Pelin: gorak, ali blagotvoran prirodni lijek
Biljka pelin nije duboko ukorijenjena samo u našoj narodnoj medicini, već je cijenjena diljem svijeta. Pritom se nerijetko koristi i u pripremi raznih prehrambenih proizvoda
Biljke su se od davnina koristile za liječenje niza bolesti, osobito zaraznih. Zbog nuspojava i otpornosti patogenih mikroorganizama na antibiotike i većinu lijekova na tržištu, velika pozornost posvećena je ekstraktima i biološki aktivnim spojevima izoliranim iz biljnih vrsta koje se koriste u biljnoj medicini.
Jedna od njih je i Artemisia absinthium, poznatija kao pelin, važna višegodišnja grmolika biljka koja se široko koristi za liječenje raznih stanja i bolesti te ublažavanje boli.
Pelin kao alkoholno piće
Pelin se uglavnom koristi u izradi alkoholnih pića – u svijetu zvani vermut ili apsint (vermut, absinthe), a kod nas dobro poznati pelinkovac.
Za ovu domaću verziju u dokumentima Ministarstva poljoprivrede piše, između ostalog: „Hrvatski pelinkovac je tradicionalno jako alkoholno piće koje pripada kategoriji likera. Dobiva se iz etilnog alkohola poljoprivrednog podrijetla koji je zaslađen i aromatiziran maceratima aromatskog bilja u kojima, po sastavu i količini, dominira biljka pelin (Artemisia absinthium), uz komorač (Foeniculum vulgare), kadulju (Salvia officinalis) i mentu (Menta piperita), koji proizvodu daju prepoznatljiva i karakteristična organoleptička svojstva po kojima se proizvod razlikuje od ostalih jakih alkoholnih pića iz iste kategorije.“
Pelin u narodnoj medicini
Pelin se tradicionalno koristi za liječenje nekoliko poremećaja, uključujući povećanje hepatocita (stanica jetre), hepatitis, gastritis, žuticu, zacjeljivanje rana, splenomegaliju (uvećanje slezene), dispepsiju i probavne smetnje, nadutost, bol u želucu, anemiju, anoreksiju, depresiju, epilepsiju, kožne bolesti, giht i reumatske bolesti. Osim toga, koristi se kao lijek protiv parazita te repelent za kukce. Koristila se je i mast od pelina za smanjenje ukočenosti mišića i zglobova, kao i pomoć u zacjeljivanju modrica. Nadalje, pelin se koristi za ublažavanje porođajne boli te za ublažavanje bolova tijekom menstrualnog ciklusa. Koristi se i kod srčanih smetnji te hipertenzije.
Nobelova nagrada za artemisinin
Iako su stari Grci i Europljani srednjeg vijeka uvelike koristili pelin u medicinske svrhe, tek tijekom posljednjih nekoliko godina došlo je do povećanja interesa za istraživanje kemije i bioloških aktivnosti vrsta Artemisia.
To je nedvojbeno povezano s dodjelom Nobelove nagrade za medicinu 2015. godine za otkriće artemisinina koji je sad, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, prvi lijek izbora u liječenju malarije u slučaju rezistencije na klorokin. Do tog otkrića je došla Kineskinja Tu Youyou koja je cijeli znanstveni vijek posvetila biljnoj medicini.
Spojevi sadržani u pelinu
Pelin sadrži brojne spojeve odgovorne za njegovu biološku aktivnost, uključujući eterična ulja, gorke seskviterpenske laktone, izomere absintina, gorke spojeve, kao što je artemisinin, fenolne kiseline, flavonoide i kumarine.
Najpoznatija djelatna tvar pelina je tujon. Pelin sadrži dvije vrste tujona, zvane alfa tujon i beta tujon, pri čemu je alfa oblik toksičniji. Istraživanja na životinjama pokazala su da alfa tujon može uzrokovati konvulzije i smrt u većim dozama. Stoga Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) navodi da u Europskoj uniji sadržaj alfa i beta-tujona u alkoholnim pićima, uključujući apsint, ne smije prijeći 10 mg/kg za alkoholna pića s udjelom etanola većim od 25%, odnosno ne smije prelaziti 35 mg/kg u gorkom alkoholu.
Pelin u kozmetičkoj i prehrambenoj industriji
Osim u medicinske svrhe, pelin se koristi i u kozmetičkoj te prehrambenoj industriji.
Sirovine dobivene iz biljke koriste se kao komponente kozmetičkih proizvoda kao što su šamponi, serumi za lice, maske, esencije, tonici, hidratantne kreme sa SPF filterom te flasteri za podočnjake. Ovi oblici kozmetike koriste se za zaštitu, čišćenje i vlaženje kože, kao i za uklanjanje nepravilnosti na koži.
Proizvode se uglavnom s ekstraktima biljke ili destiliranim uljem. Proizvodi koji sadrže A. absinthium nalaze se u ponudi stranih tvrtki diljem svijeta. Među njima prednjače južnokorejski, ruski i američki proizvođači kozmetike.
A kada je riječ o prehrani, osim što se koristi u proizvodnji alkoholnih pića, uporaba pelina se preporučuje u manjim količinama za začinjavanje mesa, juha od povrća i svježeg povrća. Također se koristi kao boja i aroma u tradicionalnom korejskom kolaču od riže „green songpyeon“, koji je obavezni dio proslave festivala zahvalnosti „chuseok“. U Maroku se pelin dodaje čaju od mente.
Ublažite kašalj pomoću ljekovitog bilja
Ljekovito bilje pomoći će vam da ublažite kašalj, a neki od vaših saveznika su anis, jaglac, timijan, trputac, bijeli...
SAZNAJTE VIŠEZaključno
S obzirom na vrlo široko djelovanje pelina na poticanje probave i apetita, antiparazitsko djelovanje, neka antibakterijska i antifungalna svojstva, dobro djelovanje na sve dijelove probavnog trakta, protuupalno djelovanje, poticanje imunosnog sustava, blagotvorno djelovanje protiv boli, pa i na ublažavanje depresije, preporučuje se pelin koristiti u ograničenim, kontroliranim količinama.
Naravno, možete ga koristiti pijući povremeno čašicu pelinkovca, ali pri tome nemojte zaboraviti da alkohol u pelinkovcu može oštetiti vašu jetru više nego što joj pelin može koristiti. Ako želite koristiti pelin za ublažavanje svojih zdravstvenih tegoba, možete se konzultirati s iskusnim travarima ili, još bolje, s educiranim fitoterapeutima.