Ginekomastija kod muškaraca: stvarnost, korekcija i očekivanja
Povećanje grudi kod muškaraca može se dogoditi u bilo kojem razdoblju života, može biti riječ o prolaznom stanju, kao što je to nerijetko u pubertetu, a može biti i trajno, zapisano u genima. Ovisno o uzroku, ovisit će, naravno, i liječenje
Ginekomastija je medicinski termin koji označava povećanje tkiva dojke kod muškaraca, benigno stanje koje može zahvatiti jednu ili obje dojke, ponekad nejednako. Nije riječ o ozbiljnoj tegobi, barem ako govorimo o tijelu, ali može uzrokovati ozbiljne emocionalne i psihičke probleme te nelagodu zbog promjene izgleda te tako narušiti ukupnu kvalitetu života.
Povećanje grudi kod muškaraca može se dogoditi u bilo kojem razdoblju života, može biti riječ o prolaznom stanju, kao što je to nerijetko u pubertetu, a može biti i trajno, zapisano u genima. S obzirom na anatomske karakteristike, razlikujemo:
- nakupljanje masnog tkiva,
- nakupljanje žljezdanog tkiva te
- mješovito nakupljanje tkiva.
Liječenje će ovisiti o uzrocima, odnosno tipovima ginekomastije. Pritom treba reći da kada je ginekomastija rezultat nakupljanja masnog tkiva ili pretežno masnog tkiva u dojkama, tada se naziva pseudoginekomastija ili lažna ginekomastija.
Znakovi ginekomastije kod muškaraca
Simptomi ginekomastije uključuju:
- povećanje tkiva dojke, koje može biti osjetljivo ili bolno,
- oticanje dojki,
- ponekad, iscjedak iz bradavice.
Uzroci ginekomastije
Ginekomastija može biti uzrokovana različitim čimbenicima.
Hormonalna neravnoteža. Neravnoteža između estrogena (ženskog hormona) i testosterona (muškog hormona) može dovesti do razvoja ginekomastije. U tom kontekstu najčešće govorimo o fiziološkoj ginekomastiji koja se prirodno javlja u određenim fazama života zbog hormonalnih promjena.
Tako se privremeno povećanje dojki može dogoditi već kod dojenčadi zbog estrogena majke koji prelazi kroz posteljicu. Hormoni mogu biti uzrokom i privremene ginekomastije kod dječaka u pubertetu, a smanjenje testosterona i relativno povećanje estrogena može dovesti do povećanja grudi kod muškaraca starije životne dobi.
Lijekovi. I neki lijekovi mogu uzrokovati ginekomastiju, uključujući određene antidepresive, antibiotike, antiandrogene lijekove koji se koriste za liječenje raka prostate, anaboličke steroide i određene lijekove za srce.
Zdravstvena stanja. Bolesti i stanja poput tumora testisa, hipogonadizma, hipertiroidizma, zatajenja bubrega ili jetre i malnutricije, mogu uzrokovati ginekomastiju.
Konzumacija alkohola i droga. Alkohol, marihuana, amfetamini, heroin i metadon mogu također izazvati ginekomastiju.
Prekomjerna tjelesna težina i pretilost. Višak tjelesne masti može se akumulirati u području dojki, stvarajući izgled povećanih dojki.
Genetika. Genetska predispozicija može igrati ulogu u načinu na koji tijelo skladišti masnoće, uključujući sklonost nakupljanju masnog tkiva u području dojki.
Loša prehrana i nedostatak tjelesne aktivnosti. Nezdrava prehrana bogata kalorijama i mastima, u kombinaciji s nedostatkom tjelesne aktivnosti, može dovesti do pretilosti i nakupljanja masnog tkiva u različitim dijelovima tijela, uključujući dojke.
Tumori. U rijetkim slučajevima, ginekomastija može biti uzrokovana tumorima, bilo zbog njihove prirode ili korištenja lijekova. Također treba reći da i muškarci mogu oboljeti od karcinoma dojke.
Dijagnoza ginekomastije
Dijagnoza ginekomastije uključuje fizikalni pregled uz detaljno uzimanje anamneze, laboratorijske testove te nerijetko i slikovne pretrage.
Liječnik će pregledati tkivo dojke te će općenito pregledati i ostale dijelove tijela kako bi uočio znakove koji upućuju na hormonalne promjene. Postavit će i pitanja o simptomima, lijekovima koje pacijent uzima, životnim navikama te pogledati povijest bolesti. Od laboratorijskih pretraga pomoći će krvni testovi, uključujući i određivanje razine hormona, a slikovne pretrage, kao što su mamografija, ultrazvuk ili CT, mogu poslužiti kako bi se ispitala struktura dojki.
Lijekovi koji potencijalno uzrokuju ginekomastiju
Tijekom pregleda, liječnik će svakako obratiti pažnju i na lijekove koje pacijent uzima za druga stanja. Naime, neki od lijekova koji mogu uzrokovati ginekomastiju uključuju:
- spironolakton – pripada skupini diuretika koji štede kalij,
- cimetidin – blokator histaminskih H2-receptora, a upotrebljava se za liječenje čira dvanaesnika i ostalih stanja koja prati hipersekrecija želučanog soka,
- ketokonazol – lijek iz skupine derivata imidazola koji se koristi u liječenju gljivičnih infekcija, putem lokalne ili sistemske primjene,
- anabolički steroidi – klinički se rabe za povećanje razine testosterona i neka druga stanja, ali koriste nezakonito za povećanje mišićne mase i snage,
- antiandrogeni (flutamid, finasterid, dutasterid) – kod muškaraca se uglavnom koriste u liječenju hormonski ovisnog karcinoma prostate,
- triciklički antidepresivi – starija generacija antidepresiva koji su lijek izbora kod teških i psihotičkih depresija,
- diazepam – pripada skupini lijekova pod nazivom benzodiazepini, a koristi se u liječenju tjeskobnih stanja, za kratkotrajno liječenje nesanice i slično,
- metronidazol – primjenjuje se u profilaksi i liječenju infekcija uzrokovanih anaerobnim bakterijama.
Liječenje ginekomastije
Liječenje ginekomastije ovisi o uzroku i ozbiljnosti stanja.
U mnogim slučajevima, ginekomastija nestaje sama od sebe te je dovoljno praćenje, odnosno redoviti pregledi. To se posebice odnosi na ginekomastiju u pubertetu koja nerijetko nestaje u periodu od šest mjeseci do dvije godine.
No, ako ginekomastija uzrokuje nelagodu ili traje dulje vrijeme, mogu biti korišteni lijekovi koji blokiraju djelovanje estrogena na tkivo dojke. Iako mogu smanjiti veličinu dojke i bol, ipak treba reći da ne eliminiraju uvijek u potpunosti ginekomastiju.
Kirurški zahvati mogu uključivati liposukciju ili pak mastektomiju, odnosno zahvat kojim se uklanja suvišno tkivo dojke. Ako je riječ o pseudoginekomastiji, odnosno povećanju dojke uzrokovanom nakupljanjem pretežno masnog tkiva, tada je liposukcija uglavnom dovoljna i vrlo učinkovita. Ožiljci su minimalni, a oporavak brz. Takozvana subkutana mastektomija koristi se u slučaju značajne ginekomastije koja ne reagira na druge tretmane, a podrazumijeva uklanjanje žljezdanog tkiva dojke kroz kirurški rez. Za optimalne rezultate može se kombinirati s liposukcijom. Subkutana mastektomija također je vrlo uspješna metoda s trajnim rezultatima, ali s većim rizikom od ožiljaka i dužim vremenom oporavka.
Kada kontaktirati liječnika?
Trebali biste se svakako obratiti liječniku ako primijetite:
- oteklinu, bol ili osjetljivost u dojkama,
- čvorić u dojkama,
- iscjedak iz bradavica,
- brzi rast tkiva dojke,
- ako stanje uzrokuje značajne emocionalne i psihološke probleme.
Naravno, ne ustručavajte se potražiti savjet za bilo koji simptom koji vas zabrinjava ili ako želite doznati koje terapijske mogućnosti vam stoje na raspolaganju kako bi se vaše grudi smanjile.
Korišteni izvori: WebMD, Cleveland clinic, MedlinePlus, Healthline, HALMED – baza lijekova