu. I opet, sve će biti u redu, za te odmetnike nećemo ni znati, sve dok ne padnu na neko drugo osjetljivo mjesto koje unutar osjetila za ravnotežu služi kao senzor za detekciju gibanja. A takvih mjesta ima po tri sa svake strane, i lijevo i desno, te se nalaze u proširenjima polukružnih kanalića smještenih u neposrednoj blizini. 

Vrlo je vjerojatno da će pravi pokret glave te plutajuće lutajuće kristaliće dovesti da padnu baš na to osjetljivo mjesto i eto vrtoglavice. Naime, polukružni kanali u osjetilu ravnoteže služe kao senzori kružnog gibanja i vrtnje. 

Dakle, građa i anatomija ljudskog unutrašnjeg uha u kojem se nalazi cijelo osjetilo za ravnotežu je takva da oni najčešće padaju u područje stražnjeg polukružnog kanala (ovdje je provokacija pokret glave prema gore i zabacivanje prema natrag, pa tako i polijeganje) ili postraničnog kanala (provokacija je okret lijevo – desno), a iznimno rijetko padaju u prednji kanal.  

Kako se poremećaj dijagnosticira? 

Ovaj poremećaj vrlo se brzo i lako dijagnosticira tako da pacijenta u kontroliranim uvjetima na krevetu ili ležaju postavljamo u položaje za koje se zna da su provokacija za izazivanje vrtoglavice ako su kristalići uzrok njegovih tegoba. 

Postoje tipični manevri kojima se ispituje svaki kanal zasebno, za desnu i za lijevu stranu. Ako pri ispitivanju dođe do pada kristalića na osjetljivo mjesto, javit će se vrlo jasni znakovi; pacijent osjeti kratku vrtoglavicu, a uz to se uvijek javi i tipičan refleksni trzaj očiju, tzv. nistagmus koji traje koliko i vrtoglavica te je dokaz aktivacije „senzora“ u polukružnom kanalu.  

Namještanje kristala u uhu 

Ako ove znakove jasno vidimo, možemo biti sigurni da su kristalići uzrok vrtoglavice, pa se u svrhu liječenja moraju provesti repozicijski manevri koji će kristaliće udaljiti od osjetljivog mjesta i odvesti ih negdje na sigurno, gdje neće smetati. 

Ova repozicija provodi se svakako kod liječnika, a kod kuće se preporučuje pošteda od naglih pokreta glavom i ležanje na povišenom uzglavlju tijekom nekoliko dana. Prema potrebi se, nakon kontrolnog pregleda, repozicija može i ponoviti. 

vrtoglavica

U vrtlogu vertiga: zbog čega nam se sve vrti u glavi

Vrtoglavica ima više mogućih uzroka i ponekad nije jednostavno otkriti pravi, no ako vam se pokrenulo tlo pod nogama,...

SAZNAJTE VIŠE

Repozicijski zahvat u ambulanti u najvećem broju slučajeva dovodi do izlječenja, odnosno do prestanka ili smanjenja vrtoglavice. Uglavnom nije potrebna dodatna terapija lijekovima ako je riječ samo o ovoj bolesti, odnosno o BPPV-u.  

Spomenimo za kraj i stručan naziv poremećaja – benigni paroksizmalni pozicijski vertigo (BPPV). Dakle, bolest je po svom karakteru zbilja benigna, iako neugodna, nije znak nekih drugih neuroloških težih bolesti te je uzrokovana tipičnim položajima i pokretima glave. Napadaj naglo nastaje, ali najčešće isto tako brzo i prolazi. Prepoznate li ove simptome, ne oklijevajte se javiti vašem liječniku. 

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button