Može li se pretjerati s jogom?
Uz brojne i nesumnjive dobrobiti joge, stručnjaci upozoravaju da pretjerano, kao i nepravilno vježbanje joge može izazvati bol i ozljede te pogoršati eventualne postojeće tegobe
Kad je riječ o jogi, obično se ističu njezine dobrobiti poput otpuštanja stresa i tjeskobe, povećanja snage i fleksibilnosti, održavanja normalne tjelesne težine i ublažavanja boli. No, stručnjaci upozoravaju da se s jogom može i pretjerati, što može izazvati bol i ozljede te pogoršati postojeće tegobe.
Ozljede pri vježbanju
Primjerice, istraživanje u kojemu je sudjelovalo 1336 učitelja joge iz 34 zemlje, objavljeno u časopisu International Journal of Yoga Therapy, pokazalo je da su pretjerano naprezanje i nepravilno izvođenje vježbi među vodećim uzrocima ozljeda pri vježbanju joge.
75 Soft: Fitness izazov s društvenih mreža koji će promijeniti vaše zdrave navike
Najčešće se događaju ozljede:
- vrata,
- donjeg dijela leđa,
- koljena,
- ramena i
- zglobova podlaktice i šake (zglavaka).
Polako i nježno, ništa na silu
Stoga se postavlja pitanje kako i koliko često vježbati jogu na siguran i učinkovit način. Dakako, nema jednoznačnog odgovora jer svatko je drukčiji, a postoje i različite vrste joge.
Općenita je preporuka da je joga najblagotvornija ako se prakticira konstantno i umjereno. Popularna krilatica „brže, više, jače“ nije poželjna u jogi koja se temelji na suptilnoj ravnoteži fizičkog, mentalnog i duhovnog. Jedno od osnovnih načela joge jest ahimsa – nenasilno djelovanje, suosjećanje i miroljubiv odnos prema sebi, drugima i svijetu koji nas okružuje. Stoga i same vježbe joge valja izvoditi „meko“ i nježno, bez forsiranja.
Savjeti koji doprinose sigurnosti
- Neki su posve zadovoljni time da prakticiraju jogu 15-ak minuta u danu, a drugi pak svakodnevno vježbaju sat ili dva. Nema univerzalne „mjere“, već je najvažnije da se nakon vježbanja osjećate energizirano i opušteno, a ne iscrpljeno.
- Jogu treba vježbati s punom sviješću što činite s tijelom, počevši od disanja koje treba biti skladno. Dišete li otežano, to znači da se previše naprežete.
- Ako niste u kondiciji i(li) izvodite zahtjevne poze, mogući su bolovi u mišićima, ali ne bi trebali biti jaki niti dugotrajni. Intenzivnija bol koja se ne smiruje ni nakon nekoliko dana vjerojatno je znak da ste pretjerali.
- Aktivnost i odmor podjednako su važni. Znanstveno je dokazano da je povremeni odmor (npr. jedan dan stanke nakon pet dana vježbanja) nužan za povećanje snage i izdržljivosti, kao i sveukupnog funkcioniranja organizma.
Pozdrav jogi: za bolji život, imunitet, opuštanje i zdravu novu godinu
Istraživanja pokazuju da će ljudi koji žive napornim tempom te su svakodnevno izloženi stresu, a pritom se nepravilno hrane...
SAZNAJTE VIŠE- Savjetujte se s iskusnim učiteljem joge koji stil bi vam najbolje odgovarao. Ako ste početnik i(li) imate određena ograničenja i tegobe, svakako prilagodite način vježbanja svojim mogućnostima i zdravstvenom stanju.