Koronavirus - 23. srpnja 2021.
AUTOR ČLANKA - Redakcija

Dr. Ivić: Cjepiva ne izazivaju neplodnost kod žena

Posljednjih nekoliko tjedana sve se češće ističe podatak da se velik broj mladih žena, ali i muškaraca, odbija cijepiti protiv COVID-19. Ističu da bi im cjepivo moglo utjecati na plodnost

covid-19 koronavirus cijepljenje simptomi trudnice

Velik broj ljudi koji vjeruju da bi im cjepivo moglo ugroziti plodnost, iako za to nema nikakvih znanstvenih dokaza. Slobodna Dalmacija upitala je za mišljenje prof. dr. sc. Ivu Ivića, specijalistu infektologa i predstojnika Klinike za infektologiju KBC-a Split. Dr. Ivić je objasnio odakle potječu ovi strahovi i koliko su utemeljeni.

Kako nas cjepiva mRNA štite od COVID-19?

Nikakva razlika u broju trudnoća i pobačaja između cijepljenih i necijepljenih žena

„Četvrtina mladih žena u Velikoj Britaniji odbija cjepivo protiv COVID-a zbog straha od neplodnosti. Drugačije nije drugdje u svijetu, pa ni u Hrvatskoj. Slične lažne optužbe pratile su i cjepivo protiv virusa dječje paralize, a nedavno i cjepivo protiv HPV virusa koji uzrokuje rak vrata maternice. Prava istina je da cjepivo protiv COVID-a ne utječe na plodnost. Naime, tijekom kliničkih ispitivanja cjepiva, u trećoj fazi, zapaženo je se da broj trudnoća u žena koje su cijepljenje isti kao i u necijepljenih žena. Štoviše, cijepljene i necijepljene ispitanice nisu se razlikovale ni u broju pobačaja. Pametnome dosta!“ napominje prof. Ivić.

Na pitanje odakle potječe ova poveznica cjepiva i neplodnosti, prof. Ivić odgovara – „…i sada slijede izmišljene konstrukcije: prva – da je syncytin-1 (gen zaslužan za život i razvoj ploda) vrlo sličan proteinu šiljka (S-protein) koji se nalazi u cjepivima protiv COVID-a, i druga – da protutijela koja se stvaraju protiv S-proteina također djeluju i protiv syncytina-1 što onda uzrokuje neplodnost jer se ne može stvoriti posteljica.“

Dva proteina bez ikakve sličnosti

O sličnosti, odnosno različitosti ova dva proteina prof. Ivić slikovito kaže – „Istina je da su ova dva proteina vrlo različita! Ili, ako hoćete, “sliče” jedan drugom koliko čovjek sliči ježu, jer su oboje sisavci. Istina je da, zbog različitosti ova dva proteina, protutijela koja nastaju protiv S-proteina ne djeluju na Syncytin-1 i ne mogu uzrokovati neplodnost.“

I konačno, da bismo vidjeli kolika su ludost ove konstrukcije s neplodnošću: S-protein u cjepivu je isti onaj S-protein kojeg prirodno ima korona virus. Stoga su i protutijela protiv S-proteina koja nastaju nakon cijepljenja ista kao i ona koja nastaju u prirodnoj infekciji tijekom COVID-a.

simptomi infekcija kod cijepljenih osoba koronavirus COVID-19

Cijepljeni se mogu zaraziti koronavirusom, ali simptomi su drugačiji

Prema ZOE Covid istraživanju, koje je nedavno provedeno, infekcija kod cijepljenih osoba je lakša ako je pacijent primio dvije...

SAZNAJTE VIŠE

Preporuka mladim ženama da se cijepe

Kad već govorimo o ženama koje žele ili bi tijekom ove epidemije mogle zatrudnjeti, treba znati da je COVID u zadnjoj trećini trudnoće nerijetko teška bolesti sa smrtnošću većom nego u osoba iste dobi ako nisu trudne. Dakle, mladim ženama itekako ima smisla cijepiti se ako ne žele buduću trudnoću ugroziti COVID-om“ zaključuje prof. Ivić.

Cijeli intervju s dr. Ivićem pročitajte na: https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/hrvatska/mnoge-zene-ne-zele-se-cijepiti-zbog-straha-da-cjepivo-izaziva-neplodnost-dr-ivic-opovrgava-dva-najcesca-mita-te-konstrukcije-su-cista-ludost-ovo-je-istina-1113800

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button