Zanimljivosti i savjeti - 17. rujna 2024.
AUTOR ČLANKA - Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti

Počeo s radom mobilni tim Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti

Iako nije riječ o timu hitne medicinske pomoći, mobilni psihijatrijski tim pruža vrijednu podršku i pomoć osobama koje se bore s mentalnim poremećajima i ovisnošću

mobilni tim za psihijatrijsku pomoć

Problemi mentalnog zdravlja i ovisnosti toliko su složeni da zahtijevaju razvoj različitih usluga skrbi za osobe s poteškoćama mentalnog zdravlja. Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti NZJZ-a „Dr. Andrija Štampar“ u sklopu Pilot projekta financiranog od strane Grada Zagreba, uvodi uslugu mobilnog tima.

Prava osoba s duševnim smetnjama moraju se poštivati jednako kao i prava drugih pacijenata

Zašto je potreban mobilni tim

Prema posljednjim podacima Svjetske zdravstvene zajednice, svaka četvrta osoba barem jednom u životu ima simptome nekog mentalnog poremećaja. U Republici Hrvatskoj mentalni su poremećaji vodeći uzrok bolničkog liječenja kod radno aktivnog stanovništva (HZJZ, 2022). Trenutno je u Hrvatskoj briga za mentalno zdravlje organizirana najčešće kao liječenje u bolnicama i psihijatrijskim ustanovama, uz izvanbolničko liječenje ovisnosti te rano prepoznavanje i ranu intervenciju dostupnu u zavodima za javno zdravstvo i psihijatrijsku/psihološku skrb u domovima zdravlja.

No problemi mentalnog zdravlja i ovisnosti toliko su složeni da zahtijevaju razvoj različitih usluga skrbi za osobe s poteškoćama mentalnog zdravlja. Pokazalo se da su, u zemljama u kojima postoje (npr. Nizozemska, Belgija), mobilni timovi jedan od glavnih oslonaca organizacije zaštite mentalnog zdravlja u zajednici.

Naime, postoje razlozi, kao što su otežana pokretljivost, neke tjelesne bolesti i/ili druge životne okolnosti, zbog kojih osobe ne mogu potražiti stručnu pomoć za probleme mentalnog zdravlja u zdravstvenim ustanovama ili im je to vrlo zahtjevno. Odgađanje traženja pomoći, nemogućnost liječenja ili nedostupnost usluga, dovode pak do povećanog rizika od pogoršanja mentalnog zdravlja, a potencijalno i do potrebe za kasnijim povećanim korištenjem zdravstvenih usluga, bolničkog psihijatrijskog liječenja uz veći distres, češćih komplikacija i smrtnosti te povećanja razine stresa članova obitelji koji skrbe o oboljelome.

Što je mobilni tim i kako može pomoći?

Prepoznajući navedene potrebe, Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti NZJZ-a “Dr. Andrija Štampar” u sklopu Pilot projekta financiranog od strane Grada Zagreba uvodi uslugu mobilnog tima.

Multidisciplinarni mobilni tim čine doktor specijalist psihijatrije, psiholog s važećom licencom za rad te medicinska sestra s titulom prvostupnice.

Mobilni tim intervenira na poziv punoljetnog člana obitelji i/ili samog korisnika, a djeluje na području grada Zagreba.

Intervencije stručnjaka na terenu su, na primjer:

  • psihijatrijski pregled s uvođenjem ili korekcijom psihofarmakološke terapije,
  • psihološka potpora i savjetovanje,
  • psihosocijalne intervencije u obitelji,
  • podrška njegovatelju i ostalo.

Bitno je naglasiti da mobilni psihijatrijski timovi nisu hitni medicinski timovi i ne pružaju urgentnu psihijatrijsku skrb. Članovi mobilnog tima zajednički sudjeluju u procjeni i praćenju stanja korisnika te ispituju zadovoljstvo korisnika i njegovatelja uslugom.

Kome može koristiti usluga mobilnog tima za mentalno zdravlje?

  • osobama starije životne dobi i njihovim neformalnim skrbnicima,
  • osobama s problemima ovisnosti (npr. zbog motivacije za čuvanje apstinencije, pred izlazak iz penalnog sustava, osobama s ograničavajućim tjelesnim stanjima, majkama tek rođene djece s problemom ovisnosti i dr.),
  • osobama iscrpljenima zbog kronične ili onkološke bolesti, invaliditeta i teže pokretljivosti,
  • drugim vulnerabilnim korisnicima kojima treba uključivanje u adekvatan psihijatrijski/psihološki tretman.

Partner u provedbi projekta je Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, a provedbu ovog Pilot Projekta u potpunosti financira Grad Zagreb.

hitna stanja u psihijatriji

Hitna stanja u psihijatriji: kada pozvati hitnu pomoć?

Hitno postupanje u psihijatriji vezano je uz simptome koji traže hitnu intervenciju. Pacijent može ugroziti svoj a tako i...

SAZNAJTE VIŠE

Javite se s povjerenjem

Građani Zagreba o uslugama mobilnog tima mogu se informirati e-mailom i telefonom te, ako zadovoljavaju kriterije, javiti se za pomoć svakim radnim danom na broj telefona 01/6468-340 (od 12:00 do 15:00 sati) ili putem elektroničke pošte na adresu [email protected].

Mobilni tim smješten je unutar prostora Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar“ na adresi Mirogojska cesta 11.

Izvor: NZJZ „Dr. Andrija Štampar“

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button