Oči - 12. rujna 2024.
AUTOR ČLANKA - Redakcija

Što nam sve može zamutiti vid?

Zamućenje vida relativno je česta pojava, a posebno je karakteristična za umor. No mogućih uzroka ima jako puno, od relativno bezazlenih do bolesti koje mogu dovesti do sljepoće. A tu su i stanja koja traže hitni odlazak liječniku

zamućenje vida

„Toliko sam umoran/na da mi se muti pred očima“, vrlo je često spominjana izjava. I stvarno nije rijetkost da nam se zamuti pred očima u trenucima umora i iscrpljenosti. Međutim, vid može postati mutan iz puno razloga, a najčešće se to događa postupno.

Dođe li do naglog zamućenja vida, to je svakako razlog da se hitno javite liječniku.

Spomenimo neke od mogućih uzroka zamućenja vida.

Zašto su nam oči ujutro krmeljave i kada se zbog krmelja javiti liječniku?

Refrakcijska greška oka

Refrakcija ljudskog oka označava dioptrijsko stanje loma zraka svjetlosti u mirovanju (bez akomodacije). Odstupanje od uredne refrakcije naziva se refrakcijska greška oka i tu govorimo o dalekovidnosti, kratkovidnosti te astigmatizmu.

Tako zamućenje vida može značiti da su vam potrebne naočale, bilo prve ili nove. No svakako bi bilo poželjno obaviti pregled kod oftalmologa, posebice ako imate i ostale probleme s vidom.

Suho oko

Ako vam se, uz zamućenje vida, javljaju i simptomi poput grebanja, pečenja te, općenito, nadraženosti, mogla bi biti riječ o sindromu suhog oka. Naprezanje očiju pri korištenju računala, određena medicinska stanja i zadimljeno ili vjetrovito okruženje, samo su neki od mogućih uzroka ovog stanja, a blagotvorna pomoć u tom su slučaju umjetne suze.

Siva mrena

Katarakta ili siva mrena najčešće je posljedica prirodnog procesa starenja koji dovodi do zamućenja očne leće. Mrena dovodi do slabljenja vida i zamućenja slike, uz promijenjen doživljaj boja i promjenu dioptrije. Ostali znakovi mogu uključivati neugodno blještanje i rasipanje svjetla (pogotovo tijekom noćne vožnje), duple slike, a česti su i problemi s čitanjem te s gledanjem u ekrane.

Posljedica sive mrene je postupan gubitak vida, a u konačnici i sljepoća. No katarakti treba vremena da se razvije te često na početku ne uzrokuje nikakve probleme, a neke sive mrene ostanu male te uzrokuju tek nekoliko tegoba. No sumnjate li na pojavu mrene, svakako se treba javiti oftalmologu.

Glaukom

Zamućenje vida ili pojava koju opisuju kao „vid u tunelu“, može upućivati na glaukom, skupinu očnih bolesti koja uzrokuje gubitak vida i sljepoću oštećenjem vidnog živca. Vidni živac je zapravo snop u stražnjem dijelu oka koji sadrži više od milijun živčanih vlakana. Glaukom može zahvatiti jedno ili oba oka. Obično se sporo razvija i često u početku nema simptoma. Međutim, može uzrokovati značajno oštećenje vida, pa čak i sljepoću tijekom vremena.

Degeneracija makule

Makula ili žuta pjega jest središnji dio retine ili mrežnice koja nam omogućuje centralni vid, čitanje i razlikovanje finih detalja. Degeneracija makule je bolest koja se obično javlja kod starijih odraslih, obično iznad 50 godina, a koje rezultira gubitkom vida u središtu vidnog polja tako da se otežava i onemogućava čitanje i prepoznavanje lica, iako preostali periferni vid omogućava ostale svakodnevne aktivnosti. 

Infekcija oka

Infekcija jednog ili oba oka može dovesti do zamućenog vida. Često zahvaća rožnicu, prozirni, vanjski sloj oka.

Konjunktiva (spojnica) je sluznica oka i ona prekriva bjeloočnicu sve do rožnice, kao i unutarnje dijelove kapaka. Konjunktiva štiti unutrašnjost oka od raznih štetnih utjecaja kao što su virusi i bakterije (infektivni konjunktivitis), kemikalije, strano tijelo i slično.

Spomenimo i herpes simpleks keratitis – riječ je o infekciji oka koja zahvaća rožnicu (prozirni sloj ispred šarenice i zjenice) te je uzrokovana herpes simpleks virusom. Najčešći simptomi su bol u očima, suzenje, crvenilo, osjećaj stranog tijela u oku i osjetljivost na jaku svjetlost. To je jedan od najčešćih uzroka infekcija rožnice i jedna od najčešćih infekcija oka uzrokovanih nošenjem ili neodgovarajućom higijenom kontaktnih leća.

Kada se hitno javiti liječniku?

Zamućenje vida može pratiti brojne zdravstvene tegobe poput dijabetesa, nekih autoimunih bolesti ili pak migrena. Iako se zamućen vid često postupno pogoršava, postoje stanja koja mogu uzrokovati iznenadno pojavljivanje zamućenja.

Ta stanja su najčešće hitni medicinski slučajevi te uključuju:

  • moždani udar ili prolazna ishemijska ataka (TIA),
  • nagli porast krvnog tlaka,
  • hifema, odnosno krvarenje unutar oka,
  • odvajanje mrežnice,
migrena, suho oko, sindrom suhog oka

Je li migrena povezana sa sindromom suhog oka?

Američki istraživači otkrili su da su osobe koje pate od migrene izložene većem riziku od razvoja kroničnog sindroma suhog...

SAZNAJTE VIŠE
  • srčani udar,
  • Infekcije oka i njegovih tkiva,
  • migrenu,
  • ozljede oka.

Ako vam se vid brzo zamuti i/ili ako vam se dogodi iznenadni gubitak vida, hitno potražite medicinsku pomoć!

Korišteni izvori: Health.com, Cleveland Clinic

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button