Obiteljsko zdravlje - 5. rujna 2024.
AUTOR ČLANKA - Redakcija

Obratite pažnju: što promjena boje urina govori o zdravlju

Ako smo dobrog zdravlja, normalna boja urina bit će ili prozirna ili blijedožutih tonova. Nije neobično da do promjene boje dođe uslijed prehrane ili uzimanja nekih lijekova, no potreban je oprez jer promjena boje mokraće može ukazivati na zdravstveni problem

promjena boje urina

Normalna boja urina kreće se od prozirne do blijedožute, no promjena boje urina može biti pokazatelj različitih stanja u tijelu, od potpuno bezopasnih do potencijalno ozbiljnih i stoga je potrebno obratiti pažnju.

Normalna boja urina i što je može promijeniti?

Dakle, vjerojatno ste primijetili da je normalna boja urina žućkasta (može biti i intenzivno žuta) ili gotovo prozirna. Prozirnost i nijanse žute boje urina ovise o tome koliko vode pijete. Tekućine, naime, razrjeđuju žute pigmente u mokraći; što više pijete, vaš je urin bistriji, a kada pijete manje, žuta boja postaje intenzivnija (uz neugodan miris).

Na boju urina svakako može utjecati i ono što smo pojeli, tako namirnice poput cikle, kupine, pa čak i boba mogu, na primjer, obojiti urin u ružičastu ili crvenu boju. S druge strane mogli bi vas zabrinuti zelenkasto plavi ili pak narančasti tonovi koji mogu biti posljedica uzimanja nekih lijekova.

Sve što pacijenti trebaju znati o čitanju nalaza urinokulture

No potrebno je paziti na svaku promjenu jer one mogu upućivati na zdravstvene probleme. Na primjer, boja urina kod upale, odnosno kod nekih infekcija urinarnog trakta, može postati mliječno bijela.

Urin, dakle, može promijeniti boju daleko više nego što bismo to mogli očekivati, pa boja urina može biti i:

  • crvena,
  • plava,
  • zelena,
  • narančasta
  • tamno smeđa,
  • mutno bijela.

U nastavku donosimo pregled različitih boja urina i što nam one mogu govoriti o životnim navikama ili zdravlju.

Pritom imajte na umu da boje mogu izgledati malo drugačije različitim ljudima. Na primjer, ono što vama izgleda crveno, nekom drugom može izgledati narančasto.

Crveni ili ružičasti urin

Iako biste pri pogledu na crveni ili ružičasti urin odmah mogli pomisliti na krv u urinu, ova boja ne upućuje odmah na ozbiljan zdravstveni problem. Pa ipak, ona vas svakako upozorava da se javite liječniku kako bi se potvrdila ili isključila prisutnost krvi u mokraći (hematurija).

Zdravstvene tegobe koje mogu uzrokovati hematuriju uključuju povećanu prostatu, dobroćudne tumore te bubrežne kamence i ciste. Neki oblici raka također mogu uzrokovati pojavu krv u mokraći, ali uzrok može ležati i u napornoj fizičkoj aktivnosti poput trčanja maratona.

S druge strane, krv nije jedina koja može obojiti urin u crveno ili ružičasto. Takva boja može biti posljedica hrane poput cikle, kupine i rabarbare, a tu su i neki lijekovi poput rifampicina, antibiotika koji se koristi za liječenje nekoliko vrsta bakterijskih infekcija, uključujući tuberkulozu. I lijekovi za zatvor, a koji sadrže senu, također mogu izazvati ovu promjenu boje.

Narančasti urin

Narančasti urin može biti također posljedica uzimanja nekih lijekova ali i vitamina, no može upućivati i na zdravstvene probleme.

Od lijekova odgovornih za narančastu boju urina tu su fenazopiridin i neki lijekovi protiv zatvora, kao i sulfasalazin, crijevni protuupalni lijek i antireumatik. Neki kemoterapijski lijekovi za rak također mogu učiniti da urin izgleda narančasto. Ne treba zaboraviti da i vitamini, poput vitamina A i B-12, mogu urin obojiti u narančasto ili žuto-narančasto.

Kada je riječ o zdravstvenim tegobama, narančasti urin može upućivati na probleme s jetrom ili žučnim kanalima, uglavnom ako imate i svijetlu stolicu. Pa i dehidracija može učiniti da vaš urin izgleda narančasto.

Plavi ili zeleni urin

Zelena boja urina može biti uzrokovana nekim jarkim bojama za hranu, dok boje koje se koriste za neke pretrage bubrega i mokraćnog mjehura, mogu urin obojiti u plavo.

Od lijekova:

  • Zelenkasto-plavu boju urina mogu uzrokovati amitriptilin (za liječenje depresije), cimetidin (za liječenje čireva i refluksa kiseline), triamteren (diuretik koji štedi kalij).
  • Zelenu boju urina mogu uzrokovati indometacin (za bolove i simptome artritisa) i propofol (opći anestetik).

Od zdravstvenih tegoba, rijetka bolest koja se zove obiteljska hipokalciurična hiperkalcijemija može uzrokovati plavi urin kod djece. Infekcije mokraćnog sustava uzrokovane određenom vrstom bakterija mogu uzrokovati zelenu mokraću.

Tamno smeđi urin ili urin „boje kole“

Konzumiranje većih količina boba, rabarbare ili aloe može obojiti urin u tamnosmeđu boju.

Na listi lijekova koji mogu potamniti urin tu su: klorokin i primakin za liječenje i prevenciju malarije, antibiotici metronidazol i nitrofurantoin, lijekovi protiv zatvora koji sadrže senu, metokarbamol za opuštanje mišića (nije dostupan na domaćem tržištu), feniton za liječenje epilepsije i poremećaja srčanog ritma te statini koji se koriste za snižavanje kolesterola.

Neki poremećaji jetre i bubrega te neke infekcije mokraćnog sustava mogu također uzrokovati da urin poprimi tamno smeđu boju. Takva boja može nastati i uslijed unutarnjeg krvarenja. Tu je i porfirija, grupa poremećaja jetre kod kojih se tvari zvane porfirin nakupljaju u tijelu, negativno utičući na kožu ili živčani sustav. Bolesti iz ove grupe također mogu uzrokovati smeđu mokraću.

I ozljeda mišića uslijed ekstremnog vježbanja može uzrokovati urin boje čaja ili kole. Ozljeda može dovesti do oštećenja bubrega.

Mutni ili mliječno bijeli urin

Infekcije urinarnog trakta i bubrežni kamenci mogu uzrokovati da urin izgleda mutno. Urin može biti i mliječno bijeli ako je riječ o stanju poznatom kao hilurija, mlječastom zamućenju mokraće zbog sadržaja masnih kapljica. Ono nastaje ako zbog rupture dođu u vezu limfne žile i pijelon, dio bubrega u kojeg se „izlijevaju“ fini kanalići koji „sabiru“ mokraću.

Komplicirane urinarne infekcije - antibiotik

Odobren novi antibiotik za urinarne infekcije

Nedavno je Američka agencija za hranu i lijekove odobrila novi antibiotik za komplicirane urinarne infekcije pod nazivom cefiderocol

SAZNAJTE VIŠE

Kada se javiti liječniku?

Iako je vidljivo da nije svaka promjena urina znak nekog zdravstvenog poremećaja, svakako vrijedi savjetovati se s liječnikom, posebno ako je boja daleko od onog što biste mogli nazvati „normalnom“. Naime, svi smo navikli na povremene periode tamnije žutog urina neugodnog mirisa koji uglavnom upućuje na dehidraciju, odnosno upozorava nas da pijemo više vode. To je posebno slučaj tijekom vrućih dana.

Ali ako se dogodi promjena koju nikako ne biste mogli proglasiti „normalnom“, „već viđenom“, javite se liječniku za savjet. Svakako mu se javite ako uočite ili sumnjate na krv u mokraći (crvena ili ružičasta boja) ili ako je urin tamne ili narančaste boje, posebno ako pritom imate i blijedu stolicu te žutu kožu i bjeloočnice.

Korišteni izvori: Mayo Clinic, Healthline

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button