Koža, kosa i nokti - 28. studenoga 2018.
AUTOR ČLANKA - Magda Dežđek

Kiseline za njegu kože? Ako ste prešli 20-u, one su sve što vam treba!

Riječ kiselina može zvučati grubo i neprimamljivo za nanošenje na lice, ali ona je „oružje broj jedan“ u pomlađivanju. Uz pomoć našeg vodiča, otkrijte onu koja će transformirati i vašu kožu

Kiseline za njegu kože

Kiseline su jedno od najvećih otkrića u njezi kože prošlog stoljeća. 

Brojni dermatološki tretmani oslanjaju se na njihovo pomlađujuće djelovanje, a sve je više i kozmetičkih proizvoda koji, s nešto nižim koncentracijama, obećavaju slične rezultate.

Tri razloga zašto volimo kiseline: 

  • Djeluju eksfolijacijski, što znači da potiču ljuštenje stanica s površine kože čime se ubrzava proces uklanjanja mrtvih stanica i potiče stvaranje mlade generacije stanica. Taj se proces s godinama prirodno smanjuje, a gomilanje odumrlih stanica vodi do umornog izgleda kože, bora, staračkih pjega i keratoza.
  • Stimuliraju cirkulaciju kože, što poboljšava izmjene nutrijenata između stanica čineći ih vitalnijima.
  • Djeluju protuupalno pa pogoduju koži sklonoj aknama i drugim upalnim problemima.

Ukratko, kiseline uljepšavaju i pomlađuju te im zato ne možemo odoljeti.

>>Sjajna biljna ulja za njegu kože – a nije riječ o kokosovom!<<

Iskoristite naš vodič i otkrijete onu koja je najprikladnija za vaš tip kože:

 

Retinoična kiselina: briše bore i mrlje sa zrele kože

Retinoična kiselina je derivat vitamina A, a na deklaraciji se najčešće navodi kao: Retin-A, retinol, retinaldehid ili retinil propionat. Njezina najveća snaga je u ublažavanju bora i linija, ali i hiperpigmentacija jer, osim na površinski sloj kože, djeluje i na onaj srednji – dermis.

Dajte joj priliku i ako vas muče akne u odrasloj dobi jer djeluje antibakterijski i smanjuje lučenje sebuma.

Ako imate osjetljivu kožu, za prvo korištenje, dok se koža ne navikne, kupite preparat s manjom količinom retinoične kiseline pa, po potrebi, postupno povećavajte koncentraciju. 

AHA kiseline: Pružaju sjaj umornom tenu

Alfa hidroksilne kiseline (AHA), poznatije pod nazivom voćne kiseline (jer se većina njih dobiva iz voća) idealne su za sivu i umornu put kojoj nedostaje svježine i blistavosti.

Uklanjanju odumrle stanice, stimuliraju njihovu regeneraciju, vlaže, uklanjaju površinske bore te izbljeđuju pigmentacijske mrlje i ožiljke od akni. Pogoduju gotovo svim tipovima kože, ali ako imate izrazito osjetljivu kožu, rozaceju ili seboroični dermatitis, nakon upotrebe proizvoda s AHA kiselinama možete dobiti osip. 

Prepoznajte svoj tip kože i otkrijte koja vam kiselina najbolje odgovara

BHA kiseline: Čiste kožu sklonu aknama

Salicilna kiselina je najpoznatija beta hidroksilna kiselina (BHA). Od nje će imati najviše koristi masna koža i ona sklona aknama jer čisti pore, smanjuje upalne procese i djeluje antiseptički.

Međutim, ako ste alergični na Aspirin, odnosno lijekove koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu, ne biste smjeli koristiti kozmetičke preparate sa salicilnom kiselinom jer je na bazi vrbine kore, kao i spomenuti lijek.

Hijaluronska kiselina: Hidratizira suhu i zrelu kožu

Hijaluronska kiselina je, zapravo, prirodni dio našeg organizma, pomaže u održavanju vlažnosti i elastičnosti tena  i zbog toga je dobro podnose svi tipovi kože.

No s godinama se smanjuje naša sposobnost stvaranja hijaluronske kiseline zbog čega zrelu kožu povezujemo s borama i suhoćom. Odaberite ju ako imate suhu i/li zrelu kožu  kojoj treba zagladiti pliće bore i vratiti izgubljenu vlagu. 

Azelaična kiselina: Čini mrlje i ožiljke svjetlijima

Azelaična kiselina se prvotno upotrebljavala za njegu nečiste kože s aknama jer djeluje protuupalno, antibakterijski i ublažava ožiljke, a otkako je otkriveno njezino pomlađujuće djelovanje sve se češće preporučuje za njegu zrele kože s hiperpigmentacijskim promjenama jer ima učinak eksfolijacije te čini kožu svjetlijom.

Dok se koža ne navikne na kiselinu, kupite preparat s manjom zastupljenošću kiseline (do 5 posto) jer zna uzrokovati crvenilo, peckanje ili svrbež osjetljive kože.

Ako ste prepoznali svoj tip kože u našem vodiču, prije kupnje određene kiseline najbolje je potražiti savjet ljekarnika.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button