Muško zdravlje - 4. studenoga 2024.
AUTOR ČLANKA - Redakcija

Muškarci, primite se vježbanja i pomozite svom mozgu

Stres i problemi mentalnog zdravlja nešto su s čime se susrećemo svaki dan. Pokazalo se da vježbanje ima transformativan utjecaj na mentalno zdravlje, posebno kod muškaraca

muško mentalno zdravlje-vježbanje

Studeni, ili „Movember“, globalni je pokret koji se obilježava puštanjem brkova u znak podrške muškom zdravlju. Pokrenut kako bi skrenuo pažnju na ozbiljna zdravstvena pitanja koja utječu na muškarce, Movember se fokusira na teme kao što su najčešće spominjani rak prostate i rak testisa, ali i na mentalno zdravlje, ponajprije u kontekstu prevencije samoubojstava koja su puno češća upravo u pripadnika jačeg spola.

Movember stoga intenzivno potiče muškarce da progovore o svojim problemima i potraže pomoć, čime se razbija stigma oko mentalnog zdravlja. Iako su muškarci često doživljavani kao jaki i samopouzdani, iza te slike kriju se mnogi izazovi i teškoće s kojima se suočavaju.

Brkati mjesec poziva jači spol na brigu o zdravlju prostate i testisa

Mentalne tegobe na „muški način“

Naime, iako muškarci i žene mogu doživjeti iste mentalne poremećaje, simptomi se često razlikuju. Kod muškaraca su češći simptomi poput:

  • razdražljivosti,
  • iznenadnih izljeva bijesa,
  • povećanog gubitka kontrole,
  • riskantnog ponašanja i
  • agresije.

Depresija kod muškaraca često ostaje neprepoznata jer je mnogi skrivaju ili o njoj ne žele razgovarati, a umjesto toga koriste supstance poput alkohola i droga kao način bijega.

Uz depresiju, mnogi muškarci se bore i s anksioznošću, što dodatno komplicira njihovu svakodnevicu. Umjesto traženja pomoći, neki će se odlučiti za prekomjerni rad kako bi izbjegli suočavanje sa svojim problemima, što dugoročno može dovesti do iscrpljenosti i pogoršanja mentalnog zdravlja.

Koristi tjelesne aktivnosti za mentalno zdravlje

Stres i problemi mentalnog zdravlja nešto su s čime se susrećemo svaki dan. Zato je pronalaženje učinkovitih strategija za poboljšanje dobrobiti od iznimne važnosti. Dok su terapija i lijekovi uobičajeni pristupi, moćan alat koji se često zanemaruje je tjelesna aktivnost. Pokazalo se da vježbanje ima transformativan utjecaj na mentalno zdravlje, posebno kod muškaraca.

Redovita tjelesna aktivnost, osim što poboljšava tjelesnu kondiciju, pozitivno utječe na mentalno zdravlje. Ona pridonosi smanjenju simptoma depresije, anksioznosti i stresa, a prema Kanadskoj zakladi za zdravlje muškaraca, tjelesna aktivnost povezana je sa značajnim smanjenjem rizika od razvoja mentalnih poremećaja.

Navedimo, dakle, istaknute dobrobiti tjelesne aktivnosti za mentalno zdravlje muškaraca:

  • Poboljšana funkcija mozga i kognitivne sposobnosti. Tjelesna aktivnost duboko utječe na mozak. Redovitim se vježbanjem potiče oslobađanje endorfina, poznatih kao „hormoni sreće“, koji poboljšavaju osjećaj dobrobiti. Također, vježbanje poboljšava cirkulaciju u mozgu poboljšavajući kognitivne sposobnosti poput pamćenja i sposobnosti razmišljanja.
  • Smanjenje stresa i poboljšanje raspoloženja. Uključivanje u tjelesne aktivnosti učinkovit je način za oslobađanje od napetosti i stresa. Vježbanje potiče proizvodnju neurotransmitera poput serotonina i norepinefrina, koji igraju ključnu ulogu u reguliranju raspoloženja.
  • Povećano samopouzdanje i samopoštovanje. Redovito vježbanje ne samo da doprinosi mentalnom zdravlju, već jača samopouzdanje te poboljšava sliku o vlastitom tijelu.
  • Društvena povezanost i podrška. Sudjelovanje u tjelesnim aktivnostima, poput timskih sportova ili grupnih fitness treninga, omogućava stvaranje društvenih veza i mreža podrške, a koji su vrlo važni za mentalno zdravlje. Sudjelovanje u grupnim vježbama omogućuje muškarcima izgradnju odnosa, razvijanje osjećaja pripadnosti i suzbijanje osjećaja izolacije ili usamljenosti.
muško zdravlje i životni vijek

Zašto je životni vijek muškaraca kraći u odnosu na žene i kako ga produljiti?

Kada govorimo o zdravlju, muškarci su slabiji spol. Jaz u životnom vijeku ovisi o mješavini bioloških, socijalnih i bihevioralnih...

SAZNAJTE VIŠE

Zaključno

Odabir prave vrste tjelesne aktivnosti ključan je za dugoročne i optimalne koristi za mentalno zdravlje. Važno je pronaći aktivnosti u kojima uživate i koje odgovaraju vašoj razini kondicije.

Tjelesna aktivnost ima iznimnu moć u poboljšanju mentalnog zdravlja muškaraca. Vježbanje ne samo da smanjuje rizik od mentalnih poremećaja, već i poboljšava kognitivne funkcije, smanjuje stres, podiže raspoloženje i povećava samopoštovanje. Stoga muški prihvatite izazov, izvadite trenirku i pobijedite – sami sebe. Bit ćete si zahvalni već do kraja Movembera.

Korišteni izvori: Mental Health Foundation, Healthy Essential Clinic

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button