Kokos, avokado, aloe vera… Pomoć iz prirode za suho vlasište
Kao što postoje prirodni pripravci za suhu kosu, postoje namirnice koje bi vam mogle pomoći i kada je riječ o suhom vlasištu. Uz male mjere opreza možete ih sigurno isprobati, iako možda neće kod svakoga biti jednako učinkovite
U današnje vrijeme sve više prevladava trend vraćanju prirodnim načinima samopomoći kad god je to moguće, a posebice smo skloni prirodnim kozmetičkim tretmanima. I to je u redu dokle god je učinkovito i ne šteti našem zdravlju. Prirodne maske za kosu koje uključuju različita ulja, voćke, jaja i slične namirnice koje uglavnom imamo u kućanstvu, a koje se biraju i kombiniraju prema tipovima kose, već su dobro poznate. No da bi naša kosa bila dobrog zdravlja, pa stoga i izgledala dobro, potrebno je zdravo vlasište.
Što bismo mogli koristiti za suho vlasište, a da je djelotvorno? Postoji više prirodnih tretmana o kojima će ovdje biti riječi, no oni možda neće djelovati kod svih. A za početak je važno znati koji su uopće mogući uzroci suhog vlasišta.
Suho vlasište može biti posljedica prečestog pranja kose, nedovoljnog unosa vode, može biti reakcija na agresivne proizvode za njegu kose, ali i posljedica zdravstvenih tegoba poput psorijaze.
Neovisno o uzroku, osobe čije je vlasište suho mogu iskusiti simptome kao što su:
- svrbež,
- osjetljivost kože,
- pretjerano ispadanje kose,
- perutanje.
U nastavku donosimo nekoliko prirodnih načina samopomoći kod suhog vlasišta, no ako imate kožne bolesti poput psorijaze, svakako se preporučuje savjetovanje s vašim dermatologom.
Kokosovo ulje
Kokosovo ulje može biti učinkovito za hidrataciju kože te ga medicinska zajednica priznaje kao učinkovito u hidrataciji. Kokosovo ulje sigurno je i učinkovito u tretmanu suhe kože, što može upućivati na to da bi moglo pomoći i kod suhog vlasišta.
Ulje čajevca
Ulje čajevca popularno je zbog njegovih potencijalnih zdravstvenih blagodati. Prema pregledu istraživanja u časopisu „Clinical Microbiology Reviews“, ulje čajevca može imati antifungalna, antiseptička i antibiotska svojstva koja bi mogla pomoći i kod suhog vlasišta.
Aloe vera
Aloe vera vrlo često se spominje kao pomoć pri ublažavanju opeklina od sunca, ali i kao tretman za suhu kožu, a istraživanju sugeriraju da takva olakšanja pruža zahvaljujući svojim protuupalnim svojstvima. Kada se nanese na vlasište, aloe vera može pomoći u ublažavanju svrbeža povezanog sa suhim vlasištem, kao i u njegovoj hidrataciji.
Maslinovo ulje
Blagodati maslinovog ulja dobro su poznate, a u prehrani pokazuje protuupalna svojstva. Neka istraživanja sugeriraju da bi ta svojstva mogla biti prisutna i kada je riječ o koži. Pregled istraživanja navodi da maslinovo ulje može potaknuti zacjeljivanje rana i obnovu kože u studijama na životinjama, uglavnom zahvaljujući protuupalnim učincima. Upala kože može dovesti do suhoće.
Hamamelis
Hamamelis (Vještičina lijeska) može imati zaštitna protuupalna svojstva koja bi mogla biti učinkovita u liječenju manjih kožnih problema, poput opeklina od sunca, a može pomoći i pri ublažavanju simptoma suhog vlasišta, poput svrbeža.
Zgnječene banane
Hranjive tvari iz banana mogu biti korisne za tretiranje vlasišta, sugeriraju neka istraživanja. Jedan znanstveni rad sugerira da kalij, ulja i vitamini iz banana mogu pomoći u hidrataciji vlasišta, liječenju peruti i poboljšanju zdravlja kose. Autori navode da se ovaj prirodni tretman može isprobati tako da se napravi domaći regenerator od banana.
Ulje avokada
Ulje avokada, među ostalim blagodatima, može biti učinkovito u hidraciji kože i vlasišta. Istraživanja na životinjama sugeriraju da bi lokalna primjena ulja mogla ubrzati zacjeljivanje rana i smanjiti upalu, a to bi moglo biti korisno i u tretmanu suhog vlasišta. Želite li iskušati ovaj tretman, mogli biste pokušati zgnječiti ga i nanijeti na vlasište kao masku.
Ulje jojobe
Jojobino ulje, koje je zapravo tekući vosak, već je poznato kao tretman koji pomaže u liječenju akni te prevenciji pretjeranog lučenja sebuma. Neka su istraživanja pokazala da ulje jojobe može pomoći u hidrataciji kože, no autori ističu da je to svojstvo potrebno dodatno istražiti.
Jogurt i jaje
U nekim zemljama na Bliskom istoku jogurt i jaja tradicionalno su se koristili kao pomoć za suho vlasište i suhu kožu. Mješavina jogurta i jaja može se pripremiti kao maska za kosu, no svakako je potrebno ovaj tretman izbjegavati ako postoji preosjetljivost ili alergija na jaja ili mlijeko.
Savjeti za sigurnu primjenu
Većina prirodnih tretmana je sigurna, a nuspojave su minimalne, no rizik svakako postoji u slučaju preosjetljivosti na neku od namirnica. Svakako vrijedi usvojiti nekoliko savjeta:
- Budite oprezni s uljem čajevca jer može biti opasno ako se proguta ili nanese izravno na kožu. Stoga, kao bazno ulje, koristite maslinovo ili kokosovo ulje.
Rižina voda poboljšava rast kose: bilo bi lijepo da je istinito
SAZNAJTE VIŠE- Kao što se to preporučuje i kod kozmetičkih proizvoda koje ćete po prvi puta koristiti, prije primjene prirodnih pripravaka napravite „kućni test“ na postojanje preosjetljivosti ili alergije. Nanesite tretman na malenu površinu kože i provjerite nakon 24 do 48 sati postoji li bilo kakva reakcija – crvenilo, svrbež ili slično.
- Nemojte koristiti tretmane na suhom vlasištu beba i male djece prije savjetovanja s pedijatrom koji će preporučiti siguran tretman za vašeg mališana.
- Imate li neku kožnu bolest, tražite savjet vašeg dermatologa.
- Općenito bi bilo dobro utvrditi postoji li neko temeljno zdravstveno stanje zbog kojeg je koža vlasišta suha, a pojavi li se neželjena reakcija nakon korištenja prirodnog tretmana, svakako se javite vašem liječniku.
Korišten izvor: Medical News Today