Muško zdravlje - 23. listopada 2024.
AUTOR ČLANKA - Redakcija

Rijedak, ali moguć: karcinom dojke kod muškaraca

Karcinom dojke u muškaraca je rijetka, ali izlječiva bolest ako se otkrije u ranoj fazi. Svjesnost o simptomima i rizičnim čimbenicima, kao i pravodobno traženje medicinske pomoći, od vitalne su važnosti za uspješno liječenje i bolju prognozu

rak dojke kod muškaraca

Listopad je mjesec posvećen karcinomu dojke. Pa ipak, iako od ove zloćudne bolesti najčešće obolijevaju žene, javlja se i kod muškaraca. Karcinom dojke kod muškaraca je rijetka, ali ozbiljna bolest koja se javlja kada se u tkivu dojke formiraju maligne stanice. Iako se najčešće povezuje sa ženama, muškarci također imaju malu količinu tkiva dojke, što znači da mogu razviti rak dojke. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, karcinom dojke u muškaraca čini manje od 1% svih slučajeva karcinoma dojke.

Zašto se muškarci boje liječnika? Stavite zdravlje ispred straha

Prognoza za muškarce s karcinomom dojke ovisi o stadiju bolesti u trenutku dijagnoze. Ako se rak otkrije u ranoj fazi, šanse za preživljavanje su visoke. Međutim, muškarci često ne prepoznaju simptome karcinoma dojke ili ih ignoriraju, što dovodi do kasnije dijagnoze i lošije prognoze. Stoga je itekako važno podići svijest o ovoj bolesti među muškarcima.

Simptomi

Simptomi karcinoma dojke u muškaraca slični su onima kod žena. Najčešći simptom je bezbolna kvržica ili zadebljanje u području dojke.

Ostali simptomi mogu uključivati:

  • promjene na koži dojke, poput crvenila, udubljenja ili naboranosti,
  • iscjedak iz bradavice, koji može biti proziran ili krvav,
  • uvlačenje ili promjene u obliku bradavice,
  • oticanje limfnih čvorova ispod pazuha.

Muškarci koji primijete ove simptome trebali bi odmah potražiti liječničku pomoć kako bi se mogla provesti rana dijagnostika i liječenje.

Rizični čimbenici

Rizik od razvoja karcinoma dojke povećan je kod određenih skupina muškaraca. Neki od glavnih čimbenika rizika uključuju dob, obiteljsku povijest, genetske mutacije, hormonske promjene, kao i bolesti povezane s testisima.

Većina slučajeva javlja se kod muškaraca starijih od 60 godina, pri čemu su oni koji imaju blisku rodbinu s rakom dojke, osobito žene, izloženi većem riziku.

Mutacije gena BRCA1 i BRCA2 povećavaju rizik od raka dojke, kako kod žena, tako i kod muškaraca. Hormoni pak igraju važnu ulogu u razvoju karcinoma dojke i kod jačeg spola; muškarci koji imaju povećanu razinu estrogena zbog lijekova, bolesti ili pretilosti mogu biti izloženiji riziku.

Spomenuti treba i stanja poput Klinefelterovog sindroma, kod kojeg muškarci imaju dodatni X kromosom (umjesto XY imaju XXY), a koja su također povezana s većim rizikom razvoja karcinoma dojke. Potom je tu i orhitis, odnosno upala testisa. Najčešće je uzrokovana infekcijama poput zaušnjaka (mumpsa), a može oštetiti testise i poremetiti hormonalnu ravnotežu, povećavajući razinu estrogena, pa time i rizik od raka dojke. Muškarci kojima tijekom razvoja nije došlo do spuštanja oba testisa u skrotum (kriptorhizam) također su izloženi većem riziku, kao i oni koji imaju ginekomastiju (povećanje tkiva dojke zbog hormonalne neravnoteže).

Dijagnostika i liječenje

Dijagnosticiranje karcinoma dojke u muškaraca uključuje klinički pregled, mamografiju, ultrazvuk i biopsiju. Biopsija je ključna za potvrdu dijagnoze, jer omogućuje laboratorijsku analizu uzorka tkiva kako bi se potvrdilo prisustvo malignih stanica. Rano otkrivanje karcinoma dojke značajno poboljšava šanse za uspješno liječenje.

Listopad-mjesec borbe protiv raka dojke

Listopad: Nastavimo uspješnu borbu protiv raka dojke

Podaci za Hrvatsku petu godinu zaredom pokazuju pad mortaliteta od raka dojke što je i cilj Nacionalnog programa ranog...

SAZNAJTE VIŠE

Liječenje karcinoma dojke u muškaraca obično uključuje kirurški zahvat, najčešće mastektomiju, tijekom koje se uklanja cijelo tkivo dojke. Uz kirurški zahvat, u terapiji se mogu koristiti i kemoterapija, radioterapija i hormonska terapija, ovisno o vrsti karcinoma i njegovom stadiju. Hormonska terapija može biti osobito učinkovita kod muškaraca jer mnogi tumori dojke kod muškaraca pozitivno reagiraju na blokadu estrogena.

Prevencija

Iako ne postoji siguran način za sprječavanje karcinoma dojke u muškaraca, neki preventivni koraci mogu smanjiti rizik. Ključni su koraci održavanje zdrave tjelesne težine, izbjegavanje prekomjerne konzumacije alkohola i redoviti pregledi za muškarce s obiteljskom poviješću raka dojke. Genetsko testiranje može biti korisno za muškarce s povećanim rizikom zbog genetskih mutacija.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button