Operacija katarakte: novi pogled s novim intraokularnim lećama
Liječenje katarakte obično uključuje operaciju tijekom koje se zamućena prirodna leća uklanja i zamjenjuje intraokularnom lećom (IOL), čime se obnavlja jasan vid. No nije svejedno koja će se leća odabrati
Operacija katarakte je najčešća operacija u svijetu, no samo mali broj pacijenata dobiva napredne intraokularne leće posebno dizajnirane za astigmatizam i prezbiopiju (mogućnost čitanja bez naočala nakon 40. godine).
No za početak, objasnimo što su katarakta i kakve sve intraokularne leće mogu biti.
Katarakta i intraokularne leće
Katarakta je stanje oka u kojem prirodna leća postaje zamućena, što dovodi do postupnog pogoršanja vida. Leća je obično prozirna i omogućuje svjetlosti da prolazi kroz nju kako bi stvorila jasnu sliku na mrežnici.
Organ koji fascinira: 10 zanimljivih činjenica o našim očima
Kada se razvije katarakta, ta leća postaje zamućena uzrokujući sljedeće simptome i znakove:
- zamućen vid,
- osjetljivost na svjetlo (posebno pri jakom svjetlu),
- slab noćni vid,
- promjene u percepciji boja (boje mogu izgledati manje živopisne),
- povećana potreba za promjenama dioptrije naočala ili leća.
Katarakta je najčešće povezana sa starenjem, ali može se pojaviti i zbog drugih čimbenika kao što su dugotrajna izloženost UV zrakama, dijabetes, upotreba određenih lijekova, poput kortikosteroida, ozljede oka ili pak genetski čimbenici.
Liječenje katarakte obično uključuje operaciju tijekom koje se zamućena prirodna leća uklanja i zamjenjuje intraokularnom lećom (IOL), čime se obnavlja jasan vid.
Vrste intraokularnih leća
Intraokularne leće su, dakle, umjetne leće koje se ugrađuju u oko kako bi zamijenile prirodnu očnu leću koja je uklonjena, najčešće zbog katarakte. Te leće mogu biti različitih vrsta, ovisno o potrebama pacijenta, pa razlikujemo:
- monofokalne IOL – omogućuju jasan vid na jednoj udaljenosti (obično daleko), ali pacijentima su nakon potrebne naočale za čitanje ili druge aktivnosti na bliskoj udaljenosti,
- multifokalne IOL – omogućuju jasan vid na različitim udaljenostima (blizu i daleko), što smanjuje potrebu za nošenjem naočala,
- torične IOL – koriste se za ispravljanje astigmatizma, zajedno s poboljšanjem vida na daljinu i
- akomodativne IOL – omogućuju promjenu fokusa između različitih udaljenosti slično prirodnoj leći.
Najstariji i najjednostavniji tip su monofokalne leće, dok je prva multifokalna IOL predstavljena 2010. godine, a omogućavala je vid na svim udaljenostima. Iako je tada bila najsavršenija leća, pacijenti su se često žalili na neugodne vizualne efekte, poput aureola, odsjaja i bljeskova.
Najmodernije leće s produženim fokusom pojavile su se 2014. godine, ali mnogi ljudi još uvijek smatraju da su multifokalne leće najbolje i najnaprednije, što nije točno. Leće s produženim fokusom omogućuju dobru kvalitetu vida na daljinu, srednju distancu (za rad na računalu) i čitanje običnih tekstova (npr. u trgovini), ali za dulje čitanje sitnog teksta, poput deklaracija, bit će potrebne naočale.
Izazovi odabira intraokularnih leća
Ukratko, intraokularne leće mogu izazvati nepoželjne efekte, pa se danas, prilikom odabira, kirurzi i pacijenti često suočavaju s kompromisima. Na primjer, možete odabrati leću koja omogućuje jasan vid na svim udaljenostima bez naočala, ali uz mogućnost pojave odsjaja i aureola.
Stručnjaci naglašavaju da trebamo biti svjesni toga da vid s intraokularnim lećama nikada neće biti isti kao vid koji ste imali u djetinjstvu (ako niste imali refrakcijske greške i niste nosili naočale). Svaka leća ima svoje mane, ali tehnologija stalno napreduje, pa se svake godine pojavljuju nova rješenja koja su bolja od prethodnih. Na primjer, multifokalne leće nude dobar vid na svim udaljenostima, ali su malo bolje za blizinu, dok neće pružiti tako dobar vid na daljinu kao monofokalne leće ili leće s produženim fokusom. Leće s produženim fokusom idealne su za daljinu i srednju distancu (posebno ako radite u uredu i koristite računalo), a omogućuju čitanje običnih tekstova, no za sitniji tekst i dalje će biti potrebne naočale.
Intraokularne leće idealne za vozače
Zahvaljujući napretku tehnologije, na tržištu su se pojavile leće koje nude izuzetnu jasnoću vida te smanjuju nepoželjne efekte koje, primjerice, mogu izazvati druge intraokularne leće.
6 koraka koji mogu pomoći u smanjenju rizika od razvoja katarakte
Možda nećete moći u potpunosti spriječiti katarakte, ali postoje koraci koje možete poduzeti kako biste smanjili rizik ili odgodili...
SAZNAJTE VIŠERiječ je o lećama TECNIS PureSee koje rješavaju ove probleme i poboljšavaju ishode, kako za pacijente, tako i kirurge. Ova nova refraktivna leća pruža dosljedan, neprekinut, visokokvalitetan vid s odličnim vidom na daljinu, srednju distancu i funkcionalnim vidom na blizinu, uz visoki kontrast (ne samo po danu, nego i noću). Također su minimalni neželjeni vizualni efekti poput halo i glare efekata.
Najviše koristi od novih leća mogu imati profesionalni vozači koji tijekom vožnje moraju zadržati fokus u promjenjivim svjetlosnim uvjetima, nositi se sa zasljepljujućim suncem ili mokrim, reflektirajućim cestama te održavati jasan vid u magli. Osim toga, trebaju se usredotočiti na prometne znakove i informacije te navigirati do odredišta. Stoga su leće posebno pogodne za one koji često i dugo voze jer smanjuju rasipanje svjetla oko izvora svjetla.
Ako i vi osjećate simptome katarakte, potražite više informacija o intraokularnim lećama u Poliklinici Ritz u Zagrebu.