Pilonidalni sinus: laserska operacija kao najbolje rješenje
Dugotrajna infekcija u području trtice poznata kao pilonidalni sinus ili pilonidalna cista najčešće se javlja kod muškaraca, vrlo je neugodna i može biti vrlo bolna. Laserska operacija predstavlja najbolje rješenje, a uspješnost liječenja je 90 posto
Pilonidalni sinus ili pilonidalna cista dugotrajna je infekcija kože u području trtice. Javlja se obično između adolescencije i 40-te godine života.
Točan uzrok ove bolesti nije poznat, no smatra se da do nje dolazi kada se dlačice savijaju i urastaju pod kožu, što organizam prepoznaje kao strano tijelo pa stvara upalu. Upravo zbog povećane dlakavosti češće se javlja kod muškaraca.
Dijagnozu postavlja kirurg kliničkim pregledom, bez potrebe za bilo kakvom dijagnostičkom obradom.
Minimalno invazivna kirurgija za brži oporavak i veću kvalitetu života
Rizični čimbenici
Rizični čimbenici koji pogoduju nastanku ove bolesti su:
- muški spol,
- povećana dlakavost,
- pretilost,
- dugotrajno sjedenje (učenici, studenti, vozači),
- manjak fizičke aktivnosti,
- neadekvatna higijena.
Znakovi i simptomi pilonidalnog sinusa/pilonidalne ciste
- kvržica/izraslina u području trtične kosti,
- „rupice“ u području trtične kosti,
- nelagoda i/ili bol, osobito pri dugotrajnom sjedenju,
- crvenilo,
- sekrecija sukrvavog sadržaja, ponekad neugodnog mirisa,
- temperatura viša od 38 °C.
Simptomi obično počinju polagano, a prva upala najčešće se manifestira kao bolna oteklina (apsces, odnosno nakupina gnoja) koja ponekad sama od sebe pukne te se izlije gnojno-krvavi sadržaj. Bolesnik se osjeća nešto bolje nakon toga, ali zaostane rupica iz koje se povremeno ili trajno cijedi sukrvavo-gnojni sadržaj. Takve se upale vrlo često ponavljaju.
Mogućnosti liječenja
Treba li se pilonidalni sinus/pilonidalna cista liječiti? Odgovor je jednostavan: da! Nakon postavljanja dijagnoze kliničkim pregledom, donosi se odluka o načinu liječenja.
Kada je upala jaka, odnosno na području trtice se razvije velika, crvena i bolna oteklina, kirurg u anesteziji (lokalnoj ili općoj) mora napraviti rez, odstraniti gnojni sadržaj i isprati ranu. Pritom je važno naglasiti kako se rana ne šiva, već se ostavlja da spontano zacijeli. Vrlo često zaostane rupica iz koje se povremeno ili trajno cijedi sukrvavo-gnojni sadržaj.
Trajno rješenje bila bi operacija, ali samo kada nema upale ili je upala blaga. Potrebno je minimalno četiri do šest tjedana od akutne (jake) upale kako bi se pristupilo trajnijem rješenju – kirurškom zahvatu.
Operacija se sastoji od ekscizije (izrezivanja) tkiva oko rupice, pri čemu rana ostaje otvorena ili se može sašiti, ovisno o tehnici koju kirurg koristi. Rana je obično veličine pet do 15 centimetara, ovisno o proširenosti bolesti. Ako se rana ostavi otvorenom, ona cijeli dulje od mjesec dana uz redovita previjanja, dok kod šivanja cijeli oko dva do tri tjedna. No tehnika sa šivanjem ima nešto višu stopu recidiva (povrat bolesti).
Zašto je laserska operacija najbolje rješenje
Laserska operacija pilonidalnog sinusa pokazala se je kao najbolje rješenje jer je minimalno invazivna, obavlja se u lokalnoj anesteziji, a traje svega 20-30 minuta. Kod laserske tehnike „rupice“ se malo prošire (2-3 mm), a u sinus se uvede tanka laserska sonda, koja svojom energijom uništi tkivo koje ne dozvoljava zarastanje rane.
Nakon laserskog liječenja cijeljenje rane je brže, a oporavak kraći. Preporučuje se izostanak sportskih aktivnosti u sljedećih mjesec dana te izbjegavanje dugotrajnog sjedenja. Povratak na posao obično je moguć nakon tri do četiri dana.
Uspješnost laserske operativne tehnike u liječenju pilonidalnog sinusa iznosi 90%.
Zašto se centralna pretilost mora liječiti?
Centralna pretilost je nakupljanje masnog tkiva dominantno u trbuhu. Radi se o estetskom i vrlo značajnom javnozdravstvenom problemu
SAZNAJTE VIŠERijetke komplikacije nakon laserske operacije
Komplikacije nakon laserske operacije su vrlo rijetke, a mogu uključivati:
- bolove,
- krvarenje,
- sekreciju u području rane,
- infekciju,
- apsces (nakupina gnoja),
- povrat bolesti.
Lasersko liječenje pilonidalnog sinusa/pilonidalne ciste obavlja se u Specijalnoj bolnici Sv. Katarina od 2018. godine. Osjećate li simptome pilonidalnog sinusa ili sumnjate da ga imate, javite se s povjerenjem iskusnim stručnjacima i dogovorite termin pregleda.
Izvor: SB Sv. Katarina