Dječje zdravlje - 30. kolovoza 2024.
AUTOR ČLANKA - prim. dr. Alemka Jaklin Kekez, spec. pedijatar gastroenterolog, Poliklinika za dječje bolesti Helena, ADIVA Plus sadržaj

GERB kod beba i male djece

Za razliku od bljuckanja, odnosno fiziološkog refluksa koji je uobičajena pojava, gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) ili patološki refluks se mora svakako liječiti

bljuckjanje refluks kod beba male djece gerb

Gastroezofagealni refluks (GER) predstavlja nevoljno vraćanje sadržaja želuca u jednjak, a ponekad i prema usnoj šupljini, što vidimo kao vraćanje sadržaja u usta, bljuckanje i/ili rjeđe povraćanje.

Ovisno o tome kakvog su intenziteta, trajanja i učestalosti refluksne epizode, koje simptome izazivaju te ima li posljedica na zdravlje djeteta, razlikujemo fiziološki i patološki refluks.

  • Fiziološki GER je bezazlen, tj. dijete usprkos pojedinim refluksnim epizodama normalno jede, raste i zadovoljno je te nema štetnih utjecaja na zdravlje.
  • Patološki GER, koji zovemo i gastroezofagealna refluksna bolest (GERB), implicira moguće komplikacije poput upale u jednjaku, nelagode koju dijete ima kod jedenja, slabijeg napredovanja na tjelesnoj masi i drugih značajnih simptoma koji predstavljaju rizik za zdravlje, stoga ga moramo liječiti.

Učestali simptomi kod novorođenčadi koji nepotrebno straše mlade roditelje

Uzroci GERB-a

Patološki gastroezofagealni refluks može biti primaran ili sekundaran.

Kažemo da je primaran kada je donji sfinkter (mišić koji zatvara jednjak) slabiji, tako se iza obroka dobro ne zatvara, pa se iz želuca sadržaj lako vraća prema jednjaku.

Sekundaran refluks je u slučajevima kada neki drugi razlog djeluje na vraćanje sadržaja, poput alergije na hranu, smetnji pasaže (prolaska sadržaja) kroz probavni trakt uslijed suženja ili drugih anomalija probavnog trakta.

Simptomi GERB-a

Kod dojenčadi, simptomi mogu biti:

  • učestalo bljuckanje, nekada do povraćanja,
  • slab prirast na tjelesnoj masi,
  • izvijanje tijela i glavice prema natrag (to se zove i Sandiferov sindrom),
  • ponekad plač zbog bolnosti kod prolaska sadržaja kroz jednjak,
  • primjese krvi u izbljucanom sadržaju,
  • anemija,
  • kašljanje koje se ponavlja.

Kod starije djece, mogući simptomi su:

  • osjećaj kiseline ili pečenja iza prsne kosti,
  • ponekad i smetnje gutanja,
  • vraćanje sadržaja u usta,
  • neki imaju i respiratorne tegobe tipa promuklosti ili dugotrajnog kašlja zbog nadražaja dišnog sustava.

Postavljanje dijagnoze

Djeca koja imaju značajne simptome trebaju se dijagnostički obraditi kako bi  se ustanovila težina refluksa i, prema tome, razina terapije.

Ako sumnjamo da se radi o patološkom refluksu, potrebno je dijete uputiti dječjem gastroenterologu koji će planirati obradu. Pretraga za dokazivanje refluksa jest 24-satna pH-metrija jednjaka. Budući da je riječ o svakako neugodnoj pretrazi za dijete jer se tanka sonda kroz nos aplicira u jednjak te ondje stoji 24 sata i mjeri refluksne epizode u jednjaku, potrebno je dobro procijeniti koga na tu pretragu poslati, tj. imati uvjerljive razloge.

Ponekad se dopunski rade pasaža i ultrazvuk abdomena zbog isključivanja eventualnih anomalija koje mogu biti u podlozi refluksa. Također, ako sumnjamo da je refluks na alergijskoj bazi, treba obrada i u tom smjeru.

Bljuckanje nije GERB

Obično bljuckanje, odnosno fiziološki GER nije bolest, a karakterizira ga samo izolirano bljuckanje bez drugih simptoma. Dijete je zdravo, nema druge tegobe i dobrog je napretka na težini. U anglosaksonskoj literaturi za dojenčad s fiziološkim GER-om, postoji čak naziv „happy spitter“ (u prijevodu „sretni bljuckaš“), čime se hoće reći da se radi o funkcionalnom problemu bez utjecaja na zdravlje.

Danas se zna da bljucka između 60 do 70 posto djece do dobi od 5 do 6 mjeseci, da bi se kasnije taj postotak značajno smanjio. Razlog tome je tekuća hrana koju djeca jedu u toj dobi (mlijeko) – želudac je stalno pun radi učestalih obroka, često se guta halapljivo, pa uđe i puno zraka, neka djeca pojedu i  preveliku količinu, uz to je jednjak kratak, a položaj je pretežno ležeći. Kad dijete počne jesti kruće obroke, prelazi u sjedeći položaj, pa gutanje biva smirenije, a bljuckanje polako nestaje.

Može li refluks uzrokovati oštećenja drugih organa?

Patološki refluks može uzrokovati anemiju zbog jake upale u jednjaku, a također, ako se dugo ne liječi, može dovesti do suženja jednjaka.

Ponekad refluksne epizode mogu biti i jako visoke pa uzrokovati i promjene na glasnicama ili oštećenja cakline zubi.

Liječenje GERB-a kod djece

U liječenju patološkog gastroezofagealnog refluksa, kao prva linija se primjenjuju simptomatske antirefluksne mjere.

  • Nastoji se da su obroci manji, a češći, tj. da se ne prepuni odjednom želudac.
  • Također se izbjegava ležeći položaj odmah iza jela,
  • uz to se prehrana nastoji izbalansirati tako da što manje podražuje pojačano lučenje kiseline i vraćanje sadržaja.
  • Ponekad se koriste i alginati namijenjeni dječjoj dobi. Isti se daju nakon obroka kako bi stvorili barijeru u želucu te spriječili vraćanje sadržaja.

Malim bebama se nastoje obroci zagustiti. Ako je dijete samo na mlijeku, može se dodati mala količina rižinih ili kukuruznih dojenačkih pahuljica u mlijeko (obično 1 čl na 100 ml) ili koristiti specijalne antirefluksne mliječne formule, sa sufiksom AR. Ponekad se koriste i alginati namijenjeni dječjoj dobi. Isti se daju nakon obroka kako bi stvorili barijeru u želucu te spriječili vraćanje sadržaja.

Također je poželjno, ako se radi o dojenčadi, da bude na povišenom položaju (kosina od otprilike 15%), posebno nakon jela. No nikako ih ne bi trebalo ostavljati da leže na trbuhu.

Za patološki refluks koriste se i lijekovi koji smanjuju upalu u jednjaku kako bi se on sačuvao i spriječile komplikacije. Takvu terapiju indiciraju dječji gastroenterolozi kada se dokaže da se radi o patološkom refluksu, a trajanje ovisi o intenzitetu i riziku komplikacija.

Antirefluksnu operaciju razmatramo samo u djece s ugrožavajućim komplikacijama refluksne bolesti (npr. rizik suženja jednjaka) nakon neuspjeha farmakološkog liječenja i s refrakternim simptomima te u slučaju neophodne dugotrajne farmakoterapije zbog GERB-a.

dojenje bebe je nova vještina za majku i novorođenče

Savladajte 4 važna koraka za pravilno dojenje bebe

Refleksi sisanja i gutanja su prirođeni, međutim dojenje bebe je vještina i za majku i za novorođenče

SAZNAJTE VIŠE

Kakve životne i prehrambene navike stvarati?

Hrana koja podržava refluks je sva jače začinjena hrana, jako slatka hrana, kao i masnija hrana koja se dugo probavlja u želucu te stimulira lučenje velike količine kiseline.

Kod male djece se mora paziti na slatkiše, a kod većih na „fast food“, također izbjegavati čokoladne i gazirane napitke, ali i druge nepotrebne napitke poput čajeva i sokova koji su provocirajući faktori za refluksne epizode. Za žeđ se stoga treba preferirati voda.

Dobro je da su obroci redoviti, odnosno radije manji, a češći.

Može li s vremenom refluks nestati?

Fiziološki refluks se s vremenom potpuno prevlada. Naime, jednjak se izdužuje s rastom, obroci su krući, a sfinkter jednjaka postaje funkcionalniji sa sazrijevanjem, što doprinosi prevladavanju refluksa.

No djecu s patološkim refluksom trebamo dugoročno nastaviti pratiti da se spriječe pogoršanja ili komplikacije.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button