Konkretni savjeti za bolju organizaciju u slučaju kronične bolesti
Bilo da je riječ o lijekovima, raznim uputnicama, hrpi nalaza, krvnim pretragama ili pak ortopedskim pomagalima, dobra organizacija štedi vrijeme, kako liječniku, tako i pacijentu.
Svaki liječnik obiteljske medicine koji sa svojom medicinskom sestrom odgovarajuće skrbi o svojim bolesnicima, ulaže jako puno energije, znanja, vještina i vremena u brigu o kronično oboljelim osobama. Posebice zato što takvi bolesnici rijetko kad imaju samo jednu kroničnu bolest.
Sad kad se nalazim na obje strane, kao liječnica i kao kronični bolesnik, vidim koliko ustvari treba uložiti dodatnog napora kako bismo pomogli bolesnicima da se bolje organiziraju po pitanju skrbi o sebi, čime i nama, kao medicinskom osoblju, smanjujemo vrijeme potrebno za administrativne poslove, a ostavljamo dovoljno prostora za pravi rad s pacijentima.
4 strategije za lakše suočavanje i prihvaćanje kronične bolesti
Bilježnica sa svim podacima
Naravno da će se mlađi čitatelji, kao i oni informatički pismeniji, zapitati nakon čitanja članka „čemu svi ovi savjeti kad imamo aplikacije“? Pa ipak, još uvijek ima dovoljno stanovništva koje voli skrbiti o svojim obvezama „ručno“.
Dakle, ako se ne volite služiti mobitelom da biste organizirali svoje potrebe praćenja i liječenja bolesti, najbolje je da imate malu bilježnicu u koju ćete upisivati sve datume kada i što trebate od zdravstvene službe. Dobro bi bilo podijeliti bilježnicu u „poglavlja“ za lijekove, kontrolne preglede kod bolničkih specijalista i pomagala. Većinu ovih podataka možete provjeriti i na e-građaninu, ali opet, sve ovisi o tome koliko se želite time elektronski baviti.
Sad ćemo objasniti zašto i kako bi se trebalo organizirati.
Kutijice za lijekove i kako ih koristiti
Krećemo s lijekovima. Na tržištu lijekova, nažalost, postoje različita pakiranja, pa je nemoguće naručivati sve lijekove u isto vrijeme. Stoga, evo nekoliko savjeta.
Toplo preporučujem svima koji troše dva ili više lijeka da nabave odgovarajuću kutijicu za lijekove. Najbolje je odabrati kutijicu koja ima pregrade za sedam dana te da je svaki dan podijeljen na tri segmenta (za uzimanje lijekova ujutro, u podne i navečer). Također bi trebalo imati jednu kutiju u kojoj će biti pakiranja lijekova i iz koje ćete prebacivati i sortirati tablete u kutijici za lijekove.
Jednom tjedno odvojite vrijeme da si rasporedite terapiju za narednih sedam dana.
Provjerite trebate li naručiti lijekove
Nakon što ste posložili lijekove u sedmodnevnu kutijicu, provjerite koliko vam je kojeg lijeka ostalo u originalnim pakiranjima, odnosno za koliko dana. Naime, lijekove možete naručiti ako vam je preostalo pojedinog lijeka za 10 i manje dana. Tako možete grupirati lijekove te ih naručivati nekoliko u jednom danu, a ne svakih nekoliko dana pojedinačno. Ako dobivate lijekove na nekoliko mjeseci, onda vodite računa kada trebate otići u ljekarnu po nova pakiranja. Također treba napisati kada treba od svog liječnika tražiti novu turu lijekova.
Tip za one koji uzimaju samo Euthyrox. Naime, taj lijek se uzima natašte pola sata prije svih drugih lijekova i uzimanja hrane i pića. Ja imam i svoju malu kutiju za lijekove gdje stavljam samo Euthyrox te ga držim pored uzglavlja samo sa čašom vode, tako da popijem lijek dok sam još u krevetu. Ovaj savjet je, naravno, za one koji ne skaču odmah iz kreveta na zvono budilice.
Popis lijekova za bolnicu
Ako idete u bolnicu, ne smijete nositi sa sobom lijekove koje ste dobili od svog obiteljskog liječnika. Bolnica je dužna osigurati lijekove, pa je stoga dobro dobiti od svog liječnika spisak onih koje uzimate.
Uputnice
Sad malo o uputnicama. Postoji nekoliko vrsta uputnica, pa se po njima i različito postupa.
A uputnice služe za prvi i kontrolni pregled te za dijagnostiku (biokemijski laboratorij u bolnicama, rendgen, magnetsku rezonanciju, CT i slično). Kad dobijete tu uputnicu, naručite se odmah. Naručiti vas može i vaš liječnik kroz sustav CEZIH, ali za većinu pretraga ne može, a niti za pojedine preglede u bolnici. Ako vas liječnik ne može naručiti, onda se vi možete naručiti putem web stranice određene bolnice. Takve uputnice, ako ste se odmah naručili, vrijede godinu dana, tako da nije potrebno ponovno izdavanje uputnica, provjera kod obiteljskog liječnika vrijedi li još uputnica.
D uputnice vrijede godinu dana, a ako ste imali B uputnicu za bolničko liječenje, nakon otpusta iz bolnice morate dobiti tri uputnice za kontrolni pregled.
C1 uputnica se rijetko izdaje, za stanja koja nisu dovoljno definirana. Ako imate tu uputnicu, bolnički liječnik koji vas je pregledao i predložio pretrage dužan je izdati vam sve interne uputnice. Samim time vas sestra iz te ambulante može odmah naručiti na tražene preglede (ili to možete učiniti sami) da ne morate ići po nove uputnice kod svog obiteljskog liječnika.
C2 uputnica je ona kojom se upućujete na hitan prijem i vrijedi 24 sata. To je i logično jer ako trebate hitan pregled, trebate ga učiniti odmah.
Krvne pretrage
Kad idete na pregled (prvi ili kontrolni) kod bolničkog specijalista, uglavnom trebate učiniti i određene krvne pretrage. Budući da se za takve preglede čeka po nekoliko mjeseci, uglavnom je potrebno ponovno vađenje krvi, što ćete dogovoriti sa svojim liječnikom obiteljske medicine. Stoga pišite u svoju bilježnicu datume pregleda (nije loše staviti podsjetnik na mobitel), zaokružite ih na kalendaru, a možda i staviti papirić na vrata hladnjaka ispod ukrasnog magneta. Jer nije baš dobro propustiti dugo čekani termin. A svi ovi podsjetnici će vam pomoći da se sjetite 20-ak dana prije pregleda pitati svog liječnika trebate li napraviti nove pretrage za taj pregled.
Ortopedska pomagala
Po pitanju ortopedskih pomagala malo je kompliciranija situacija. Svako pomagalo (trakice za šećer, igle za davanje inzulina, pelene i slično) ima svoja pravila koliko često se može uzimati i u kojoj količini. Stoga pitajte svog liječnika pri izdavanju doznake za takva pomagala kad možete dobiti sljedeće pomagalo te, naravno, zapišite taj datum.
Svjetski dan bolesnika: budimo podrška svim oboljelima
Prva i, nadamo se, posljednja godišnjica pandemije naglasila je brigu o bolesnicima, njihova prava, ali i ulogu onih koji...
SAZNAJTE VIŠEOrganizacija medicinske dokumentacije
I na kraju, kao kronični bolesnik, obično imate „hrpu“ nalaza različitih specijalista. Toplo preporučujem da sve te nalaze posložite:
- po specijalnosti (npr. nalaze kardiologa posebno, nalaze dijabetologa posebno),
- zatim te iste nalaze složite po datumima.
Tako ćete olakšati i ubrzati pregled kod bolničkog specijalista jer će se dobiti sustavniji uvid u nalaze. I nemojte se iznenaditi kada ih kolege u bolnici nakon pregleda „malo razbacaju“. Po povratku kući odvojite malo vremena kako biste ih ponovno složili.
Sa svim ovim savjetima, ako ih se pridržavate, uštedjet ćete vremena sebi, svojoj obitelji, ali i svima nama u zdravstvenom sustavu.