ADIVA Plus sadržaj - 27. veljače 2025.
AUTOR ČLANKA - Aleksandra Grundler Bencarić, mag. pharm., ADIVA Plus sadržaj

Uoči Hrvatskog dana nepušenja: izdržite 24 sata bez cigareta 

Prestati pušiti nije nimalo lako, ali moguće je. Korizma je blizu, a na prvi dan korizme obilježava se i Hrvatski dan nepušenja – Dan bez duhanskog dima. Uvjerite se da imate snagu osloboditi se ovisnosti i podsjetite se zašto to činite

prestanak pušenja

Iako odavno znate da je pušenje jedan od vodećih rizika za nastanak brojnih bolesti, ipak ćemo vam istaknuti one najvažnije. Pušenje duhana izaziva ovisnost, izravno uzrokuje brojne bolesti, ubrzava razvoj bolesti koje nastaju zbog drugih uzroka i otežava liječenje. 

Još je važnije naglasiti da duhanski dim ne škodi samo osobi koja puši, već i osobama koje se nalaze u njegovoj/njezinoj blizini, a izložene su pasivnom pušenju. 

Crni podsjetnik: od niza upala do karcinoma 

Nikotin, katran i ugljični monoksid najopasniji su sastojci duhanskog dima, uz još tisuće štetnih sastojaka koji se oslobađaju pri pušenju. 

Recite NE bez odgađanja: 13 savjeta da pušenje za vas postane prošlost

Većina bolesti usta, grla i dišnog sustava uzrokovane su izloženošću sastojcima duhanskog dima i toplini koja se oslobađa udisanjem i izdisanjem dima cigarete i kroz nos i kroz usta. To su razne upalne promjene u ustima (nikotinski stomatitis, leukoplakija pušača) te upalne promjene na grlu (kronični pušački faringitis). U dišnom sustavu razvijaju se bronhitis, emfizem i KOPB, odnosno kronična opstruktivna bolest pluća, vrlo teška i neizlječiva kronična bolest. 

Osim ovih upalnih promjena, mnogi oblici karcinoma usta, grla i pluća nedvojbeno su direktno povezani s pušenjem duhana. Sljedeći na udaru su jednjak i želudac jer pušenje pojačava lučenje želučane kiseline, usporava oporavak želuca i vodeći je čimbenik rizika za pojavu raka želuca. Rak mokraćnog mjehura, gušterače i maternice također su povezani s pušenjem. 

Pušenje je i jedan od vodećih uzroka bolesti srca i krvnih žila, posebno srčanog i moždanog udara te bolesti periferne cirkulacije. 

Izdržite barem jedan dan 

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj je gotovo svaka treća odrasla osoba pušač. Procjenjuje se da od bolesti vezanih uz pušenje godišnje umire oko 9 000 ljudi, a to je svaka peta umrla osoba. 

U Hrvatskoj se, uz Svjetski dan nepušenja 31. svibnja, obilježava i Hrvatski dan nepušenja. Tog dana se posebno govori o važnosti nepušenja i nužnosti prestanka pušenja. Hrvatski dan nepušenja obilježava se tradicionalno prvog dana korizme, kad brojne osobe, bilo da su vjernici ili ne, odluče uvesti neku zdravu promjenu u svome životu. Stoga je i cilj Dana nepušenja potaknuti pušače na prestanak pušenja barem na 24 sata. Tako se može uvidjeti da, iako je teško, nije nemoguće prestati pušiti. Ove godine se Nacionalni dan nepušenja obilježava 5. ožujka. 

Zašto da prestanem pušiti? 

Uspješnost u prestanku pušenja najviše ovisi o motivaciji za prestanak: dovoljnoj svijesti o mogućnosti razvoja bolesti i poboljšanju zdravlja, izostanku stigme pušača, povećanju samopouzdanja i samopoštovanja i nikako zanemarive financijske prednosti. Ovisi i o stupnju ovisnosti o cigaretama (broju popušenih cigareta tijekom dana i godinama pušenja). Podrška okoline izuzetno je važna, kao i kod svih ovisnosti i drugih bolesnih stanja. 

Prestanak pušenja ima brojne zdravstvene dobrobiti: 

  • nakon 20 minuta smanjuju se otkucaji srca i krvni tlak, 
  • nakon 12 sati  normalizira se razina ugljičnog monoksida u krvi, 
  • nakon 2 do 12 tjedana poboljšavaju se cirkulacija i plućna funkcija, 
  • između jednog do 9 mjeseci smanjuju se kašalj i kratkoća disanja, 
  • nakon godinu dana rizik nastanka koronarne srčane bolesti smanjuje se na pola u odnosu na pušača, a nakon 5 godina smanjuje se rizik nastanka moždanog udara, 
  • rizik za nastanak raka pluća nakon 10 godina smanjen je napola u odnosu na pušača, kao i rizik za rak usne šupljine, grkljana, jednjaka, mokraćnog mjehura, maternice i gušterače, 
  • nakon 15 godina se rizik za koronarnu srčanu bolest izjednačuje s rizikom u nepušača. 
e-cigarete-nikotinske vrecice-grijani duhanski proizvodi

Nova era duhanskih proizvoda: zdravstveni rizici suvremenih alternativa pušenju

SAZNAJTE VIŠE

Proizvodi za olakšanje apstinencijske krize 

Odlučite se na prestanak pušenja. Zatražite pomoć svog liječnika ili ljekarnika koji će vas savjetovati o pomoći u prestanku pušenja. 

U ljekarni možete, uz savjet ljekarnika, nabaviti proizvode koji olakšavaju početne krize pri prestanku pušenja. To su razni nadomjesci nikotina u obliku guma za žvakanje, spreja za usta ili flastera za kožu. Ljekarnik će vas savjetovati koji od tih proizvoda je najpogodniji za vas, kako i koliko dugo ga trebate koristiti. 

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button