„Slatki“ muškarci: zašto je kod muškaraca povećan rizik od dijabetesa?
Učestalost nastanka šećerne bolesti u svijetu raste i kod žena i muškaraca, no muškarci su općenito skloniji obolijevanju od dijabetesa. Ipak, u obzir treba uzeti i druge čimbenike rizika
Šećerna bolest smatra se jednom od najčešćih metaboličkih bolesti današnjice i predstavlja jedan od ključnih rizičnih čimbenika za kardiovaskularne bolesti koje su najčešći uzrok smrti. Postoji li poveznica između nastanka, razvoja i komplikacija dijabetesa u odnosu na spol?
Nedvojbena je činjenica da je učestalost nastanka šećerne bolesti u porastu i kod žena i muškaraca. Muškarci su općenito skloniji obolijevanju od ove bolesti. Studije provođene na populaciji mlađih i sredovječnih ispitanika ukazuju na veću učestalost dijabetesa kod muškaraca. Zbog boljeg razumijevanja ovisnosti rizika i ishoda šećerne bolesti ovisno o spolu, važno je razmotriti ključne rizične čimbenike i poveznice s dijabetesom.
Zašto se muškarci boje liječnika? Stavite zdravlje ispred straha
Inzulinska rezistencija
Više istraživanja pokazalo je bolju inzulinsku osjetljivost u skeletnim mišićima i u jetri kod žena prije menopauze u usporedbi s muškarcima slične dobi, uz prosječno izmjerene niže vrijednosti glikemije natašte i glikiranog hemoglobina (HbA1c). Kada je o ženama riječ, ključna zaštitna uloga pripada estrogenu. On povećava inzulinsku osjetljivost i glukozom potaknuto lučenje inzulina, a također ublažava prirodno odumiranje beta stanica gušterače.
Kod muškaraca, određenu protektivnu ulogu ima hormon testosteron koji fiziološki pojačava učinak glukozom potaknutog lučenja inzulina uz, također, zaštitne učinke na beta stanice. Prirodnim padom koncentracije inzulina tijekom života, a koji se ubrzava u slučaju pretilosti, dugoročno smanjena koncentracija testosterona ima nedovoljne kardiometaboličke učinke. Nastupom menopauze dolazi do niza metaboličkih promjena kod žena, s posljedičnim rastom HbA1c, LDL kolesterola, nepovoljnije distribucije masnog tkiva i pogoršanja tolerancije glukoze (intolerancija glukoze). Dugoročna posljedica je značajno smanjenje razlika među spolovima po pitanju nastanka i razvoja šećerne bolesti.
Debljina
Parametri kojima se vodimo kod preciznijeg definiranja debljine su indeks tjelesne težine (ITM, eng. BMI) i opseg struka. Po oba kriterija utvrđena je značajna povezanost sa smrtnošću kod osoba sa šećernom bolesti, iako je smrtnost nešto veća kod žena s podjednakim ITM. S druge strane, muškarci s prosječno nižim indeksom tjelesne težine ranije obolijevaju od žena sličnog ITM-a.
Jedno od objašnjenja protektivnog učinka ženskog spola u mlađoj dobi jest različita distribucija masnog tkiva (ginoidni tip) i različita dinamika lučenja adipokina, uz veće lučenje adiponektina i leptina. Nadalje, žene imaju veću količinu smeđeg masnog tkiva što, između ostalog, utječe i na koncentraciju estradiola.
Nakon menopauze dolazi i do promjene u distribuciji masnog tkiva kod žena prema androidnom tipu, što je još jedan od mehanizama smanjenja razlika među spolovima. U mlađih žena je količina masti unutar mišića više distribuirana u odnosu na visceralno masno tkivo, a taj omjer raspodjele masti se tijekom života mijenja.
Predijabetes i intolerancija glukoze
U ovom slučaju nije riječ o sinonimima. Predijabetesom označavamo svaku vrijednost glikemije natašte iznad 5,6 mmol/L, a intolerancija glukoze je koncentracija glukoze iznad 7,5 mmol/L dva sata nakon standardnog opterećenja vodenom otopinom sa 75 grama glukoze.
Prema više istraživanja, predijabetes je češći u muškaraca, a intolerancija glukoze kod žena. Predijabetes je uzročno povezan s povećanom jetrenom inzulinskom rezistencijom i oštećenjem lučenja bazalnog inzulina. Intolerancija glukoze uzročno se povezuje s izraženom perifernom inzulinskom rezistencijom i smanjenom stimuliranom sekrecijom inzulina. Oboje izravno, pojedinačno i kumulativno, povećavaju rizik za šećernu bolesti i, općenito, povećavaju kardiovaskularne rizike.
Osnovni pojmovi koje o dijabetesu trebamo znati
Dijabetes, odnosno šećerna bolest nastaje kada se u metabolizmu poremeti šećer u krvi. Da bi se izbjegle komplikacije važno...
SAZNAJTE VIŠEZaključno
Iako postoje određeni rizici nastanka i dinamike razvoja šećerne bolest ovisno o spolu, neozbiljno bi ih bilo pripisati isključivo tome jeste li muškarac ili žena. Tu su i ostali rizični čimbenici, kao što su dob, etnička pripadnost, različiti psihosocijalni čimbenici, rasna pripadnost, socioekonomski čimbenici te, svakako, način života, odnosno prehrana i tjelovježba.
Dodatne stručne savjete potražite u Poliklinici Perić-Staničić.