Zdrava prehrana - 4. prosinca 2019.
AUTOR ČLANKA - Dr. sc. Vesna Bosanac, nutricionistkinja

Advent je vrijeme radosti, a ne prejedanja: Savjeti za zdrave blagdanske obroke

Ako vam je stalo da vaši blagdanski obroci budu zdravi i kvalitetni te da izbjegnete prejedanje, ovi će vam savjeti pomoći da blagdani, ali i sam Advent prođu zdravo i sretno

Advent savjeti za zdrave obroke

Sve je u životu stvar prioriteta i odnosa prema svijetu oko nas. Tako je nekima svejedno što jedu i jedu samo da nisu gladni. Drugi pak vole dobar zalogaj i uživaju u jelu, a ima i onih koji ne žive za jelo, no važno im je da ono što jedu bude kako valja.

Ako vam je stalo za nadolazeće blagdane jesti razumno, kvalitetno i ne prejedati se, onda će vam ovaj tekst, vjerujem, biti od koristi.

Blagdani: obojite dan uskršnjom tradicijom i zamijenite pisanicu za poljubac

Blagdani su pred nama i slijedi nam mjesec dana izobilja jela i pića. Teško je odoljeti silnim izazovima, pa se mnogi od nas „lagano popune i zaokruže“. Ipak, predstojeće vrijeme ne bi smjelo biti doba prejedanja, opijanja i neumjerenosti već bi ono trebalo značiti radost, svjetlost, ljubav i nadu.

Istina je, prehrana i u ovo svečano blagdansko vrijeme može biti prigodna, a istodobno kvalitetna i raznolika. Potrebno je samo malo se potruditi. Evo kako ja to radim i nikad se za blagdane ne udebljam.

Zdravi obroci za Advent: Savjeti za kombinacije jela

Badnjak

Na Badnjak jedemo ribu. Za kvalitetan obrok kombinirajte ju sa škrobastim namirnicama i povrćem.

Svaki naš kraj ima svoje tradicionalne recepte. Tako će u Slavoniji i Baranji uz fiš i tjesteninu odlično ići salata od kiselog kupusa.

U Dalmaciji je neizostavan bakalar. S gulašom od bakalara dobro se uklapa zelena salata.

Naravno, osim fiša i bakalara, pripremaju se i druga jela s ribom. Uz brudet od ugora servira se obično palenta. Kao salata može se poslužiti zelena salata, radič i matovilac.

Radite li na Badnjak ili ste u gužvi, pa se nemate vremena posvetiti višesatnoj pripremi jela, ručak svejedno može biti dobar. Ispržite srdele, skuše ili šarune koje ćete poslužiti s kuhanim krumpirom, cvjetačom, keljom i mrkvom. Krumpir je izvor energije, dok je ovo drugo povrće izvor vlakana, vitamina, antioksidanasa i mineralnih tvari.

Za osobe kojima iz nekog razloga nije prihvatljiva pržena riba, rješenje je u pastrvi, palamidi ili tuni pečenoj u foliji. Jednostavno ribu položite u foliju, fino zarolajte krajeve folije kao da umotavate poklon, pa stavite peći u pećnicu. Pečenu ribu polijte maslinovim uljem, limunovim sokom i pospite isjeckanim peršinom.

Sve su ovo ideje koje je lako usvojiti i uistinu nema razloga jesti ribu samo od Badnjaka do Badnjaka. Ona je izvor lako probavljivih bjelančevina i omega-3 masnih kiselina koje su na cijeni zbog pozitivnog utjecaja na krvožilni sustav, mozak, zglobove, prostatu i imunitet. Neka nam ovaj Badnjak bude poticaj za mijenjanje loših navika i povratak ribe u našu prehranu.

U našem primorju i na otocima za Badnjak se tradicionalno prave fritule. S obzirom na to da se pripremaju od bijelog brašna i prže u ulju, nisu za osobe koje moraju paziti na unos kalorija. Ja ih ne jedem. Umjesto toga, zasladim se s dvije-tri suhe smokve. Prirodni su izvor šećera i vlakana čime dobro djeluju na probavu.

Božić

Planirate li za Božić imati puretinu, bijelo pureće meso, krumpir pečen u kori i salata od crvenog kupusa čine lagani ručak. Za desert se mogu poslužiti pečene jabuke s grožđicama. Ovaj ručak neće vam teško pasti na želudac. Štoviše, godit će vam jedna fina popodnevna šetnja.

Boravak vani svakako je preporučljiv. Svakodnevna tjelesna aktivnost jača imunitet, te doprinosi dobrom raspoloženju i održavanju primjerene tjelesne mase. Nemojte da vas ružno vrijeme obeshrabri. Najteže je, vjerujte mi, izaći iz kuće.

Nova godina

Novogodišnji jelovnik obično uključuje pečenu svinjetinu i sarmu. Imajte na umu da ne treba jesti za dvoje. Naravno, i sama sarma ima svoju „lajt“ verziju; i što se tiče masnoće i što se tiče soli. Umjesto pakiranog mljevenog mesa, koristite nemasno meso koje ćete kući sami samljeti, a kiseli kupus dobro isperite u nekoliko voda. Uz sarmu ne treba kuhati suho meso. Pikantnom okusu doprinijet će začini; slatka crvena paprika, čili, peršin…

Uz ovo jelo nekako po navici pripremamo pire krumpir. Njegova laganija alternativa je slani krumpir. Manje je kaloričan, a i jednostavniji je za napraviti što je domaćicama svakako ušteda vremena. Sarma i krumpir traže povrće, pa imajte na umu da sa sarmom skuhate poprilično kiselog kupusa.

Za desert bih preporučila par suhih šljiva punjenih bademima.

Uz malo truda na ovaj se način dobije ručak kojeg mogu jesti i osobe koje imaju određene zdravstvene probleme.

Zdravi obroci padnu u drugi plan dok nas mame blagdanske kućice

Gastro ponuda na božićnim sajmovima izuzetna je i neodoljiva. Mučite li se s viškom kilograma ili se ne želite udebljati, unaprijed je važno razraditi strategiju kako iskušenjima reći „ne“.

Prvo, na sajam među kućice otiđite siti. Mišljenja sam da je bolje kući pojesti kvalitetnu večeru nego u gradu naručiti kojekakve kobasice i hamburgere sumnjive kvalitete.

Jede li vam se slatko, kod kuće napravite palačinke s orasima bez šećera. Ja tako radim i nemam problema s medenjacima, prhkim ružicama i zvjezdicima.

Zaboravljeni bozicni obicaji

Kako su slavili naši stari: zanimljivi i pomalo zaboravljeni božićni običaji

I prije nego što je Zagreb na turističkim kartama postao destinacija koja se mora posjetiti u vrijeme adventa, to...

SAZNAJTE VIŠE

Alkoholna pića nisu garancija dobrog raspoloženja. Potiču apetit, pa je potrebno biti na oprezu. Umjesto božićnog craft piva ili kuhanog vina, popijte aromatični čaj.

Vjerujem da će vam ovi savjeti i ideje biti od koristi. Želim vam veselo predblagdansko vrijeme i toplinu oko srca.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button