ADIVA Plus sadržaj - 31. ožujka 2025.
AUTOR ČLANKA - Aleksandra Grundler Bencarić, mag. pharm., ADIVA Plus sadržaj

Zastrašujuća igra sa zdravljem s TikToka: „paracetamol izazov“ 

Sve je više upozorenja o opasnom TikTok izazovu koji potiče konzumaciju velikih količina paracetamola. Iako TikTok negira njegovo postojanje, zdravstvene institucije u Europi upozoravaju na ozbiljne posljedice predoziranja paracetamolom, uključujući zatajenje jetre i smrt

TikTok-paracetamol izazov

TikTok je društvena mreža za razmjenu kratkih video zapisa, kojom se češće koriste mlađe osobe. Sadržaji koji se objavljuju većinom su zabavni, ponekad čak i korisni, no već smo nekoliko puta pisali i o opasnim sadržajima. Najčešće se radi o nekim „izazovima“ koje potom drugi slijede kako bi se dokazali, a koji mogu biti vrlo opasni za zdravlje. 

Navodno se od početka ove godine širi izazov s uzimanjem paracetamol tableta (Paracetamol challenge). Zbunjujuće je što TikTok tvrdi da na njihovoj mreži nije zabilježen takav izazov, no većina svjetskih medija izvještava o njegovom postojanju. Kako god bilo, brojne zdravstvene agencije europskih zemalja, ponajprije Nizozemske, Francuske, Belgije, Njemačke i Slovenije odlučile su unaprijed izdati upozorenja. Ponajprije zato što je paracetamol lijek koji se može nabaviti bez liječničkog recepta, a i stoga što je najčešće korišteni lijek protiv bolova i vrućice te ga većina kućanstava ima u kućnim ljekarnama. 

Koliko su sigurni TikTok “zdravstveni” trendovi?

Paracetamol siguran samo u propisanoj dozi 

Izazov nalaže da treba popiti što više tableta paracetamola. Nevjerojatno je kako nekome padne na pamet takva ludost. Bilo bi razumljivije da se radi o nekom lijeku koji mijenja svijest i utječe na raspoloženje jer je u cijelom svijetu konzumiranje droga u strašnom zamahu. Mlade osobe su sklone eksperimentiranju, pa ako i nisu konzumenti droga, većina ih ipak proba. Najčešće se počinje s lijekovima za smirenje koje obično ukradu od starijih članova obitelji kojima su propisani za liječenje. No, paracetamol ne služi toj svrsi. Korištenjem prekomjerne doze paracetamola razvijaju se ozbiljne posljedice za zdravlje koje mogu završiti smrću osobe, bez ikakvog stanja ugode ili željene promjene svijesti. 

Paracetamol jest jedan od najsigurnijih lijekova protiv bolova i vrućice, ali samo u točno propisanoj dozi. Ona iznosi za djecu 10-15 mg/kg tjelesne mase, a najveća dnevna doza iznosi 60 mg/kg tjelesne mase. Za zdrave odrasle osobe doza iznosi 500 do 1000 mg u pojedinačnoj dozi do najviše 4 g (4000 mg) dnevno. Kod osoba koje boluju od bolesti jetre ili bubrega ili konzumiraju alkohol ili jesu alkoholičari, treba produljiti razmak između pojedinih doza. Za njih je i smanjena maksimalna dnevna doza paracetamola te iznosi 2,6 g. Dakle, za zdrave odrasle osobe najveća dnevna dozvoljena količina je 8 tableta od 500 mg ili 4 tablete od 1000 mg. 

Posljedice predoziranja paracetamolom 

Poremećaji zbog predoziranja razvijaju se 12 do 48 sati nakon uzimanja paracetamola. Klinički simptomi vidljivi su u pravilu nakon dva dana, a nakon četiri do šest dana vidljivi su u svom maksimumu. 

Predoziranjem dolazi do nepovratnog oštećenja jetre, što uzrokuje insuficijenciju jetre (nepravilan rad) te, posljedično, metaboličku acidozu i encefalopatiju (disfunkciju mozga u vidu smetenosti, gubitka pamćenja). Osim oštećenja jetre, mogu se razviti zatajenje bubrega, upala gušterače i oštećenje srca. 

Dugotrajna primjena paracetamola u preporučenim dozama također može biti štetna te uzrokovati želučano krvarenje, pad razine hemoglobina u krvi i promjene u nalazu jetrenih enzima u laboratorijskim testovima. 

Predoziranje treba liječiti odmah, već pri sumnji na uzetu prekomjernu dozu paracetamola. U bolnici se daje antidot, a ovisno o stanju može se provoditi i dijaliza. U teškim slučajevima jedina pomoć je transplantacija jetre. 

Zatajenje jetre zbog paracetamola 

Poznato je da je predoziranje paracetamolom najčešći razlog akutnog zatajenja jetre u zapadnim zemljama, kao i uzrok najvećeg broja predoziranja lijekovima u SAD-u, Velikoj Britaniji, Australiji i Novom Zelandu. U ovim zemljama paracetamol se naziva acetaminofen i može se nabaviti izvan ljekarni. 

Vjerujete li svemu što pročitate na internetu Oprezno s lažnim medicinskim vijestima

Vjerujete li svemu što pročitate na internetu? Oprezno s lažnim medicinskim vijestima

Internet i društvene mreže preplavljeni su vijestima čiji sadržaj nimalo ne odgovara činjenicama te mogu ugroziti ne samo zdravlje...

SAZNAJTE VIŠE

Zbog vrlo lake dostupnosti u SAD-u je već godinama preporuka da se kutija paracetamola označava crnim četverokutom, koji se naziva blackboxwarning (slično kao i kutija cigareta !), upravo zato da se potakne pacijenta da dobro prouči upute o lijeku. 

Dakle, bez obzira je li vidljiv taj izazov na TikToku ili ne, nikad i ni zbog čega ne uzimajte ni jedan lijek na svoju ruku. Slijedite upute o načinu primjene, a posebno o dozi koju trebate odnosno smijete uzeti. 

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button