Intertrigo: uzroci, simptomi i liječenje
Intertrigo je crvenkasti osip koji se pojavljuje u naborima kože, gdje se površine kože trljaju jedna o drugu, posebno kada je koža mokra ili znojna. Takvi uvjeti mogu dovesti do iritacije, upale, pa čak i infekcije
Živimo u vremenu epidemije pretilosti, a pritom višak kilograma često prati intenzivnije znojenje čak i u hladnijim mjesecima. Treba li tome dodati da stalno sjedimo pogrbljeni? Pregibi kože ili, kako ih popularno zovemo, falde, idealno su mjesto za nastanak intertriga, no on može nastati na bilo kojem mjestu gdje se koža trlja o kožu.
Što je intertrigo?
Intertrigo je crvenkasti osip koji se pojavljuje u naborima kože, gdje se površine kože trljaju jedna o drugu, posebno kada je koža mokra ili znojna. Takvi uvjeti mogu dovesti do iritacije, upale, pa čak i infekcije, a takva crvena, upaljena koža može svrbjeti ili boljeti.
Bakterije, gljivice i virusi lako se mogu razviti u ovom toplom i vlažnom okruženju te pogoršati osip, no on nije zarazan.
Područja na kojima se najčešće razvija intertrigo su:
- pazusi,
- površine ispod i između grudi,
- prepone,
- stražnjica i
- prostori između nožnih prstiju.
Uzroci intertriga
Glavni čimbenici u nastanku intertriga su trenje kože o kožu, vlaga i toplina u tim naborima. Ta područja su rjeđe izložena zraku te se tako stvara idealna mikroklima za mikroorganizme, najčešće gljivice i bakterije.
Među gljivicama je Candida, točnije Candida albicans, najčešći uzročnik razvoja infekcije. Naime, svi većinom svi imamo neku količinu Candida albicans na svojoj koži, pa ako nastanu povoljni uvjeti, ona će se početi razmnožavati. Osip izazvan Candidom je vrlo svijetle crvene boje te izgleda „sirovo“. Kod osoba tamnije puti, zahvaćeno područje može biti tamnocrveno, ljubičasto, tamnosmeđe ili sivkasto. Na tim se mjestima mogu razviti plakovi, odnosno uzdignute, ljuskave lezije. Papule i pustule (kvržice nalik prištićima) također mogu biti prisutne.
Lista bakterija povezanih s intertrigom uključuje stafilokoke, streptokoke, Pseudomonas i Corynebacterium (korinebakterije). S intertrigom može biti povezan i niz virusa, a u nekim se slučajevima intertrigo javlja kao nuspojava kemoterapije.
Simptomi intertriga
Intertrigo uobičajeno započinje crvenilom kože čija nijansa ovisi o tenu pacijenta, a mogu se razviti i male kvržice ili mrlje u naborima kože. Osip može biti praćen:
- svrbežom,
- peckanjem,
- bockanjem,
- bolnošću.
Klinička slika
Intertrigo se često pojavljuje na obje strane kožnog nabora, gotovo kao zrcalna slika. Infekcije su češće jednostrane i asimetrične, dok su upalni poremećaji skloni biti simetrični, pojavljujući se, na primjer, ispod oba pazuha ili obje dojke.
Razvija se brzo, pa tako zahvaćeno područje ubrzo postaje upaljeno, a koža može pucati, krvariti, curiti i mogu se stvarati kraste. Okolno područje može postati ljuskavo.
U slučaju sekundarne infekcije (bakterijske, gljivične ili virusne) intertrigo postaje jače upaljen i može se razviti neugodan miris. Intertrigo sa sekundarnom infekcijom često je asimetričan (nije jednak ili prisutan s obje strane).
Možete imati intertrigo na više od jednog mjesta. Također treba znati da i manji nabori kože mogu biti zahvaćeni, poput onih iza ušiju, ispod brade ili na kapcima.
Liječenje intertriga i mjere samopomoći
Liječenje intertriga obično uključuje kremu za kožu i dobru higijensku rutinu kod kuće kako bi se područje održalo čistim i suhim. Izbor topikalnog lijeka ovisi, naravno, o uzročniku, no u težim slučajevima liječnik može propisati i oralne lijekove.
Mjere samopomoći uključuju:
- Pravilo broj jedan nalaže održavati područje čistim i suhim. Ako se bavite tjelesnom aktivnošću, istuširajte se nakon toga i osušite se tapkajući ručnikom. Nemojte trljati kožu jer to može pogoršati iritaciju i oštećenje kože.
- Koristite gelove protiv iritacije kože. Ako je intertrigo samo upalni, bez infekcije, mogu se koristiti kreme koje stvaraju barijeru između kožnih nabora. Primjerice, vazelin i balzami mogu biti korisni, a u izboru proizvoda tražite savjet ljekarnika.
- Koristite blagi antiperspirant kako biste spriječili znojenje, uključujući ispod grudi.
- U ljekarnama su dostupne bez recepta i neke antifungalne kreme koje mogu koristiti ako je vaša infekcija gljivična.
- Stvorite i fizičku barijeru; ovisno o zahvaćenom području, koristite tanku pamučnu tkaninu ili gazu kako biste odvojili kožne nabore.
- Nosite široku odjeću i prozračne tkanine te izbjegavajte sintetičke materijale koji mogu iritirati
Crveni osip: Uz par savjeta pobijedite osip koji nastaje zbog ljetnih vrućina
Pojava karakterističnog osipa ljeti kod beba može biti poruka mamama da je djetetu vruće, no crveni osip koji neugodno...
SAZNAJTE VIŠEKada posjetiti liječnika?
Ako imate osip na koži koji ne prolazi ili se brzo pogoršava, važno je posjetiti liječnika. Osipi na koži mogu imati mnogo uzroka, a liječenje je često vrlo specifično. Trebali biste posjetiti liječnika i ako se osip ne poboljšava unatoč tretmanu.
Budući da intertrigo može biti praćen infekcijom različitim uzročnicima te imati i različitu kliničku sliku, svakako je važno konzultirati se s liječnikom s ciljem postavljanja točne dijagnoze te određivanja odgovarajuće terapije.
Korišteni izvori: Healthline, WebMD